Конспект уроку на тему: "Південна Америка. Населення та політична карта Південної Америки"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Т. О. Філіпенко НВК СШ-гімназія №60 імені 200-річчя міста Луганська, м. Луганськ

Мета уроку:

·        ознайомити учнів з основними регіонами сучасного розміщення населення;

·        показати шляхи розселення людини на материку;

·        сформувати уявлення про країни, розташовані на материку та характерні відмінності між ними;

·        продовжити формування роботи з картографічним матеріалом;

·        формувати в учнів толерантне ставлення до інших народів;

·        показати, як важливо в сучасному світі об'єднати зусилля різних народів для вирішення глобальних проблем людства;

·        продовжити розвиток креативних здібностей, логічного мислення, творчої уяви методом проектів, де учень виступає як практичний діяч.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, кросворд «Країни Південної Америки, дидактичний матеріал (тести-альтернативи, географічний диктант), карти атласу «Політична карта Південної Америки», «Політична карта світу», «Народи та густота населення світу», схема «Населення Південної Америки», аудіовізуальні засоби навчання.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Тести-альтернативи

Учитель роздає тести, учням треба визначити, якій природній зоні належить наведена характеристика і позначити правильну відповідь.

Природні зони Південної Америки

А. Сельва.

Б. Савани та рідколісся.

В. Напівпустелі та пустелі.

Г. Пампа.

Зміст запитання

Відповідь

1

Переважають злаки

 

2

Переважають червоно-жовті фералітні ґрунти із вмістом заліза та алюмінію

 

3

Важкопрохідні вічнозелені ліси з ве­ликим різновидом органічного світу

 

4

Малородючі бурі та сіро-бурі ґрунти

 

5

Червоно-коричневі та червоно-бурі ґрунти,злаки

 

6

Займає Оріноцьку низовину, більшу частину Ґвіанського та Бразільського нагір'я

 

7

Мізерна рослинність, злаки, кущі

 

8

Зона Південної півкулі з деревовидною рослинністю, трапляються кущі, кактуси

 

9

Ліси більш ніж 12 ярусів

 

10

3 тварин трапляються олені, дикі свині, броненосці

 

11

Значний вміст гумусу, дуже родючі ґрунти

 

12

Розташована на Амазонській низовині та прилеглих до неї східних схилах Анд

 

Відповідь: 1 - Г, 2 - А, 3 - А, 4 - В, 5 - Б, 6 - Б, 7 - В, 8 - Б, 9 - А, 10 - Б, 11 - Г, 12 - А.

Географічний диктант

Учні, використовуючи картосхему, записують цифри, що відповідають названим географічним об'єктам.

Варіант І

Варіант II

1. Карибське море

1.Вулкан Котопахі

2. Мис Кабу-Бранку

2.Протока Дрейка

3. Річка Амазонка

3. Мис Ґальїнас

4. Річка Парана

4. Мис Паріньяс

5. Панамський канал

5. Амазонська низовина

6. Мис Фроуерд

6. Ла-Платська низовина

7. Ґвіанське плоскогір'я

7. Бразільське плоскогір'я

8. Водоспад Анхель

8. Водоспад Іґуасу

9. Озеро Маракайбо

9. Озеро Тітікака

10. Пустеля Атакама

10. Острів Вогняна Земля

11. Затока Ла-Плата

11. ГораАконкаґуа

12. Орінонська низовина

12. Річка Оріноко

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Фотоальбом»

1) Визначте столицю, яка знаходиться у Південній півкулі

1) Алжир

2) Канберра

3) Каїр

2) Який герб не належить країні?

1) Зімбабве

2) Сомалі

3) Лівія

3) Визначте країну, яка серед запропонованих посідає перше місце за чисельністю населення?

1) Південна Африка

2) Нігерія

3) Австралія

4)  Визначте народ Африки, який відносять до європеоїдної раси?

1) Масаї

2) Беребри

3) Банту

5) Народ Африки, який проживає в місцевостях вологих екваторіальних лісів?

1) Бушмени

2) Туареги

3) Пігмеї

IV.Повідомлення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності

  Учитель. Англійці толерантність розуміють як готовність і здатність без протесту вислухати особу. Французи - як повну свободу іншого: його думки, прагнення, політичні та релігійні погляди. У китайців бути толерантним - проявляти великодушність по відношенню до інших. В арабському світі толерантність - прощення, терпимість, співчуття іншому. У перському - це і готовність до примирення.

  Щоб бути толерантним, пропагувати толерантність, допомагати іншим, кожній людині, яка прагне до цього, потрібні знання про населення інших країни, його кількість, розміщення, расовий та етнічний склад.

Бесіда

·        Яке розуміння толерантності найближче підходить до теми та мети уроку?

·        Що означає бути толерантним?

·        Чи поділяєте ви твердження: «Толерантна така людина, яка живе в злагоді з собою та іншими».

Завдання. Доберіть до літер слова «толерантність» назви географічних об'єктів Південної Америки

Т- Токантінс

О- Оріноко

Л- Льюльяйльяко

Е- Еквадор

Р- Ріо-де-Женейро

А- Аконкагуа

Н- Намал

Т- Тапажос

Н- Нейва

І- Ігуасу

С- Сан-Франсіску

Т-Тітікака

Ь-

V. Вивчення нового матеріалу

Проблемне питання

Як людина потрапила в Південну Америку? Передбачте шляхи розселення.

Розповідь учителя

Близько 25-30 тисяч років тому кроманьйонці потрапили до Північної Америки через Беренґів міст - суходіл, що існував між Чукоткою та Аляскою. Разом з людиною сюди потрапили і тварини. Через 1000 років людина розумна потрапила до Південної Америки, перебравшись через Панамський міст, 12-14 тисяч років тому люди розселилися в Патаґонії.

Випереджувальне завдання учня

Питання про походження та заселення корінного населення Південної Америки - індіанців - довгий час не мало єдиної відповіді. Найвірогід- нішою є думка про те, що заселення відбувалось монголоїдами з Азії через Північну Америку приблизно за 20-30 тисяч років до н. е. Але, ґрунтуючись на певній антропологічній спільності індіанських народів Південної Америки з народами Океанії (широкий ніс, хвилясте волосся, швидкий ріст бороди) й на тому, що вони мають однакові знаряддя праці, деякі вчені висловлюють припущення про те, що Південну Америку заселяли з боку Тихого Океану.

Театралізація «Південноамериканські пристрасті»

Дійові особи:

Пігафетта- учасник першої навколосвітньої подорожі.

Патагонець – представник корінного населення Південної Америки.

Пігафетта. Одного прекрасного дня до нас наблизилася незвичайна людина. «Вона відрізнялася таким гігантським зростом, що ми ледве до­сягали їй до пояса. Була добре складена, обличчя у неї було широке, розфарбоване червоними смугами, біля очей намальовані жовті кола, а на щоках - дві плями у вигляді серця. Коротке вибілене волосся, одежа складалася з майстерно зшитих шкур». Особливо виділялися великі ступні велетня, на честь них ми навіть вирішили назвати всю країну - Патаґонія (patagon – ногатий)

Абориген привітно посміхається, пританцьовуючи, співає, при цьому безперервно посипає піском волосся.

Пігафетта. Туземець піднявся на борт. Пригощати його було практично нічим - запаси закінчувались, але, на подив, він з апетитом з'їв цілого (не зірвавши навіть шкіру!) щура та запив відром води.

Питання

1.     Про яку мандрівку йшлося?

2.     Хто очолював мандрівку, в якому році?

3.     Який народ представляв туземець?

4.     За якими зовнішніми ознаками ви це визначили?

Випереджальне завдання учня

Доповідь «Америка в середні віки (до XVI ст.)»

Складання таблиці «Основні етапи колонізації материка»

Складання схеми

Учитель роздає на кожну парту схеми, в яких надрукована лише основна частина, учні додають відомості, яких бракує.

Робота з картою «Народи та густота населення світу»

Завдання. Назвіть райони Південної Америки з низькою, середньою та високою густотою населення.

Прийом «2-4 - усі разом»

Завдання. Вкажіть умови, які не сприяють розселенню людини.

Учні працюють одне з одним, використовують тематичні карти.

Амазонія

Патагонське плато

·        Розлив річок;

·        Затоплені ліси;

·        Вологість 95%;

·        Сильні дощі;

·        Немає нічного зниження температур;

·        Буйна тропічна рослинність;

·        Небезпечні представники тваринного світу (піраньї, удави, каймани);

·        Тропічні хвороби.

·       Мізерна рослинність (кущі, жорсткі трави);

·       Незручні бухти для судноплавства;

·       Сухий клімат (35 мм. Опадів на рік);

·       Низькі температури;

·       Сильні вітри

·       Тумани

 

 Прийом «Займи позицію»

Учитель пропонує учням дискусійні питання і просить їх визначити особисту позицію. На протилежних кутках класу розміщено плакати з словами «раб» та «господар». Учні обирають позицію, обґрунтовують свій вибір. Після викладу різних точок зору діти можуть перейти до іншого плакату та обґрунтувати причину свого переходу.

Питання

·        Як ви вважаєте, чи необхідно освоїти незаселені території для господарських цілей ?

·        Людина - раб чи господар природи ?

 Складання схеми

Етапи формування політичної карти Південної Америки

XVIII. ст.

Територію розділено між Іспанією, Португалією, Францією, Великобританією та Нідерландами.

1810-1830-ті рр.

Завоювання незалежності Колумбією, Аргентиною, Бразилією, Перу, Чілі.

Початок ХІХ ст.

Завоювання незалежності іншими країнами материка

 Прийом «Якби...»

Змоделюйте, як би виглядала політична карта Південної Америки, якби народи материка не були колонізовані.

Гра «Країни світу»

Один учень називає країну - інший показує її на політичній карті світу.

VI.  Закріплення вивченого матеріалу

Географічний кросворд «Країни Америки»

Завдання. Впишіть у клітинки кросворда назви країн Південної Америки, і у виділеному вертикальному рядку побачите назву країни материка, яка є вагомим експортером нафти.

Питання:

1.     Країна, столицею якої є Монтевідео. (Уруґвай)

2.     Країна, де знаходилась держава інків. (Перу)

3.     Країна, що є французькою колонією. (Ґвіана)

4.     Назва цієї країни перекладається як «срібна». (Аргентина )

5.     Найменша держава. (Сурінам)

6.     У цій країні знаходиться найпівнічніша точка Південної Америки. (Колумбія)

7.     На території цієї країни знаходиться вулкан Котопахі. (Еквадор)

8.     Країна, що простягається вузькою смужкою вздовж Тихоокеанського узбережжя. (Чілі)

9.     Назва країни збігається з назвою річки. (Параґвай)

10. 

Бесіда

·  Чому на материку такий складний расовий та етнічний склад?

·  3 чим пов'язана нерівномірна густота населення материка?

VII. Узагальнення і систематизація знань

«Творча лабораторія»

1) Проектування інформаційного листа «Ми - діти Землі!» за питаннями відповідно до теми уроку, ознайомлення з критеріями оформлення та листком оцінювання публікації.

Питання

·  Які проблеми вас особливо хвилюють?

·  Що, на вашу думку, було найголовнішим на уроці?

·  Які питання ви б хотіли розкрити у своїй публікації?

·  Які заголовки ви доберете до статей?

·  Коротко перекажіть зміст публікації.

Реалізація проекту

Учні починають роботу над створенням інформаційного листа. На наступному уроці листи вивішують у класі. Протягом певного часу (напри­клад, тижня) усі учні ознайомлюються із ними, оцінюють. Листки оцінювання здають учителю.

VIIІ. Підсумок уроку

Листок оцінювання публікації «Ми діти-Землі»

Учень_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _              Дата_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

Всього балів

Оцінювання однолітками

Оцінювання вчителем

Зміст

Дві статті про населення Південної Америки

7

 

 

Кожна стаття чітко дає інформацію, пов'язану з кількістю населення та його різноманітним складом

7

 

 

Використання тематичних карт

6

 

 

Оформлення

Назва / Емблема

3

 

 

Заголовки статей

7

 

 

Зображення, що ілюструють текст

3

 

 

Загальна прива­бливість

6

 

 

 

 

 

 

Мова

Орфографія

7

 

 

Граматика

7

 

 

Доступність викладення

7

 

 

Всього балів

60

 

 

Оцінка

12

 

 

ІХ. Домашнє завдання

·        Опрацювати відповідний параграф;

·        Позначити країни та їх столиці на контурній карті;

·        Створити інформаційний лист «Ми – діти Землі!»

Географія.- 2012.- № 1

Коментарі

добрий урок

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -