Твір на тему: «Чистота і чарівність почуттів в інтимній ліриці В. Сосюри»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
 
Трохи незручно казати «інтимна лірика» про окремі вірші поета, який відрізняється небувалою відкритістю душі, відвертістю в самовираженні, який не ховає нічого від читача. У цьому нема нічого від «душевного стриптизу», від колупання на людях гнійних психічних ран. Душа Сосюри – здорова й цільна у своїй ніжності, щирості, здатна кохати й пам'ятати.
Мелодійні вірші Сосюри на перший погляд розповідають простими словами про прості речі. Але є в них якась магія, чаруюча сила:
Я б забув і образу, і сльози... 
Тільки б знову іти через гать, 
Тільки б слухать твій голос – і коси, 
Твої коси сумні цілувать...
На чотири рядки, написані майже без прикрас, поет знайшов один несподіваний епітет – «сумні коси» – і це вражає нас, змушує домислити і вираз обличчя коханої поета, і її очі, і непрості стосунки між ними. По особливому настрою, який Сосюра визначає як «ніжний і тривожний» , він близький до Єсеніна, але тихіший, м'якший. Тільки як хвиля кохання поглинає його, він здатен сказати й повірити у свої слова:
Так ніхто не кохав. 
Через тисячі літ
 Лиш приходить подібне кохання.
Ми не відчуваємо перебільшення, бо саме це знають усі, хто вперше по-справжньому закохався. Поет дозволяє зазирнути у свою душу, а читач відкриває там, мов у віддзеркаленні, себе. Вірш «Так ніхто не кохав» був написаний у важкому 1922 році. Чи можна здогадатися про це, якщо не дивитися на дату? Кохання, мов повінь, розливається, поглинає душу. Людина живе і творить, що б не трапилось, і це дарує надію.
Бере за серце й невеличка мініатюра Сосюри «Уночі шелестить мені листя...». Знов простий буденний епізод: маленький син у колисці. Мати затрималася на зборах, батько тішить дитину, обіцяє купити черевички. І поруч раптом такі рядки:
Ти не плач і дрібними зубами
 не гризи ти цигарку мою. 
Не покину твоєї я мами,
 бо її я так юно люблю...
Ми зазираємо у найпотаємніші, приховані від сторонніх очей глибини сімейного життя поета. Довіра до читача у Сосюри така, що не можна її зрадити. Душа відгукується йому без опору.
 
1800 кращих творів медалістів з української та зарубіжної літератури для 5-11 класів / Укладач С.В.Музичук. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2003. – С. 551-552.
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович