Конспект уроку на тему "Парки та сади України"

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Підготувала  вчитель історії

Тернопільської спеціалізованої школи

І-ІІІ ступенів № 29

з поглибленим вивченням іноземних мов

Недзельська Юлія Вікторівна


Мета: пояснити зміст понять «парк», «заповідник», розповісти історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, показувати на карті місцезнаходження пам’яток;

формувати вміння називати, розпізнавати та описувати пам’ятки на основі вивченого матеріалу, висловлювати особисте ставлення до цих пам'яток і наголошувати на необхідності їх збереження;

виховувати бережливе ставлення до природи та історичних надбань людства та повагу до історичного минулого Батьківщини;  

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, проектор, карта

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ (привітання з учнями)

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

На попередньому уроці ми вивчали тему «Замки та палаци України», давайте пригадаємо основні поняття з цієї теми, розв’язавши кросворд.

Матеріал, з якого зводили захисні споруди в Київській Русі

Укріплене житло феодала

Укріплена позиція довготривалого характеру, що обороняє стратегічні пункти

Фортеця, яку заснували італійці, вихідці із Генуї

Місто, в якому знаходиться Генуезька фортеця

Резиденція правителя, заможної людини

Найбільш відомий палац в Україні, який знаходиться в Києві

Ханська династія Кримських ханів, за яких зводили Бахчисарайський палац.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Молодці! Ви впорались із завданням і у виділених клітинках отримали ключове слово, яке є частинкою нашої сьогоднішньої теми підкаже нам в який куточок України ми вирушимо сьогодні. Що означає це за слово?

Так, вірно, це – Софіївка. Сьогодні ми вирушаємо у подорож на Черкащину та Чернігівщину, а саме у дендропарк «Софіївка» та заповідник «Качанівка».

Розгорніть ваші зошити та запишіть тему уроку «Парки та сади України», яку ви бачите на екрані. На уроці ми:

з’ясуємо що означають поняття «парк», «дендропарк» та «заповідник»; дізнаємося хто заснував та на чию честь названі ці відомі пам’ятки,

навчимося показувати їх на карті, а також

виготовимо порівняльні картки-описи дендропарку «Софіївка» та заповідника «Качанівка» і

поміркуємо, чому необхідно зберігати та дбайливо ставитися до природи та історичних цінностей і надбань культури України.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

      Перша зупинка нашої подорожі має назву: «Софіївка – перлина України».

Чи були ви коли-небудь у парку? Що ви там бачили? Які асоціації у вас викликає слово парк?

А тепер давайте ознайомимось з поняттям «парк» та «дендропарк»: чим вони схожі, а чим відрізняються? Увага на екран!

Парк  - це обмежена територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами.

Дендропарк – це парк, в якому вирощують багато видів рослин, в тому числі екзотичних (привезених з інших країв).

Одним із найвизначніших дендропарків України є Національний дендрологічний парк «Софіївка», який знаходиться на Черкащині в козацькому місті Умані. Зверніть увагу на карту!

«Софіївка» є одним із семи чудес України, створений працею сотень безіменних селян Уманщини. Тут росте понад 2 тисячі видів дерев та кущів як місцевих так і екзотичних. Цей парк немає аналогів, оскільки тут немає палацу, він розташований у місті.

Якою ж є історія створення цього парку? Хто був його засновником? Давайте подивимось відеофрагмент та дамо відповіді на ці та інші запитання і по ходу уроку заповнимо порівняльні картки опису (дод.1), які є у вас на партах.

Демонстрація відео фрагмента

Запитання:

  • Хто був засновником парку?
  • В якому році він був створений?
  • Чому парк отримав таку назву?

Потрапивши до музею живої природи під назвою «Софіївка», ви відразу переконуєтесь: тут все нагадує казку. І це справді так. За задумом архітектора, парк ілюструє окремі частини поем давньогрецького поета Гомера «Іліада» та «Одіссея». Парк став куточком Греції для коханої Потоцького. Автором та архітектором парку став Людвіг Метцель.

Площа парку становить 179 га. І все це було створено на майже безлісій території на берегах річки Кам’янки. Парк прикрашають штучні водойми, водоспади, водограї, штучні скелі та гроти, павільйони, альтанки та скульптури. Розглянемо найвідоміші із них. Увага на екран!

Демонстрація слайдів презентації (короткий опис цікавих паркових куточків)

Головна алея, від якої ми розпочинаємо нашу екскурсію, привела нас до павільйону Флори.

Флора — римська богиня квітів, юності і весни. На її честь весною святкували так звані Флоралії, під час яких відбувалися веселі ігри. Люди прикрашали себе квітами, жінки одягали яскраві сукні та вінки, співали, танцювали на честь богині квітів, вітали прихід весни.

Павільйон Флори виглядає велично і водночас вишукано та граціозно завдяки своїм точним архітектурним формам, високим струнким колонам й ажурному барельєфу, що зображає листя і грона винограду.

Тарпейська скеля.   Багато місць Софіївського парку пов’язані зі світовими пам’ятками та легендами. Таким місцем є і Тарпейська скеля з альтанкою, назва якої походить від однієї римської легенди. Отож,  вона розповідає, що Ромул (легендарний засновник Риму) бажаючи закріпити мирні стосунки із сусідами, хотів одружити своїх воїнів із їх доньками. Але ті не хотіли віддавати своїх дітей за римлян. Під час одного зі свят воїни Ромула захопили дівчат з племені сабинян. За це Тит Тацій, цар сабинян, оголосив війну римлянам. Але Капітолійська фортеця огородженя високими стінами, була нездоланною. Титові Тацію вдалося домовитися з донькою першого консула Капітолійської фортеці Тарпеєю: вона відчинить їм ворота, за що одержить усе, що носять воїни на лівій руці, а носили вони масивні золоті браслети. Коли сабіняни увірвалися до фортеці, Тит Тацій, на знак зневаги до зрадниці, разом із браслетом кинув до її ніг щит, адже щити носили також на лівій руці. Усі воїни за прикладом свого царя зробили теж саме. Тарпея загинула під щитами.  А тіло Тарпеї скинули з стіни, яка відтоді і називається Тарпейською. Звичай скидати з цієї стіни засуджених на смерть державних злочинців існував ще довго. Тарпейську скелю в Умані вінчає ажурна альтанка.

Продовжуємо нашу екскурсію парком «Софіївка». Перед нами відкривається одне з найбільш мальовничих місць центральної частини парку — Єлисейські поля.

У міфах стародавніх греків Єлисейські поля — це прекрасні луки, оточені густим лісом різноманітних дерев, які легкою тінню покривають співрозмовників, коли вони відпочивають на ложі з квітів. Солов’ї та інші співучі пташки пурхають над ними і, ніби снігом, обсипають їх квітами, зібраними на сусідніх луках.

Колись у парку вздовж алеї по Єлисейських полях виставляли з оранжереї в діжках та горщиках рослини лимонів, апельсинів, кипариси та азалії.

Одне із семи чудес України, дендрологічний парк «Софіївку», щорічно відвідують близько півмільйона людей як з України, так і із закордоння.

Ознайомлення з парком «Софіївка» залишає в пам’яті кожного відвідувача незабутні враження про цей видатний витвір садово-паркового мистецтва. Тож маю надію, що після уявної екскурсії, здійсненої на уроці, у вас виникне бажання особисто відвідати парк «Софіївка».

Подивіться як Софіївка виглядає сьогодні.

(Демонстрація відеофрагмента)

Другою нашою зупинкою сьогодні є заповідник «Качанівка»

У другій половині XVIII століття відбувається помітна зміна в житті заможної верстви українського суспільства. Нові можновладці, щоб підкреслити свій стан масово будують маєтки з палацами, садами, великими парками та декоративними будиночками. Більшість із них збудовано за межами великих міст. Однією із найдавніших садиб такого типу є маєток генерал-губернатора Малоросії Румянцева-Задунайського, який у 2001 році було визнано Національним історико-культурним заповідником.

Що таке заповідник? (заслуховування думок учнів)

Заповідник – це унікальний об’єкт, який потребує збереження у первинному вигляді.

Заповідник «Качанівка» — один із найбільших і найяскравіших взірців палацової архітектури. Ця окраса України розташована на південному сході Чернігівщини в Ічнянському районі, на берегах чарівної річки Смош. Подивіться на карту!

Демонстрація на карті

Привіт, Качанівко, привіт!
З весною тебе, люба, із весною.
Із’їздив за життя я цілий світ,
Але завжди я був лише з тобою.

                                         (Олександр Ахмет)

Качанівський парк, який заснований у 1770-х рр. За проектом московського архітектора Карла Бланка,  є одним із найбільших пейзажних садів в Україні і Європі. Та не в розмірах його унікальність, а в тому, що він увібрав у себе все найкраще, чим багате світове паркове мистецтво і українська природа. У розмаїтті кольорів і пахощів, у кришталевій чистоті джерел, у дзеркальній гладі великих і малих ставків зачаровує парк своєю неповторною красою. Тут збереглись паркові мости, овіяні легендами гірки Кохання і Вірності, «Романтичні» руїни на березі Великого ставу, які є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва XVIII ст. У парку росте понад 50 порід дерев і 30 видів кущів.

Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання Василя Тарновського-молодшого. Він був істинним меценатом і патріотом України, затятим колекціонером українських старожитностей. Саме Василь Васильович перетворив садибу на справжню архітектурно-художню перлину, яка і сьогодні вражає відвідувачів своєю величчю і чарівністю.

Робота з картками опису

Краєвиди в Качанівці надихали багатьох поетів, письменників, композиторів, художників на творчість. Тут бували Т. Шевченко, М. Гоголь, М. Глінка, Марко Вовчок, Д. Яворницький, І. Рєпін.

Розповідь супроводжується демонстрацією слайдів.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

      Ми послухали та побачили історію найвідоміших парків України, тож тепер давайте повернемось із нашої уявної екскурсії та пригадаємо вивчений матеріал. Увага на екран!

Питання для характеристики

Опис пам’ятки

1.

Назва історичної пам’ятки , категорія

Софіївка

дендропарк

Качанівка

Заповідник

2.

Місце розташування

м. Умань, Черкаська область

С. Качанівка, Чернігівська область

3.

Період створення

1796 р.

1770-ті рр.

4.

Архітектори

Людвіг Метцель,

Карл Бланк

5.

Історичні постаті, пов’язані з творенням пам’ятки

Станіслав Потоцький

Софія Вітт-Потоцька

П. Рум’янцев

В. Тарновський

6.

Значення цих пам’яток для історії українського народу

 

Чи сподобався вам урок? Що найбільше запам’яталося? Що на уроці було найцікавішим? Яким же є на вашу думку значення вивчених нами пам’яток для історії українського народу? (Учні висловлюють свої думки ).

Розгорніть щоденники та запишіть домашнє завдання.

Прочитати п. 27 та написати міні-твір на тему «Значення пейзажних парків «Софіївка» та «Качанівка» для українського народу», заповнивши таким чином останній, шостий пункт картки-опису.

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Тестові завдання

1. Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» розташований у місті:

А)Києві;      Б)Львові;     В)Чернігові;      Г)Харкові.

2. Національний дендрологічний парк «Софіївка» заснований у:

А)1570 р.;      Б) 1670 р.;       В)1796 р.;       Г)1771 р.

3. З прізвищем якої родини пов’язують розквіт Качанівки

А) Румянцевих  Б) Тарновських    В) Потоцьких

4. «Софіївка» розташована у містіА) Черкаси     Б) Умань    В) Мукачево   Г) Тернопіль

5.  Оберіть серед нижче запропонованих прізвищ ті, що стосуються історії заповідника «Качанівка»:

А) Станіслав  Потоцький;  Б) П. О. Рум'янцев-Задунайський; В)Людвіг Метцель; Г) Тарновські;    Д) Софія Вітт-Потоцька;    Е)Максим Масцепанов

6. На слайді ви бачите пронумеровані фотографії двох парків, вам потрібно у дві колонки записати номери тих зображень, які стосуються кожного із цих двох парків

Софіївка

Качанівка

 

 

VIІ. ПІДСУМКИ УРОКУ

А тепер давайте підведемо підсумки нашого уроку.

Отже, сьогодні ми дізнались що таке дендропарк та що таке заповідник, розглянули історію створення двох найвизначніших пам’яток  садово-паркового мистецтва України та з’ясували чому вони є невід’ємною частиною культурної спадщини людства.

Природа — вічний зразок мистецтва, а най­визначніший та благородніший предмет у при­роді — людина (В. Бєлінський).

      Тож бережіть природу! Дбайливо ставтеся до скульптур та насаджень, які знаходяться в парку.

      На цьому наш урок завершений. Дякую за роботу на уроці!

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Параграф 27, написати міні-твір на тему: «Значення пейзажних парків «Софіївка» та «Качанівка» для українського народу ».

Презентацію до уроку можна переглянути ТУТ

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ