Конспект уроку на тему: "Країни Європи"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Л. В. Павленко, Кременчуцький льотний коледж Національного авіаційного університету, Полтавська обл.

Мета: узагальнити знання про склад регіону Європи, політичну карту, типологію європейських держав, проблеми і перспективи їхнього розвитку; показати значення інтеграційних процесів у сучасній Європі; розвивати мислення учнів; удосконалювати вміння аналізувати, переконувати; сприяти розвитку пізнавального інтересу до географічних знань, усвідомлення ролі й місця України у Європі; виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги під час групової роботи.

Обладнання: політична карта Європи, прапори країн Європи, ілюстрації, атласи, відеофільм, виставка літератури про країни Європи, ватмани, фломастери.

Тип уроку: повторення та узагальнення знань.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Клас оформлено для засідання за круглим столом, розділеним на 5 секторів: «Країни Північної Європи», «Країни Західної Європи», «Країни Південної Європи», «Центрально-Східна Європа», «Східна Європа».

Учні заходять у клас і отримують кольорові стрічки, сектори також мають кольори. Необхідно сісти за той сектор, кольорову стрічку якого отримали.

II.Актуалізація опорних знань учнів

Соціологічне опитування

Напередодні уроку було проведено опитування усіх учнів класу.

Під час опитування запропонували відповісти на такі питання:

1. Чи знаєте Ви, скільки країн входить до Європейського Співтовариства? Якщо «так», то назвіть скільки.

2. Чи хотіли б Ви, щоб Україна теж увійшла до ЄС? Чому Ви так вважаєте?

3. Чи є у Вас друзі, родичі, що живуть в одній із країн Євросоюзу?

4. Де, на Вашу думку, краще живеться пересічній людині – в Україні чи країнах ЄС? Чому Ви так вважаєте?

5. Чи достатньо Ви знаєте про ЄС, історію виникнення, інституції, функціонування? Якщо «так», то звідки отримали таку інформацію?

6. Ваші враження від ЄВРО-2012.

Група учнів оголошує результати соціологічного опитування.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. На наш урок запрошені держави Європи. І зараз ми вирушаємо у відео подорож столицями країн Європи.

Перегляд відеофільму

IV. Етап узагальнення знань

Учитель. Незалежні держави Європи згруповані у 5 суб регіонів. Пропоную зробити коротку перекличку держав за суб регіонами.

Робота з картою

Учні показують на карті державу, яку вони представляють, демонструють її прапор, називають столицю.

• Північна Європа (Норвегія, Швеція, Фінляндія, Данія, Естонія, Латвія, Литва, Ісландії

• Західна Європа (Великобританія, Ірландія Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Франці Люксембург, Ліхтенштейн, Австрія, Швейцарія, Монако).

• Південна Європа (Андорра, Албанія, Іспанія Португалія, Італія, Греція, Сан-Марино, Ватикан, Мальта, Боснія і Герцеговина, Сербі. Чорногорія, Словенія, Хорватія, Македоні: Болгарія, Румунія, Кіпр).

• Центрально-Східна Європа (Білорусь, Молдова, Польща, Словаччина, Чехія, Угорщині Україна).

• Східна Європа (Європейська частина Росії).

Фізкультхвилинка

Учитель. Як поділяються держави за формою правління? (Республіки, монархії). Як поділяються держави за адміністративно – територіальним устроєм? (Унітарні і федеративні.)

Завдання. Спочатку піднімаються учні, які мають прапори держав Європи за формою правлінню республіки, потім – монархії, потім – унітарні республіки, потім – федеративні республіки, потім – конституційні монархії, потім – теократичні.

Учитель. Який висновок можемо зробити? (У Європі за формою правління переважають республіки, унітарні держави.)

Формування нових груп

Завдання :Державам Європи згрупуватися за кількістю населення в секторах:

Сектор 1

Десять найбільших за населенням країн Європи – понад 10 млн осіб.

Сектор 2

Держави із кількістю населення 6-10 млн осіб.

Сектор 3

Держави із кількістю населення 1-5 млн осіб.

Сектор 4

Держави із кількістю населення до 1 млн осіб.

Учитель. 9 травня щороку ми святкуємо День Європи. Це був початок створення Європейського Союзу. Сьогодні у цій величезній, могутній організації 27 держав. Які держави входять до Європейського Союзу?

Учні, які представляють держави ЄС, виходять до дошки.

Бесіда

·        Держави, що дає вам членство у ЄС?

·        Чому поки що відхилене бажання стати членом ЄС Туреччини?

·        Чи бути Україні в ЄС (звернення до країн ЄС)? (Країни — члени ЄС висловлюють свої претензії, пропозиції, побажання щодо України.)

·        Чи бути Україні у ЄС (звернення до України)?

А життя цікаве ще й тому, що можна подорожувати...

М. Пржевальський

Творче завдання

Уявіть ситуацію: ваші знайомі хочуть придбати туристичну путівку до однієї із країн Європи і просять вас, як знавця географії, порадити, чи варто їм подорожувати цією країною. За 5 хв зробіть на аркуші ватману рекламу певної держави.

1 група отримує конверт, у якому знаходиться розрізана карта Словаччини. Необхідно скласти карту і тоді учні дізнаються, про яку країну йдеться.

2 група отримує конверт, у якому знаходяться вислови: «Усі дороги ведуть...(у Рим)», «Гуси ... (Рим) спасли».

3 група. Для групи звучить звукозапис, за яким потрібно назвати країну. У виконанні Едіт Піаф чи Джо Дассена звучить одна з улюблених мелодій і пісень Франції.

4 група. Уявіть, що ви екскурсовод. Підготуйте екскурсію однією з європейських столиць за власним вибором.

5 група отримує конверт, у якому знаходяться підказка: Туманний Альбіон. (Великобританія)

Звучить гімн Європи - «Ода Радості» з 9 симфонії Л. Бетховена на слова Ф. Шиллера «До радості».

Учитель. Наша екскурсія розпочинається.

Виступи груп.

Учитель. У яку з країн Європи ви поїхали б у першу чергу?

Учитель підбиває підсумки уявної подорожі, дякує всім учасникам.

Тести

1. Яка країна є батьківщиною карнавалу?

а) Італія;

б) Іспанія.

(Італія. Там це вуличне дійство виникло, як гучне весняне свято.)

2. ФРН – член НАТО?

а) Так;

б) ні;

(Так.)

3. До економічно розвинутих країн належать:

а) Німеччина,

б) Бельґія,

в) Франція,

г) Італія,

д) Іспанія,

е) Греція.

(Бельґія, Німеччина, Франція, Італія.)

4. Країнами карликами в Європі є:

а) Андорра,

б) Португалія,

в) Монако,

г) Албанія,

д) Мальта,

е) Греція,

є) Сан-Марино,

ж) Болгарія;

з) Ліхтенштейн.

(Андорра, Монако, Ліхтенштейн, Сан-Марино).

5. Найбільше туристів приймає:

а) Іспанія,

б) Італія,

в) Німеччина,

г) Швеція,

д) Греція,

е) Франція;

є) Румунія;

ж) Польща;

з) Швейцарія.

(Франція)

6. Скільки було країн – засновниць ЄС?

а) 5,

б) 6.

(6)

7. Найдовша річка Європи:

а) Дунай,

б) Волга.

(Волга)

8. Грошова одиниця ЄС:

а) долари,

б) євро.

(Євро)

«Закінчи речення»

1. Рейк'явік – столиця... (Ісландія).

2. Найпівнічніша держава у Європі -  ... орвегія).

3. Країна тисячі озер - ... (Фінляндія).

4. Держава в місті - ... (Ватикан).

5. Держава імені свого правителя - ... (Ліхтенштейн).

V. Підсумок уроку

Бесіда

·        Що на уроці було головним?

·         Що було цікавим?

·        Що вам сподобалося найбільше?

·        Що не сподобалося?

Діагностика

Просигналізуйте, будь ласка, з яким настроєм ви прийшли на урок і з яким настроєм ідете з уроку (поганий, нейтральний, гарний).

Заключне слово вчителя

Оцінювання

VI. Домашнє завдання

Повторити тему «Країни Європи».

Географія.-2012.-№ 22.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -