Освіта. Платити чи не платити?

Володимир СпіваковськийПропонуємо вашій увазі роздуми про стан освіти, які на своїй сторінці у фейсбук виклав Володимир Співаковський. Автор пропонує свій погляд на реформування системи освіти України.

Така ж проблема була в Англії (!) 15 років тому. Там різко погіршилась якість освіти. Виявили це у зв'язку з втратою мільярдів південно-азійських грошей ... Тоді уряд запросив незалежного професора Деарінга для того, щоб вивчити це питання і дати відповідне рішення.

Він за 1 місяць вивчив проблему і написав: «Всіх вчителів треба поділити на 3 рівні частини. 33% - взагалі профнепридатні, їх треба delete. Ще 33% - нормальні, але їх треба повністю перевчити. Залишилася третина - прекрасні профі. Англійці так і зробили. І азіатські грошики знову до них потекли. І вчителі стали більше заробляти.

(Читачі на одній із сторінок у Facebook розгорнули гостру дискусію). Підсумовуючи коментарі, що розлетілися різними сторінках ФБ ..., і залишаючи саме смачненьке на фінал, я склав такий свій діалог з читачами.

Читач. А куди ж дівати вчителів? І як їм жити без грошей?

В.С. - Треба розуміти, що система освіти в якості своєї кінцевої продукції випускає 80% браку. За такий результат ніхто платити не хоче і не буде. Який бізнесмен буде терпіти 80% браку? Інвестиції держави в освіту $ 10 млрд. - А в результаті 80% браку ... Як тільки освіта видаватиме хоча б 80% ккд, гроші у неї поллються рікою.

Читач. А що робити батькам?

- На жаль, досі мало хто з батьків може виразно сформулювати те, чого вони хочуть від школи. А якщо немає «замовлення», то і результат виходить "нічого".

Читач. Може, реформа взагалі не потрібна, щоб нікого не травмувати?

- Тут така справа. 150 років тому світ обговорював, як поліпшити віз, скільки до нього прикріплювати коней, які робити підкови, і яких наймати візників. Але проблема була не у возах і візниках, а в тому, що та скорість, з якою їздили люди з міста в місто і з країни в країну, перестала всіх задовольняти. Звідси виник запит суспільства на більш швидкісні механізми. І так з'явився двигун внутрішнього згорання і автомобіль.

Так і з освітою. Вона перестала задовольняти потреби суспільства, випускаючи обмежену, неосвічену молодь, яка взагалі нічого не вміє. А гроші витрачаються фантастичні. Тому освіта всеодно буде замінена на більш адекватну 21 століттю.

Читач. То де взяти нових вчителів?

- Вчителі - це тільки 1/20 частина проблем всієї системи освіти. А контент? А технології? А онлайн? А оцінювання? А вміння, навички, компетенції? А соціум? А інфраструктура? А фінансування? А здоров'я? а ... Всього 20 підсистем в системі освіти. І всі вони підлягають заміні.

Читач. А що - хіба незрозуміло чому вчити і як?

- Давайте так. Кожен дорослий, прийшовши в магазин купити костюм, повинен сформулювати 5-7 вимог: розмір, колір, фасон, бренд, ріст, ціну ... І тоді продавець розуміє, що вам запропонувати. А спробуйте йому сказати: хочу одяг, якісний і гарний. Що він вам винесе?

Тепер уявіть, що 30 батьків в класі - ніхто нічого не сформулював, але всі хочуть і очікують різного. Одним кватирку в класі відкривати, іншим законопачувати. Одним басейн, інші від нього шарахаються. Одним потрібна сувора вчителька, іншим - щоб не діставала. Одні вимагають домашні завдання, інші батьки їх ненавидять. Одним потрібні оцінки, інші до них байдужі.

Читач. Раз пішла така п'янка, моє замовлення школі (пріоритети за порядком):

1.Фізична підготовка (в здоровому тілі – здоровий дух).

2.Естетика, культура ... (кращі фізики - лірики).

3.Комунікабельність і толерантність.

4.Самостійність (здатність до саморозвитку).

5.Критичність і нестандартність мислення (і самокритичність).

6.Філософія (ні в якому разі не релігія).

7.Базовий рівень знань з гуманітарних і технічних дисциплін (щоб було за що зачепитися).

А решта - самі потім напрацюють.

В.С. - Прийнято. Декілька запитань для уточнення. А англійська, навчання бізнесу (грошей), роботі з інформацією, комп'ютери, інтернет, (вони в базовий комплект зазвичай не входять) ... упускаємо свідомо? І як щодо характеру - його не вдосконалюємо? ..

Читач. Характер - пункти 2-6, все інше - 7, мови і комп'ютерна грамотність - це як просто грамотність в минулому столітті, як писати і читати, це ще з садочка починати потрібно.

- На жаль, якщо це «не замовлено» за специфікаціями, то виконано, можливо, і не буде. Тому що «САМО СОБОЮ ЗРОЗУМІЛО» має 50 відтінків. Наприклад, за дослідженнями, 20% батьків проти використання комп'ютерів в дитячому садку і в школі. Або з англійською мовою (її зазвичай базово вчать всі 11 років, але у кінцевому результаті нічого не знають, вас таке влаштовує?). ... Втім, в цілому замовлення зрозуміле і цілком прийнятне.

Тепер - головне. Його треба накласти на замовлення інших акціонерів цієї тотальної шкільної спільноти:

  • держави,
  • вчителів,
  • бізнесу,
  • чиновників,
  • вузів
  • і соціуму.

У кожного з них свої особливі уявлення про те, як вчити, чому, де і навіщо. Але ніхто не знає, як скласти цей пазл.

Читач: І що - виходу немає?

В.С. - Навпаки. Саме в такі гіркі години кризи можна швидко і кардинально все змінити. До кращого. В освіті це можна зробити цілком безболісно. Просто керуватися здоровим глуздом, а не фетишами і міфами ...

Наприклад, кажуть, немає грошей. А я скажу так. Ось всі захоплюються системою освіти у Фінляндії, їздять туди, охають і ахають ... Значить, треба запросити звідти 1000 їх вчителів-волонтерів. При їх річній зарплаті 50 тисяч євро, витрати будуть всього 50 млн. Причому, цю місію буде готова профінансувати Європа. Такі гранти є, і це цілком реально. Зате рівень підніметься швидко і високоякісно. А як інакше імплементувати європейські цінності !?

Якщо вже міністрів запрошують закордонних (!), якщо футболістам платять мільйони (!), то ривок галузі освіти теж може піти цим шляхом.

Читач. Кажуть, коли 10 і 11 класи будуть платними, куди подітися тим, хто в них не потрапить після 9 класу?

Дуже просто. Розпочати співпрацю, наприклад, з німецькою ремісничою палатою. Це вищий пілотаж сучасної індустрії. 20 років тому за моїм проектом спільного з Німеччиною ми навчили тисячі українських підприємців. Останнім часом до нас приїжджають представники німецьких університетів для спільних проектів «навчання-ремесло-професія-21 століття».

Тобто, це будуть не затхлі ПТУ, куди ми будемо пхати випускників 9-х класів, а справжня Європа.

Xvatit жити в минулих століттях. В сучасності жити набагато веселіше, цікавіше і перспективніше. Особливо дітям, заради яких, кажуть, і живемо.

Нові матеріали

60 354 абітурієнти отримали рекомендації на бюджет. Що робити далі?
Українські виші отримають 100 млн грн на базове фінансування науки
Використання заводських матеріалів в курсовому проектуванні з дисципліни «Планування та організація діяльності підприємства». Методична розробка
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич обговорила перспективи вищої освіти з тернопільськими педагогами
У МОН визначились з кандидатурою освітнього омбудсмена
За перший тиждень вступної кампанії абітурієнти створили майже 120 000 електронних кабінетів
Документи про середню освіту є дійсними без печатки школи, - роз'яснення МОН
Обсяги державного замовлення на підготовку фахівців у 2019 р.
Автору підручника з історії України рекомендували замінити термін російсько-українська війна на "гражданский конфликт"
Лілію Гриневич не пустили в школу

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович