Конспект уроку на тему "Сезонні явища в житті птахів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кебал Н. В., учитель біології вищої категорії Городківської ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.

Цілі: дати уявлення про життєвий цикл птахів; показати особливості сезонних явищ у житті птахів, пов’язані зі змінами в природі; ознайомити учнів зі складною поведінкою птахів під час міграції, причинами міграції та способами їх вивчення; вдосконалювати вміння працювати з підручником; активізувати логічне мислення; коригувати зв’язки мислення; формувати в учнів навички самоконтролю та взаємодопомоги; здійснювати екологічне й моральне виховання учнів; розвивати почуття прекрасного в навколишньому світі, загальні людські якості.

Обладнання: таблиці із зображенням птахів, сезонних явищ у житті птахів.

Тип уроку: комбінований.

Придивіться, здивуйтесь і станьте їм другом.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

1. Тестовий контроль

1. Утворюють пари на все життя птахи:

а) хатній горобець;

б) жайворонок;

в) лебідь;

г) синиця;

д) ластівка.

2. Спів самця у птахів сповіщає проте, що:

а) почалася весна;

б) гніздова територія зайнята;

в) на цю територію можуть злітатися інші самці цього виду.

3. Шлюбну пісню у вигляді барабанного дробу виконує птах:

а) бекас;

б) глухар;

в) пінгвін;

г) чорногуз;

д) дятел.

4. Самець у птахів продовжує співати до моменту:

а) завершення побудови гнізда;

б) виведення пташенят;

в) вильоту пташенят з гнізда.

5. Птах, який не будує гнізда, а відкладає яйця на виступі скелі, називається:

а) кайра;

б) пінгвін;

в) зозуля.

6. Птах, який гніздиться в дуплах і щовесни видовбує нове дупло:

а) шпак;

б) синиця;

в) дятел;

г) зяблик.

7. Ластівка, яка гніздиться в нірках:

а) сільська;

б) міська;

в) берегова.

8. Яйця кулястої форми має птах:

а) жайворонок;

б) сова;

в) куріпка.

9. Птах, який підкладає свої яйця

в чужі гнізда:

а) зозуля;

б) дятел;

в) фазан;

г) голуб.

Після тестування діти обмінюються аркушами, здійснюючи взаємоконтроль. Учитель диктує ключ до тестів.

2. Розповідь барона Мюнхгаузена

Учитель. Любі діти! Мені довелося зустрітися з бароном Мюнхгаузеном. Ви знаєте, що він дуже полюбляє фантазувати. Отож знайдіть у його розповіді помилки.

ЛИСТ БАРОНА МЮНХГАУЗЕНА

«Добридень, мої маленькі друзі! Дуже, дуже радий вас бачити. Я сьогодні маю дуже гарний настрій. І знаєте, чому? А тому, що оце тільки що повернувся з лісу. Як там гарно! Як чудово! А скільки всього цікавого навкруги там бачив. Уявляєте, іду собі, нікого не чіпаю, милуюся квіточками, листочками на травинках, аж тут у мене перед очима сова — шмиг. Сіла на гілочку і давай комашок збирати. Я так на неї задивився, що мало не впав, зачепившись за якесь гніздечко з яєчками. Славні такі яєчка, чималенькі, білі-білісінькі. А ну, думаю, дай почекаю та побачу, чиє ж це гніздечко. Сиджу, милуюсь красою природи. Навкруг пташечки щебечуть. Це вони так до себе друзів у гості запрошують. Аж тут у мене перед очима якась біленька з чорним пір’ячком пташечка гульк — і в гніздечко! Ти диви, та це ж зозуля! Це вона повернулася до свого гніздечка, щоб насиджувати яєчка. Вона ж така чудова мати! Так турбується про своє потомство».

Учитель. А тепер напишіть на аркушах помилки, які ви помітили в розповіді барона Мюнхгаузена, підпишіть їх і дайте нашим учням-консультантам на перевірку.

III. Мотивація знань

Бесіда за віршем М. Похилої.

Чому сумують журавлі,

Коли у вирій відлітають?

Вони сумують, бо не знають

На світі кращої землі,

Ніж та, що покидають.

А де гніздяться журавлі?

Вони гніздяться тільки вдома.

Над річкою стара солома,

Ніжніша пуху в чужині.

Тому що та солома вдома.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Під час вивчення нового матеріалу учні заповнюють робочі зошити.

Річний цикл життя птахів, тривалість життя птахів, вплив сезонності, клімату та погодних умов на життєві прояви птахів, особливості річних циклів осілих та перелітних птахів (розповідь з елементами бесіди, демонстрацією зоокарти).

2. Характер реакції птахів на зміну пір року, поділ їх на групи: осілі, кочові та перелітні птахи; стисла характеристика поведінки птахів цих груп, представники (розповідь з елементами бесіди, демонстрацією опудал птахів, зоокарти, таблиць, фотографій).

3. Самостійна робота учнів з текстом підручника за завданням: прочитати статтю «Осілі, кочові та перелітні птахи» (§46) і заповнити таблицю.

Птахи

осілі

кочові

перелітні

 

 

 

4. Способи вивчення перельотів. Історія вивчення, сучасні методи (візуальне спостереження, мічення птахів, кільцювання, кольорове мічення).

Учитель коротко характеризує перельоти, використовуючи життєвий досвід і спостереження учнів.

Робота з текстом підручника

5. Міграція птахів; зміни, що відбуваються в організмі птахів у передміграційний період; особливості поведінки в цей період; осіння та весняна міграція птахів, їх подібність і відмінності.

6. Строки перельотів, їх залежність від характеру їжі та умов харчування.

7. Шляхи міграції птахів (розповідь з елементами бесіди, робота з рис. 222 (с. 157) та рис. 233 (с. 158) підручника та зоогеографічною картою).

8. Випереджальні завдання за книгою О. Труфанова «Цікава орнітологія» «Крилаті мандрівники».

Учитель. Саме використовуючи здатність птахів, вдячні люди створили пам’ятник птахам. Такий пам’ятник побудували в Ростові партизану Віті Черевичкіну, який голубом передав повідомлення з фронту.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Опишіть сезонні явища в житті птахів.

2. На які групи поділяються птахи за способом зимування?

3. Чи правильний з наукової точки зору вислів: «Птахам не такий страшний холод, як голод»? Чому?

4. Які методи використовують учені для вивчення перельотів птахів?

5. Що є причиною пташиних перельотів?

6. Де зимують відомі вам птахи?

7. Яка різниця між весняними та осінніми перельотами?

8. Поясніть, чому не всі птахи летять у вирій. Яких осілих птахів ви знаєте?

VI. Домашнє завдання

Вивчити § 46.

Випереджальні завдання:

1. Вивчити тему «Різноманітність птахів».

2. Підготуватися до КВК за завданнями вчителя.

 

Біологія. – 2007. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -