Твір на тему: «Зміст і романтична спрямованість збірки П. Тичини «Сонячні кларнети»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Перша збірка віршів П. Тичини «Сонячні кларнети» вийшла в 1918 році. До неї ввійшли твори, написані в 1910– 1917 роках. Усі вони об'єднані спільним настроєм, темою та ідеалом.
Пристрасна любов до природи, пильне вдивляння в людські душі, відчуття гармонійного зв'язку між душею поета та всесвітом – цим сповнені вірші «Сонячних кларнетів».
Якщо порівняти цю збірку з музичним твором, то основна тональність її – мажорна. Сонячні кларнети – символ оновлення, світлого майбутнього, весни людства, в яку вірив поет.
Картини природи у віршах збірки сповнені вируючого руху, могутності, яскравих барв та звуків. Громи грають арфами, дощ ллється та плаче перламутром, а в коханої вії як колос.
Жива природа відчуває, що не Зевс, не пан, не святий дух, а матеріальна енергія космосу живить усе навкруги. І це теж містить символіку сонячних кларнетів. Природа в Тичини не самотня й байдужа, вона описується через сприйняття людини, гармонійно відгукується до її душі. Радісне передчуття, що охоплює людину навесні, утілюється в зелені шуми гаїв, буяння квітів, живі струмки, блакить неба. Ліричний герой Тичини відкритий до усієї землі, він не вищий і не нижчий за природу, він – суттєва деталь світової гармонії. Тому небо в нього наповнюється думами, наче море кораблями, день облітає, мов мак, серце коханої – поле у жовтні, а кохання, коли воно відкривається людині, мов сонце зігріває природу:
Ах, це десь весна танцює.
 Розтопивши білу кригу! – 
Переповнений любов'ю, 
Я відкрив кохання книгу.
Ліричний герой «Сонячних кларнетів» – молодий романтик, що шукає себе, радісно вдивляючись у життя. Вічною весною сповнені вірші Тичини, світлою кришталевою музикою.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 533-534.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -