Твір на тему: «Поетичне вираження любові до землі в поезії М. Рильського»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Коли читаєш вірші Максима Рильського, то ніби йдеш битим шляхом, а навколо розляглися безмежні поля України. Творчість його невичерпна. Кожному, хто поринає у світ поезії Максима Рильського, упадає в око палка любов до життя, жагучий потяг до єднання з людьми та природою. Його поезія оспівує духовне багатство трудівника, що оновлює, відроджує, прикрашає свою землю. У творчості поета любов до землі переплітається з почуттями до коханої, з любов'ю до праці.
На білу гречку впали роси, 
Веселі бджоли одгули,
Замовкло поле стоголосе 
В обіймах золотої мли.
Любов поета до рідного краю бринить-виспівує пахощами квіту, дзвінкоголоссям природи. Лірик не просто милується рідними полями, луками, лісами – він бачить на своїй землі людину-трудівника, чия праця продукує добробут і злагоду. Поезія «Троянди й виноград» – це відчуття радості праці й краси:
Із поля дівчина утомлена прийшла 
І, хоч вечеряти дбайлива кличе мати, 
За сапку – і в квітник, де рожа розцвіла. 
Де кучерявляться кущі любистку й м'яти.
Краса природи рідної землі й творча праця людини можливі тільки за умов миру.
Повернемось до воєнного лихоліття і побачимо, що в поезії «Слово про рідну матір» Рильський благословляє землю, по якій ходив колись Тарас, на борню проти ворога. Поет вірить, що чисте серце нашого народу не можна здолати чорною злобою:
Ні! Сили на землі нема 
І сили на землі не буде. 
Щоб потягти нас до ярма, 
Щоб потоптати наші груди...
Наша сила – сила народу – у благословенних сторінках історії, у життєдайних криницях цілющої води, у мудрості дружби.
О земле рідна! Знаєш ти 
Свій шлях у бурі і негоді! 
Стає народ, гудуть мости, 
Рокочуть ріки ясноводі...
Образ рідної землі зливається з образом народу – трудівника й захисника. У той же час рідна земля для поета – це природа, яка дає наснагу для роботи, яка милує око під час відпочинку. Поет впевнений, що за будь-якої цивілізації не можна прожити без любові до замріяності полів, таємничості лісів, щебетання пташок. Недаремно у вірші «Діалог» звучить протест проти обмеженості:
Як же так убого ви живете. 
Чом так занепали ви, скажіть. 
Щоб у дні космічної ракети 
Солов'я не в силі зрозуміть?
Поезія Максима Рильського – це життєдайне джерело краси й радості людини, яка живиться соками рідної землі, яка прикрашає рідну землю, яка вбачає своє теперішнє і майбутнє в єдності з рідною землею.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 538-540.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ