Твір на тему: «Зображення історичних осіб в романі Л. Костенко «Маруся Чурай»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
Ліна Костенко добивається виразності в зображенні історичних осіб у романі «Маруся Чурай» двома шляхами. Вона використовує оцінку їх характерів та дій, яку дає їм народ у піснях та думах, і показує людей у конкретну мить життя, одночасно розповідаючи читачеві про їх подальшу долю. Історична й біографічна точність не заважає робити узагальнення, висновки, що мають філософську основу і ґрунтуються на пильному вивченні української історії.
Живими й повнокровними постають перед нами козацькі лідери тих часів. Ось мудрий і добрий воїн Пушкар, що десять років був полковником козацького війська. Він звик до шаблі й коня, а не до дипломатичних хитрощів, у чому щиро зізнається:
Воно, скажу вам, легше, як на мене,
діла у битвах шаблею рішать.
Палкий, нестримний у відстоюванні справедливості Лесько Черкес, що кидається із шаблею рятувати Марусю від тортур. Ліна Костенко додає «історичну довідку», і ще зрозумілішим нам стає цей козак:
Лесько утне ще й штуку не одну.
Він потім стане побратимом Разіна –
Леськом Хромим загине на Дону.
Мало що відомо про Якова Остряницю, «першого гетьмана після Павлюка» . Мужність і політичну мудрість він проявив, коли виступив проти реєстровців, відважно боровся проти польських завойовників. Народ любив свого ватажка.
Син Остряниці, Іван, у сцені суду грає важливу роль. Саме він стає на захист Марусі, глибоко розуміючи, що є для України ця дівчина:
Я, може, божевільним тут здаюся.
Ми з вами люди разного коша.
Ця дівчина не просто так, Маруся.
Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа.
В уста Івана Остряниці поет укладає полум'яні слова про те, що співці, поети – це душа, скарб і майбутнє народу:
Звитяги наші, муки і руїни
безсмертні будуть у її словах.
Вона ж була як голос України, 
що клекотів у наших корогвах!
Із коментаря ми вже знаємо, що і Пушкар, і Остряниця загинуть у боях. Через сім років голову першого подадуть на списі Виговському, другий не доїде з Москви. Народ згадує їх як героїв, а сучасний поет допомагає відродитися вдруге.
Народна пам'ять не прощає зради. Символом іудиного гріха в романі став Ярема Вишневецький. Продажна душа його зганьбила Україну, і навіть земля нагадує йому про його підлість:
Кожна тут осиночка над шляхом... 
про юду листям шелестить!
Наче наблизилось до нас минуле України, стало живим, отримало емоційне наповнення. Завдяки романові «Маруся Чурай» ми відчуваємо, що є в нас корені, що ми не безродні прибульці на цю землю. Це – найвищий здобуток автора.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО» , 2003. – С. 784-787.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ