Конспект уроку на тему "Внутрішня будова та особливості процесів життєдіяльності птахів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кебал Н. В., учитель біології вищої категорії Городківської ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.

Цілі: забезпечити засвоєння учнями матеріалу про особливості будови системи внутрішніх органів птахів у зв’язку з їх функціями; розкрити ускладнення нервової системи, органів чуттів і поведінки птахів порівняно з будовою нервової системи та поведінки плазунів; дати знання про особливості внутрішньої будови, пов’язані з пристосуванням птахів до польоту; продовжити формувати вміння працювати з рисунками й текстом підручника; виховувати інтерес до знань, бережливее ставлення до птахів як корисних тварин.

Обладнання: муляж «Внутрішня будова птаха», таблиця «Тип Хордові. Схема кровообігу хребетних», «Тип Хордові. Схема будова головного мозку».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

1. Робота за картками

Картка 1

На дошці заповнити таблицю.

Назва м’яза

Місце знаходження

Функції

 

 

 

Картка 2

Підписати малюнок «Скелет птаха».

1. На які відділи поділяється скелет птаха?

2. Назвіть видозміни хребта птаха у зв’язку з пристосуванням до польоту.

3. У чому полягають особливості грудної клітки птаха?

Картка 3

Тест

1. Пір’я на тілі птахів:

а) ніколи не випадає;

б) періодично випадає;

в) у різних видів птахів по-різному.

2. Череп птахів:

а) суцільний з нижньою щелепою;

б) складається з окремих кісток;

в) суцільний, крім нижньої щелепи;

г) у різних птахів по-різному.

3. Хребці грудного відділу хребта з’єднані між собою:

а) у різних видів птахів по-різному;

б) нерухомо;

в) рухомо;

г) напіврухомо.

2. Фронтальна бесіда з класом

Поводиться, поки три учні працюють з картками.

1) Чому скелет птаха легкий?

2) Яке це має значення?

3) Які особливості будови черепа?

4) На які відділи він поділяється?

5) Чому мозковий відділ черепа у птахів більший, ніж у плазунів?

6) На які відділи поділяється хребет птаха?

7) На які відділи поділяється ребро?

8) Як вони з’єднані?

9) За рахунок чого змінюється об’єм грудної клітки?

10) Що таке кіль та яка його роль?

11) Як утворюються крижі?

12) Яка будова поясу передніх кінцівок?

13) Яка будова поясу задніх кінцівок?

14) Які м’язи у птаха розвинені найкраще?

15) Яка роль підшкірних м’язів?

III. Мотивація знань

Учитель пояснює, що вивчатиметься на уроці та яке значення теми серед інших тем розділу.

IV. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

1. Пригадайте, які особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності плазунів?

2. Що таке кора півкуль головного мозку?

1. Система органів травлення

Учитель. Діти, назвіть основні відділи системи органів травлення у плазунів.

Зуби — ротоглоткова порожнина — кишечник — клоака.

(Схема записується на дошці.)

А тепер порівняймо її із системою травлення у птахів.

Дзьоб (наддзьобок і піддзьобок) — стравохід — воло — шлунок (два відділи) — кишечник — клоака.

Особливості травної системи

• Їжа швидко перетравлюється і відразу виводиться назовні, що зменшує вагу.

• Щоб наповнити себе енергією, птахи багато їдять.

• Наявність воло.

• У шлунку для перетирання їжі є камінчики.

2. Виділення

Учитель. Роздивіться малюнок, прочитайте текст підручника і скажіть, чим представлені органи виділення. (Парні нирки та сечоводи відкриваються відразу) Що це дає птахам? (Полегшує вагу)

3. Дихання

Голосові зв’язки видають різні звуки.

Легені — губчасті тіла: збільшують поверхню, на якій відбувається газообмін.

Бронхи галузяться, проходять через легені й утворюють повітряні мішки. (Пояснення значення подвійного дихання.)

Функції повітряних мішків:

а) запобігають перегріванню тіла під час польоту;

б) повітря в мішках полегшує тіло птаха;

в) заповнюють проміжки між органами, зменшують тертя між ними.

4. Кровообіг

Діти, давайте знову звернемося до малюнка 213 підручника «Будова

серця».

Назвіть основні складові серця. (Два передсердя, два шлуночки, легенева артерія та аорта)

А тепер пригадайте будову серця плазунів. Які відмінності?

Що дає птахам наявність чотирьох камер? (Кров не змішується, і до всіх органів надходить чиста артеріальна кров)

Серце швидко скорочується (165 скорочень у стані спокою, 550 — під час польоту) і забезпечує інтенсивний обмін речовин.

Температура тіла — +42 °С. Теплокровні.

5. Нервова система. Органи чуття

Головний мозок — більший об’єм, кора розвинена краще, один мозок.

Органи чуття обговорюються із залученням досвіду дітей. У разі потреби вчитель доповнює.

6. Статева система (бесіда)

1. Діти, скажіть, будь ласка, серед птахів зустрічаються самці й самки чи вони гермафродити?

2. Наведіть приклади статевого диморфізму.

3. Яке запліднення у птахів?

4. Що утворюється після запліднення?

IV. Підсумок уроку

Бесіда

1. Яку будову має травна система?

2. Яку будову має кровоносна система?

3. Які переваги мають теплокровні тварини порівняно з холоднокровними?

4. Що таке подвійне дихання у птахів? Яке його біологічне значення?

5. Чим визначається складна поведінка птахів?

V. Домашнє завдання

Вивчити § 45. Закінчити заповнення в зошиті схеми «Внутрішня будова птахів». Підготувати повідомлення із книги Г. Труфанова «Цікава орнітологія» (для бажаючих):

а) «Хто народжується двічі»;

б) «Сам собі художник, сам собі будівельник»;

в) «Стоїчний труд насиджування»;

г) «Розвиватися можна по-різному»;

д) «Що може бути складнішим за поведінку»;

е) «Гніздо — мій дім».

 

Біологія. – 2007. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -