Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Новосельська Н. В., учитель хімії Христинівської ЗОШ, Черкаська обл.
Цілі: ознайомити учнів зі складом, назвами і класифікацією основ, їхніми фізичними властивостями; дати поняття про луги та їх одержання.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів
1. Що вивчає хімія?
2. На які дві групи поділяють усі речовини?
3. З якими класами складних речовин ви вже знайомі?
4. Які речовини утворюються в результаті взаємодії основних оксидів з водою?
5. Формули яких основ вам відомі?
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Учитель записує на дошці формули основ, які називають учні.
• Що ви бачите спільного у будові цих сполук?
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Тема. Основи
Завдання:
1) вивчити склад, назви і класифікацію основ;
2) навчитися складати формули основ за їх назвами і давати назви цим речовинам за їх формулами.
3) познайомитись зі способами одержання основ;
4) розглянути фізичні властивості основ.
IV. Сприйняття учнями нового навчального матеріалу
1. Склад і назви основ
Ме(ОН)n
n = валентності Me.
-ОН — гідроксильна група, валентність I.
Назва основи = назва металу в називному відмінку + валентність металлу (якщо метал має змінну валентність) + «гідроксид».
NaOH — натрій гідроксид
Fe(OH)3, —ферум (Ш) гідроксид
2. Класифікація гідроксидів
Гідроксиди |
|
Розчинні (луги) NaOH KOH |
Нерозчинні (основи) Cu(OH)2 Fe(OH)3 |
3. Одержання
Луги |
Лужний метал + H2O |
Лужноземельний метал + H2O |
|
Оксиди лужних металів + H2O |
|
Оксиди лужноземельних металів + H2O |
Під керівництвом учителя учні самостійно, керуючись схемою, записують рівняння хімічних реакцій одержання лугів.
4. Фізичні властивості гідроксидів
Демонстрація зразків основ.
Самостійна робота учнів з підручником.
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
1) Які речовини відносять до основ?
2) 3 переліку формул речовин виписати формули основ і дати їм назви: ZnO, NaOH, H2SО4, Mg(OH)2, Fe2O3, CaCl2, Fe(OH)3, Cr(OH)3, Na2SО4, KOH.
3) Написати формули гідроксидів, яким відповідають нижченаведені оксиди:
а) калій оксид;
б) алюміній оксид;
в) магній оксид;
г) ферум(ІІ) оксид;
д) цинк оксид.
Згрупувати їх за ознаками:
а) луги;
б) нерозчинні у воді основи.
4) Скласти формули основ, утворених такими елементами: Cu(II); Fe(III); K; Ni(II); Li; Ba. Назвати речовини.
VI. Домашнє завдання
Вивчити § 30 (до пункту «Хімічні властивості гідроксидів», Буринська Н. М. Хімія, 8 кл.: Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл.— К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2000.), виконати завдання 5 (с. 119).
Хімія. – 2007. – № 4.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran