Жінка, наука та родина. «Перші леді» Національного фармацевтичного університету

Родина ВаляшкоУ Національному фармацевтичному університеті дуже поважно ставляться до своїх витоків. Працівники музею історії НФаУ та волонтери з числа випускників, студентів та небайдужих до фармації людей вже багато років по краплинах збирають історію вишу, розкидану у просторі часу, у просторі двох століть.

Стаття, яку ми хочемо запропонувати до уваги нашого шановного читача, з’явилася завдяки інформаційній підтримці В.Ю. Фесенка, кандидата історичних наук, викладача кафедри педагогіки і психології Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ (ІПКСФ НФаУ).

Микола Овксентійович Валяшко

Людина – обличчя НФаУ

В Національному фармацевтичному університеті вряд чи знайдеться людина, якій не знайоме ім’я та суворий образ першого ректора Харківського фармацевтичного інституту (колишній статус НФаУ), доктора фармацевтичних та хімічних наук, професора, заслуженого діяча науки Миколи Овксентійовича Валяшка (1871 – 1955 рр.).

Микола Овксентійович не відрізнявся м'яким поступливим характером, він був досить вимогливою і навіть прискіпливою людиною, особливо в роботі. Говорячи сучасною мовою, він був яскраво вираженим перфекціоністом. Однак його високий професіоналізм та почуття справедливості тримали людей поруч, навіть після його самих жорстких зауважень. Валяшко вмів відокремлювати робочі моменти від особистих. Розказують, що буцімто на захисті дисертації одного зі своїх учнів, він майже вщент розніс працю останнього, але в подальшому неодноразово працював з ним та допомагав. Як відомо, скільки людей, стільки й думок. Хтось поважав або навіть обожнював Миколу Овксентійовича, хтось ненавидів та пакостив. Не вдалося уникнути Валяшко жорстких колес радянської провладної політики, принижень та переслідувань за інакомислення.

Сьогодні дивлячись на світлину цієї людини, ми бачимо сивого та похмурого чоловіка. І нам важко уявити, що у цього відомого вченого, фанатика від науки, першого ректора НФаУ, чия біографія вже давно стала музейним експонатом, що у цієї суворої людини була любляча родина, дружина та діти.

Євдокія Іванівна ВаляшкоНаука та любов

Микола Валяшко зустрів свою Євдокію в досить зрілому віці. Нареченому — 48, нареченій — 29, обидва дорослі люди, сформовані особистості. Цілком можливо, що саме улюблена ними обома наука хімія, стала родючим ґрунтом для виникнення хімії любові. За спогадами сучасників, це був гармонійний і плідний союз, який тривав до останнього дня.

Євдокія Іванівна Новікова, майбутня Валяшко, народилася у 1890 році у Тамбовській губернії, в селянській родині. Незважаючи на соціальний статус тямущій селянській дівчині вдалося поступити до Борисоглібської гімназії. Потім вона продовжить навчання на природничому відділенні фізико-математичного факультету Вищих жіночих курсів (ВЖК) у Харкові (1910-1915 роки).

Після закінчення ВЖК Євдокія деякий час відвідує педагогічні курси при Харківському університеті, по закінченню яких у 1917 році отримує свідоцтво викладача хімії та географії і розпочинає викладацьку діяльність у харківській гімназії Товариства вчителів і батьків. І от вже нашій героїні 27 років. Країна в стані глобальних змін та революційного настрою, вже проголошено Українську Радянську Республіку, незабаром розпочнеться громадянська війна і вир подій затягне, завертить мільйони людських доль.

Саме тоді вони і зустрінуться. Непростий час і така проста історія кохання. Важко сказати, кого любив Микола Валяшко більше — дружину чи науку, але дружина-хімік стала її живим втіленням. В 1919 році вони побралися, Євдокія Новікова стала Євдокією Валяшко.

Євдокія Іванівна — жінка моторна та цілеспрямована, бере активну участь у роботі Харківського фізико-хімічного товариства (з 1932 року це Харківське відділення Всесоюзного хімічного товариства ім. Д. І. Менделєєва), одночасно викладає на робітничому факультеті сільськогосподарського інституту, за сумісництвом працює асистентом аналітичної хімії у Медичному інституті, потім асистентом кафедри аналітичної хімії у Фармацевтичному інституті.

Плідний союз однодумців

Під впливом чоловіка Євдокія Іванівна долучається до науково-дослідної діяльності. В 1928 році подружжя Валяшко розробляє новий лікарський препарат кальказ (ліки для дітей від розладу шлунка). Враховуючі економічну та політичну ізольованість нової радянської держави від світу, хронічний брак медикаментів та ліків, відсутність імпорту — кальказ став новим словом для вітчизняної фармацевтичної промисловості, яка тільки почала формуватися.

З часом Євдокія Іванівна все більше проявляє здібності дослідника-науковця і, як результат, віддає перевагу науково-методичній діяльності, відмовившись від написання дисертаційної роботи. Її наукові інтереси завжди будуть торкатися вивчення окремих етапів ходу якісного аналізу, вона напише серію методичних матеріалів для проведення практичних занять хіміків-фармацевтів. До самого виходу на пенсію (у віці 68 років) вона працюватиме асистентом кафедри аналітичної хімії у Харківському політехнічному інституті.

Подружжя Валяшко з дочкою Надією

Незважаючи на обопільну завантаженість на роботі та наукові інтереси до життя, Микола та Євдокія Валяшко мали двох улюблених дітей: доньку Надію та сина Олексія. Надія Миколаївна (1923–1986 рр.) закінчила хімічний факультет Харківського державного університету. Пізніше вона пропрацює у Харківському фармацевтичному інституті (нині НФаУ) більше 30 років на кафедрі органічної хімії. Як і матір вона вела науково-дослідну діяльність, стала автором біля сорока робіт в області синтезу органічних сполук. Олексій Миколайович (1927 року народження) теж віддав своє серце науці. Як і вся родина, він став хіміком.

Віра Овксентійовна ВаляшкоРазом з родиною Валяшко жила старша сестра Миколи Овксентовича, Віра Овксентівна — талановитий викладач та педагог, обдарована особистість, велика прихильниця літератури та театру, яка стала надійним тилом двом завзятим науковцям. І не без допомоги люблячої тітоньки в родині Валяшко вирослі талановиті діти, які пішли шляхом своїх батьків.

Йдуть роки, минають десятиліття, життя прокручує наче стрічку кінофільму, багатьох з родини Валяшко давно вже нема на цьому світі. Та скільки б не запитували у Олексія Миколайовича про батьків, він завжди казав і скаже, що це був ідеальний союз двох неординарних людей, які доповнювали та збагачували один одного.

Відділ зв’язків із громадськістю та пресою НФаУ
На правах реклами

 

 

Територія: 

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -