Твір на тему: «Спів про рідну землю (За поезією М. Рильського)»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Поезії видатного українського поета Максима Тадейовича Рильського захоплюють своєю витонченістю та глибиною образів. Найголовніше місце в його багатогранній творчості посідає тема людини і природи. Гармонійне існування ліричного героя залежить від його єднання з красою, що оточує його, віднайдення її в праці, спогляданні природи.
В одному з віршів М. Рильський зображує дівчат, які працюють на винограднику і співають народну пісню «На городі верба рясна...» :
Вони співають голосно і строго,
 Щоб тепло й працю вилити в одно...
Разом з ними співає все довкола, навіть сивовусий бригадир – «скупий у мові, суворий в ділі» – і журавлі, які високо летять над тими дівчатами. У цьому вірші поет змальовує любов до всього земного. Відбувається поєднання людини і природи, творчий підхід людини до всього оточуючого.
Сповнений жадоби звукових вражень, поет уважно вслухається у голоси міської вулиці, у звуки шосе, мелодії степу та лісу. Він почуває себе невіддільною частинкою природи, змальовує своє поєднання з нею:
Ліс зустрів мене як друга 
Горлиць теплим воркуванням, 
Пізнім дзвоном солов'їним, 
Ніжним голосом зозулі, 
Вогким одудів гуканням.
Максим Рильський майстерно відтворює звуки природи, тонко розуміє її «мову» . Він вплітає в рядки поезії надзвичайно яскраві спостереження. Ось, наприклад, у чому він бачить ознаки весни:
Вона – в бруньках блискучих на каштані,
 В снігу рудому, у струмках брудних, 
Що чистим сріблом грають у тумані. 
Мов бруд ніколи й не торкався їх. 
Вона – у краплях, що спадають дзвінко 
Із голих віт, які стрясає птах, 
Вона – в підсніжній зелені барвінку, 
В сережках на березових гілках.
Читаючи ці рядки, мимоволі переймаєшся поетовими емоціями, переживаєш разом з ним радість бачення прекрасного.
Так само, як людина не може існувати без природи, природа теж не існує без людини. Вони стають красивими у взаємоєднанні. У вірші «Три дівчини» він знайомить нас із трьома студентками-агрономами, людьми одного віку, однакових умов життя. Але сприймають явища природи вони по-різному, що залежить, певно, від індивідуальних особливостей кожної людини. Одна з дівчат здатна сприймати навколишню красу:
Одна сказала: «Гляньте, гарно як!
 Немов облита снігом кожна гілка!
Он, бач, на сонці затаїлась білка. 
Он слід легкий, то перебіг русак!» 
Читаючи ці рядки, я уявляю образ життєрадісної дівчини з романтичною натурою. Друга стриманіша у висловленні почуттів:
...Справді, весело, дівчата,
Хоч трохи й пізно, а м'яка зима!
На лижах би! Та часу в нас нема...
Ще інакше реагує на те саме явище третя. Поет передає душевний стан дівчини, а також її ставлення до баченого:
Була чомусь лиш третя мовчазна, 
Іде – немов не бачить і не чує... 
Спитали дві: «Чого тобі бракує?»
 – Морозу й сонця! – мовила вона.
І уявляється ця дівчина вольовою, сильною. Отже, поет майстерно зображує сприйняття природи людиною, і ми можемо зрозуміти особливості її душі.
У вірші «Діалог» М. Рильський висміює тих, хто через свою духовну вбогість вважає, ніби у часи космічної ракети, кібернетики та інших див поезія, музика, природа нічого не варті, що той, «хто мотор полагодити вміє, вартий більше, ніж знавець картини» . На це безглуздя поет гнівно зауважує:
Як же так убого ви живете, 
Чом так занепали ви, скажіть, 
Щоб у дні космічної ракети 
Солов'я не в силі зрозуміть?
Він виступає проти байдужих, очерствілих душами людей, які не люблять природи і не розуміють її.
У своїх віршах М. Т. Рильський не тільки зображує поєднання людини і природи, а й закликає не обкрадати себе духовно, не відсторонюватись від краси в житті, від чарівного світу природи, мистецтва. Лише в єднанні корисної праці і краси людина може бути по-справжньому щасливою в житті.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 541-544.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович