Вертеба – загадковий «трипільський світ»

Житло трипільців у печері Вертеба. Фото: В.Брославський

Одними з предків українців є трипільці, що проживали у період енеоліту на території Прикарпаття до долини Дніпра у межах лісостепової смуги Правобережної України, пізніше - і на пн. – зх. Причорномор’ї. Вони створили розвинену протоцивілізацію з відтворюючим типом господарства. На жаль, невідомо, як вони називали себе 7 тис. років тому. Свою сучасну назву цей союз племен отримав від селища Трипілля, де Вікентієм Хвойкою у 1896-1897 рр. під час археологічних розкопок було вперше знайдено поселення трипільців. Перші ж артефакти трипільців були виявлені у печері Вертеба ще у 1822 році,  а це майже на 70 років раніше. 

Сьогодні Вертеба є унікальним та єдиним підземним музеєм трипільської культури в Україні, геологічною та історичною пам’яткою, що має загальнодержавне значення. Дослідження гіпсової печери почалося після 1822 року, спочатку Яном Хмелецьким, згодом Адамом Кіркором, Щенсним Козеброцьким, Леоном Сапігою та іншими. Зараз відомо, що протяжність печери займає близько 9 км, температура коливається у межах 10-11 градусів та є стабільною в усі пори року, а вологість повітря складає 98 %. 

Пам`ятний знак на вході до печери Вертаба. Фото: В.Брославський

Під час дослідження печери у культурних шарах було виявлено велику кількість знахідок, котрі дозволяють нам краще зрозуміти культуру, спосіб життя та побут трипільських племен. Найвідомішими з таких є стилізоване зображення голови бика, біноклевидні глиняні вироби, велика кількість кераміки, амулетів, кістки тварин та людей, зернотерки та залишки вогнищ, глиняні фігурки матері-прародительки. Голова трипільського бика, яку знайшли саме у даній гіпсовій печері, стала символом Краківського музею, де зараз зберігаються багато артефактів знайдених саме у Вертебі. На сучасному етапі відгомін культури мальованої кераміки (ще одна назва трипільців) ми бачимо у прасимволах на писанках, вишивці. 

До Вертеби протягом усього року приїжджають сотні туристів. За попередньою домовленістю з екскурсоводом, можна заглибитись на 10 метрів під землю, де Вас чекає інший «трипільський світ», широкі галереї печери та «місцеві» мирні кажани. Зі слів дослідників, Вертеба (яруга, яма) в період освоєння її трипільцями мала декілька виходів, добре вентилювалася і мала сакральне значення. В інші періоди була місцем переховування від ворогів.

Реконструкція трипільського житла у печері Вертеба. Фото: В.Брославський

Вертеба розташована на північний захід від села Більче-Золоте Борщівського району Тернопільської області і є відділом Борщівського обласного краєзнавчого музею, де також зберігається колекція трипільських старожитностей. 

Фото у печері Вертеба. Фото: В.Брославський

Отож, в дорогу до підземних галерей печери Вертеба, у мандрівку, де Вас чекає загадковий «трипільський світ»! 

Тетяна Брославська

 

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович