Обов`язкове ЗНО з математики складатимуть випускники 2021 року

Обов`язкове ЗНО з математики у 2021 році. Ілюстраційне фото: hindustantimes.com

30 січня 2020 р. Президент України підписав Указ "Про оголошення 2020/2021 навчального року Роком математичної освіти в Україні". Ним передбачається комплекс заходів, спрямованих на розвиток математичної освіти в Україниі, зокрема "забезпечення належної організації запровадження з 2021 року обов’язкового зовнішнього незалежного оцінювання з математики". Фактично цей Указ запроваджує обов`язкове складання ЗНО з математики для всіх вступників: й для тих, хто планує вступати на фізико-математичні й природничі спеціальності, й для гуманітаріїв. Тому цілком логічним виникає запитання: навіщо вступний з математики філологам, історикам, журналістам?

Указ одразу ж викликав гостре обговорення в соціальних мережах.

Наводимо допис у Facebook Інни Совсун, яка була першим заступником міністра освіти і науки України у 2014-2016 рр. 

Вийшов Указ Президент про «Рік математики».

«Ура!» - подумала я і кинулась читати.

Прочитала і хочу кинутись на розробників тексту з купою…запитань.

1. Про обов’язкове ЗНО з математики. Про обов’язковість складання математики при завершенні школи дійсно йшлося, і це тепер закріплено в законі про середню освіту (правки «Голосу», до речі). Але йшлося про державну підсумкову атестацію (ДПА), яка виставляється в атестат. І дійсно вона зараз проводиться у формі ЗНО, але це не тотожні поняття. Питання: чому у тексті йдеться про ЗНО з математики, а не про ДПА? ЗНО - це інструмент оцінювання, але має значення подальше використання результатів. Чи зможе людина з негативним результатом отримати атестат? Чи буде ЗНО з математики обов'язковим для вступу? Таке формулювання відкриває широкий простір для довільних інтерпретацій.

2. А де є в указі хоч щось про підвищення кваліфікації вчителів математики? Це – засадничі речі задля гарантування якості навчання.

3. Далі питання радше щодо формулювань:
a. Що таке «упровадження у навчання сучасних практико-орієнтованих засад»? Засад ЧОГО саме? Що ця фраза означає взагалі?
b. «підвищення мотивації здобувачів освіти з успішного оволодіння математичними знаннями»: а чому «мотивації З оволодіння»? Може бути «мотивація ДО» чи «мотивація ДЛЯ», але чому З?

З формулювань відчувається дух Академії Педагогічних наук, якій збільшили бюджет цього року.

Практичні результати – з указу тяжко осягнути.

Обов’язково надішлю запит щодо обсягу фінансування, виділеного на Рік Математики, щоб зрозуміти, що саме буде робитись, бо з тексту – не дуже зрозуміло, що буде нового (а те, що нове прописане - вкрай незрозуміле).

А шкода.

Бо – якщо ви забули – у нас 36% дітей не знає математики на базовому рівні.

 

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович