Твір на тему: «Поринання з минулого в майбутнє у романі П. Загребельного «Диво»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
Ми не можемо знати, що саме надихає митця на створення шедевра. Та можна уявити, як замислився одного разу письменник над долею тих творців, життя яких нам невідоме, імена загубилися в століттях, і лише спадщина їх живе серед нас. Безіменним і незчисленним будівничим дива присвячений роман.
Основна лінія роману – життя та творчість творця Софійського собору – розгортається в далекому минулому, наприкінці X – на початку XI століть. Епоха Київської Русі, перші роки християнства – на цьому тлі відбувається велична трагедія геніального майстра.
Життя Сивоока докладно зображене письменником. Його боротьба з канонами візантійської церковної архітектури, його вічне прагнення до незалежності, бо тільки в ній митець може працювати натхненно, довга історія будівництва Софійського собору – це лінійний час роману. А в паралельному часі продовжується історія Софії і людей, життя яких тим чи іншим чином пов'язане з нею.
Ці поринання з минулого в майбутнє створюють незвичну об'ємність. Єдине, що пов'язує таку далечінь, як X і XX століття, – Софія. Влада над долями людей, що присвятили себе їй, не втрачається. Світле створіння генія, увібравши мудрість і пам'ять поколінь, підносить душі людські на висоти подвигу. Чистий задум Сивоока веде його крізь муки, полон, зраду. Коли стає вибір – собор чи життя коханої людини – Сивоок не вагається і гине від мечей. Мистецтво не вбило в ньому людяності. У тому й сила шедевра, що він не згинає людину в думці про власну недосконалість, а підносить до своєї досконалості, очищує душу, бадьорить тіло.
Раз у раз повертаючись у сучасність, Загребельний дає образи людей, чиїми душами теж володіє Софія. Гордій Отава гине, аби зберегти незрівнянні фрески собору. Син продовжує справу батька-реставратора, щоб наступні покоління змогли побачити стародавню красу. Паралельність часу в романі співвідноситься з єдністю простору. І Софійський собор, як величезна голка, скріплює часи.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 858-859.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -