Виховний захід на тему "Типи іконографії  Київської Русі"

Навчальний рівень: 

Найпак Тетяна Василівна, вчитель історії Сазоно-Баланівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Богодухівської районної ради Харківської областіНайпак Тетяна Василівна,
вчитель історії
Сазоно-Баланівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Богодухівської районної ради Харківської області

Тема :  Типи іконографії  Київської Русі.
Мета:  формувати в учнів уявлення про розвиток іконописання в Київській Русі; в ознайомити учнів з типами ікон Божої Матері; розвивати в учнів уміння на основі джерел інформації аналізувати історичні факти, робити певні висновки, а також давати стислу характеристику  пам'яткам культури і пояснювати їх значення; формувати естетичні смаки учнів, розуміння потреби збереження культурних пам'яток минулого; розширити дитячий кругозір.
Поняття та терміни: іконографія,паволока, темпера, омофор.
Обладнання: ікона Покрова Божої Матері,свіча, королівський рушник, «Покров  Божої Матері над Україною»/ альбом,Київ:Мистецтво.
Очікувані результати: розпізнавати типи написання ікон Божої Матері; аналізувати історичні факти та характеризувати пам'ятки культури,пояснювати їх значення; розвивати естетичні смаки та почуття прекрасного. 

                               
Хід заходу

1.Організаційний етап.
2.Актуалізація знань.

Епіграф – величання Божої Матері:
Величаємо Тебе, Пресвята Діво,
І шануємо Покров Твій святий,
бо Тебе бачив святий Андрій у повітрі,
коли Ти молилися за нас Христу.
Бесіда з запитаннями.
Діти,чи є у Вас вдома ікона?  Чи знаєте назву цієї ікони(вчитель вказує на ікону Покрови)?
Вчитель. Правильно,ця ікона присвячена Покрову Божої Матері. А святкується 14 жовтня і вважається одним з найбільш шанованих в Україні . Офіційно  державним святом стала з 2005 року- Днем захисника України. Адже Покрова  вважалася з давніх- давен  покровителькою усього українського козацтва. А на Січі козаки збудували церкву на честь Покрови Богородиці,брали запорожці в походи цю ікону. Саме на Покрову молоді вояки складали військову присягу.   
Історія свята почалася у Візантії  в 10 столітті, коли до імперії вторглися завойовники-сарацини. Під час Всеношної служби Влахернському храмі Константинополя юродивий Андрій та його учень Єпіфаній побачили чудесне з'явлення Божої Матері в оточенні Ангелів та Апостолів. Богородиця розпростерла біле покривало – омофор(вчитель вказує на зображення омофору)  і  покрила ним молільників. У ту саму мить флот сарацинів охопило полум'я. Вороги зняли облогу міста і відступили. Ось таку подію пов'язують з появою ікони Покрови. Але ікон присвячених Божій Матері існує велика кількість , зокрема існують різні типи написання ікон Богородиці. Сьогодні ми ознайомимося  з підготовкою написання ікони  та типами іконографії.
 Іконописання формується у ІХ-Х ст..
Як Ви вважаєте, чому саме в цей час?  Очікувані відповіді дітей - Аскольд і Дір (850р); Ольга (945-964);  хрещення Київської Русі  Володимиром; вплив Візантії; розквіт культури .
 Традиції іконо писання в образотворчому мистецтві України сягають часів Київської Русі. Вони виявилися в монументальному малярстві,розпису по дереві, полотні та склі, народній картині.
Творчість народних  майстрів уособлювала багатий образний світ, етичні ідеали , гуманізм і демократичність  те, що робить мистецьку спадщину України оригінальною і неповторною. В українському іконописі втілено душу нашого народу, глибину сприйняття християнської віри, силу і мудрість традицій.
3.Ознайомлення учнів з новим матеріалом.
Підготовка до іконописання.
Майстер ретельно готувався до напису ікони ( живописне мозаїчне або рельєфне зображення Бога, Богородиці та інших святих, яке є об'єктом релігійного поклоніння) -  певний час постував, сповідувався. Також готувався і матеріал – дерево сушили близько 5 років; далі покривали паволокою - шовковою тканиною(але її не завжди використовували); наступним кроком було ґрунтування левкасою (крейда,тваринний або риб'ячий жир, льняна олія);  писали ікону темперою – мінеральні, перетерті у порошок фарби, розводились яєчним жовтком. Жовток надавав довготривалої міцності та яскравості зображенню.
Типи  ікон Богородиці.
Отже, перший тип Одигітрія – Провідниця (рос.Путеводительница). Особливість  зображення: Ісуса Христа зображено у повний зріст зі згортком у руці та двоперстним знаменням. Богородиця однією рукою підтримує  Немовля,а другою вказує на Нього. Приклад, (наочний посібник-ілюстрація з книги…) стр.28  Іверська Вратарниця, саме до нею звертається з молитвою Роксолана, наша співвітчизниця, бранка, а далі дружина Сулеймана Пишного. Оригінал зберігається на Афоні.
Домініканська стр.47 (можливе випереджальне завдання для учня-повідомлення).
Озерянська стр.99 - чудотворна ікона Харківщини, відомо, що під час спалаху епідемії холери у 1848р.та 1871р. у Харкові  відслужено  молебен та проведено хресну ходу з цією іконою. В результаті епідемія вщухла. У 1787р. ікона перенесена у Куряжський преображенський монастир під Харковом. Копія ікони знаходиться у Благовіщенському кафедральному соборі м.Харків.
Також до цього типу належать ікони Онишківська,Піщанська. 
Другий тип Замилування- Богородиця з Немовлям ніжно торкаються щоками. Немовля ніжно пригорнулося до обличчя Матері. Приклад – Леньківська Спасительниця потопаючих стр.135 (Повідомлення учня: історія цієї ікони сягає 15 ст..Колись на Десні поблизу м.Новгород-Сіверський була надзвичайно велика водоверть, у яку часто потрапляли не тільки люди, а й великі баржі. На тому місці і явилася ікона Божої Матері. Віруючі спочатку поставили її на горі напроти того небезпечного місця. Згодом там побудували храм, у якому молилися люди, що мали переправлятися через річку. Через деякий час помітили, що негараздів під час переправи на протилежний берег поменшало А потім і зовсім не стало. Тепер це ікона знаходиться у СпасоПреображенському монастирі м.Новгород  Сіверський Чернігівській області). У молитві звертаються до цієї ікони для порятунку потопельників. Крехівська стр.134., Самбірська стр.23.
Тип Оранта, Непорушна Стіна, зображення у повний зріст з піднятими руками догори, ще одна назва Моління. Богоматір  звертається з молитвою до Небес, просячи захисту вірянам. Зображення знаходиться у Софіївському соборі  в столиці України м.Києві. 
4.Узагальнення знань.
А тепер закінчіть речення :
Матеріал для майбутньої ікони сушили …
Дошку вкривали …
Крейда, льняна олія,тваринний жир  це…
Сьогодні ми ознайомилися з такими типами ікон Божої Матері…
Оранта знаходиться в ….. соборі.

Отже, сьогодні  ми ознайомилися з підготовкою до написання ікон та основними типами ікон. У християнському світі є багато різновидів ікон Богоматері і всі вони святині.
Ікони є одночасно свідченням високого рівня розвитку культури КР та релігійним надбанням нашого народу.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -