Твір на тему: «Особливості інтимної лірики П. Тичини»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Павло Григорович Тичина написав вірші, що стали на золоту полицю світової літератури. Ровесник XX століття, він пройшов разом з країною усі шляхи історії і лишився поетом небаченої ліричної сили. Багатство мови, мелодійність та реалістична різноманітність його поезії зробили його одним з найвидатніших майстрів української літератури.
Найбільш повно розкривається світ ліричних почуттів Тичини у віршах, присвячених коханню.
Гармонія людини і світу, яка досягає найсильнішого втілення у коханні, – мотив, постійно присутній у віршах Тичини.
Ви знаєте, як липа шелестить 
У місячні весняні ночі? 
Кохана спить, кохана спить, 
Піди збуди, цілуй їй очі. 
Кохана спить. 
Ви чули ж бо: то липа шелестить.
Ніжність бринить у цих пронизливих рядках. Тичина зміг у лаконічну форму вірша вмістити багату гаму почуттів, що переповнюють серце закоханої людини.
Почуття розквітають і міняться згідно з ритмом згасання та оновлення у природі. Багато разів у поезії проводили паралелі між коханням і весною. У Тичини ця метафора набуває нового, свіжого значення:
Ах очі, ті очі!.. Кохана,
Чом серце твоє не таке?
Чому, як говориш, спадає
Те поле у жовтні. Туман поглядає.
Суха бадилина хитається...
Спить груддя важке.
Ліричний герой Тичини живе у злагоді з природою, усесвітом, його серце відлічує космічні хвилини, він відчуває себе невід'ємною часткою світу:
Блакить мою душу обвіяла, 
Душа моя сонце намріяла.
 Душа причастилася кротості трав – 
Добридень я світу сказав!
Співзвучність душевних поривань з навколишнім світом оновлює і підносить людину, дає змогу відчути себе не билиною зів'ялою, а невід'ємною часткою природи, краплиною, без якої неповний океан. Людина здатна змінити усе лише одним пориванням серця, одним словом:
Я сказав тобі лиш слово – 
Вколо ж шум який піднявся:
 В небі сонце задзвеніло, 
Гай далекий засміявся.
У віршах Тичини лунає невпинна музика, мелодія життя, то дзвінка і радісна, то сумна і неясна. Володіння скарбницею рідної мови у Тичини таке, що скидається на чаклунство. Філософський зміст може бути вкладений у один-два рядки, ціла райдуга почуттів – в один вірш. Павло Тичина став класиком за життя, та не став забутою сторінкою поезії, яка цікава тільки фахівцям.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 528-530.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович