Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Прийдун Світлана Михайлівна,
вчитель початкових класів
Бишківського НВК "ЗНЗ І - ІІ ступенів - ДНЗ"
Козівського району Тернопільської області
Мета: ознайомити учнів з вимовою слів із звуками [е], [и] в ненаголошених складах; навчити перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними [е], [и], знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа «мозковий штурм»:
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами ознайомимося з однією із найскладніших таємниць нашої співучої мови – позначення на письмі звуків [е], [и] в ненаголошених і наголошених складах.
Будемо вчитися перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними [е], [и], знаходити перевірне слово шляхом заміни форми слова.
2. Бліц-опитування:
Так, діти, наголос живе у кожному слові, окрилює його мелодією. Правильне наголошування слів створює красу рідної мови. Отож, нема дива в тому, що наголос творить маленькі граматичні дива.
3. Казочка.
А зараз послухайте казку.
Жили були на світі дві чарівні дівчинки-близнючки. Одну звали И, а другу – Е. Вони так були схожі між собою, що часом використовуючи це, любили жартувати. І тоді у багатьох словах замість [и] чувся [е]. І, навпаки, замість [е] – [и]. Так було і цього разу. В слові зима чувся [е], а в слові село [и]. Та де не візьмись, з’явився дядечко Наголос.
Близнючки побоювались свого старого родича. І от тільки дядечко Наголос «погукав» їх, сталося диво. Не тільки близнючки стали на свої місця, а й саамі слова змінилися: зими, села. І з того часу, коли близнючки починали гратись, міняючись місцями у словах, з’являвся дядечко Наголос і швидко наводив лад.
4. Хвилинка каліграфії.
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Моє с…ло – життя мого початок.
5. Робота з підручниками.
Вправа 174 (робота в групах) (Вашуленко М. С. Українська мова: 3 клас, 2013 р.)
Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?
6. Фізкультхвилинка
Ми з вами гарно потрудились,
І, мабуть, трішки притомились.
Встали, руки в боки,
Нахилились вперед,
Нахилилися назад,
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло,
Один, два, три, чотири,
Набираємось сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись
ІV. Тренувальні вправи.
1. Вправа 175
- Порівняйте вимову голосних звуків.
- Робота з таблицею «Вимовляй так»
2. Розвиток зв’язного мовлення.
Опис міста/села (усно).
3. Вправа – 176
4. Читання та аналіз правила.
5. Гра «Ненаголошені Е, И»
6. Коментоване письмо. Вправа 177.
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
Вправа 178 (за варіантами), вивчити правило.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran