Твір на тему: «Поетичні ідеали П. Грабовського»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Кажуть, скільки людей, стільки й думок, стільки точок зору. Кожна людина формує протягом життя свої ідеали, якими живе, до яких прагне.
Що таке ідеал у розумінні різних людей? Деякі думають, що ідеал – це та мета, яку людина ставить собі один раз у житті і потім намагається її досягти. Саме такою людиною й був поет Павло Грабовський, уже хоча б тому, що поети та письменники – найбільші й найфанатичніші ідеалісти. Ідеал, чудовий образ потрібен їм як повітря, бо інакше неможливо творити, неможливо жити майбутнім.
Провівши більшу частину свого життя у засланні, далеко від рідної землі, рідної культури, не спілкуючись з іншими представниками літературних кіл, поет мріє про краще майбутнє України, створюючи образ борця за її свободу. Єдиний і непорушний ідеал людини-борця, людини-мученика пронизує всі його вірші:
Боровся я за щастя для людини, 
За світло в чорній млі.
Поет служить усе життя тільки одній ідеї, сприймаючи світ через призму боротьби та праці заради кращого майбутнього. Із замилуванням і болем згадує він свою кохану, яка загинула на каторзі:
Любить врага, всестраднице свята,
 Ти людям грішним завіщала,
 Конаючи під тяжею хреста... –
так писав Грабовський на ім'я Надії Сигиди, полум'яної революціонерки, яку називав «щирою», «простою», насправді ідеальною, якою «тільки що не марить» . І саме тут виявляється суперечність у світогляді поета. Один ідеал наче приноситься в жертву іншому: жінка і революція покладені на терези.
Але чи потрібна така жертва? Чи варті майбутня краса і гармонія хоч однієї хвилини страждання навіть найнепомітнішої людини? П. Грабовський допускає таку жертву, хоча йому і не під силу боротьба й катування, він уважає їх несправедливими:
Війна та кров... 
О, чоловіцтво хиже.
 Не гідне навіть імені людей!
Бачачи страждання свого народу і не знаходячи іншого шляху для його визволення, крім жорстокої боротьби, усі свої поетичні твори П. Грабовський присвячує тільки цій ідеї.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО» , 2003. – С. 429-430.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ