Конспект відкритого бінарного уроку з предмету української літератури та географії на тему: "Очі планети"

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Терещенко Ірина ОлександрівнаТерещенко Ірина Олександрівна,
вчитель української літератури
Кіровоградського навчально-виховного закладу
(гімназія-інтернат-школа мистецтв)

Тема: « Очі планети»
Мета:

v   систематизувати та узагальнити вивчений учнями навчальний матеріал з розділу «Я і світ», в якому українські письменники звертаються до наймогутнішої сили – води; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу школярів, їх логічне мислення, творчу уяву, кмітливість; формувати естетичні смаки, кругозір, світогляд; виховувати почуття любові до природи, виховувати  творчий  підхід  до  навчання,  інтерес  до  природничих  наук і гуманітарних  наук.

v   Узагальнити  і  систематизувати  знання  учнів, набуті  у  процесі  вивчення  теми  «Гідросфера»; розкрити  важливу  роль  води  як  найпоширенішого  розчинника в                        житті  людини; розвивати  світоглядні  уявлення учнів  і  вчити фантазувати;розвивати  пам’ять,  логічне  мислення, мовлення, уміння  нестандартно  мислити;показати  міжпредметні  зв’язки  на  прикладі  води; сприяти  формуванню  екологічної  культури  особистості.

Обладнання: мультимедійний  проектор, магнітна  дошка,  географічні  карти, картки  з  завданням.

Тип  уроку: повторення та узагальнення знань, урок-гра.

Форма  проведення: бінарний  урок  ( географія  та  українська  література ).

Хід  уроку

I.  Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель української літератури. Доброго дня, діти та гості!  Сьогодні у нас буде незвичайний урок, адже ви бачите перед собою не одного вчителя, а двох вчителів української літератури та географії.

Перед початком уроку ми об’єднали вас у дві команди, кожна команда – екіпж одного з кораблів. Команди обрали капітана, підібрали емблему та назву корабля. Тож сьогодні нас чекає незвичайна подорож.

Учитель географії.

                           Є на все в програмі міра

                           Наша тема «Гідросфера»

                           Закінчилася на жаль,

                           Далі – «Біосфера» кличе в даль.

                           Тільки треба не спішити,

                           Дану тему повторити.

                           На рахунок раз, два, три -

                           Починаємо ми з гри.

                           Щоб прийняти участь в грі,

                           Всі сьогодні ви прийшли.

                           Щоб оцінки добрі мати -

                           Гідросферу треба знати.

ІІ. Оголошення  теми  уроку.

Учитель української літератури.

                           Але з чого нам почати?

                           Що про тему треба знати?

                           Всі на дошку подивіться,

                           І в кросворді розберіться.

Учитель географії.

( Слайд 1)

1

2

3

 

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

4

5

6

7

8

9

10

О

Ч

І

П

Л

А

Н

Е

Т

И

К

О

Н

Р

А

М

І

Х

И

 

Е

Р

Д

О

Д

А

Л

О

Х

А

Н

І

М

О

З

 

Л

И

Н

Е

Й

І

З

О

О

Й

 

С

Л

Ь

Н

Т

 

Ь

Е

К

К

 

К

 

Е

А

 

 

И

 

 

 

Й

 

 

 

Запитання до кросворду:

1.     Найбільший водний об’єкт

2.     Море, яке омиває південь України

3.     Найтепліший океан світу

4.     Одиниця вимірювання вологості

5.     Найбільше прісне озеро в Європі

6.     Найповноводніша річка світу

7.     Найдовша річка світу

8.     Прилад для визначення глибини водойм

9.     Найбільший океан на землі

(Слайд 2)

Учитель літератури: В  кінці 3 чверті 22 березня відзначався Всесвітній День Води, тому ми цей урок присвятили саме їй.

Вода це життя, а  література – це відображення життя. Поети присвячували їй дивовижні рядки. Прозаїки навіть про «краплю роси» написали безліч сторінок. Та й більшість казок починається словами «За морями, за океанами…».

Тож сьогодні на уроці ви теж станете письменниками, які мандруватимуть на двох кораблях водними просторами фантастичної річки «Очі планети», надихаючись на творчість.

На уроках української літератури ми з вами закінчили вивчати розділ «Я і світ», в якому українські письменники звертаються до наймогутнішої сили – води.

Ігор Калинець з поезією «Криничка», Леся Українка «Тиша морська» говорять, що  без води не може уявити життя жодна природна істота, людина. 

Не  можна  жити  без  води;

Вона  навкруг, вона  в  тобі,

В  озерах, річках, океанах,

Дощу  краплинах  і  в  фонтанах.

Чудова  наша  гідросфера,

Існує  все  навколо  неї:

І  людство, й  фауна, і  флора,

І  все, що  є  у  нас  навколо.

А  не  було  б  її,

Життя  все  зникло  б  на  Землі.

(Під музику заходить дівчина в образі Води і декламує вірш)

Люди!

Я вам потрібна,

Мій стан – рідка, легка, як подих, і тверда.

Чуда

Краплинка срібна,

Хто не впізнав мене? Знайомтесь! Я – ВОДА!

Водень

І трохи кисню –

Для прохолоди, насолоди і пиття.

Згоден

З вас кожен, звісно,

Що Аш Два О – коштовна формула буття.

Білі

Снігів замети –

Це я, пухнаста і сипка, в зимовий час.

Хвилі

Морів планети

Для вас здіймаю на вітрах, лише для вас!

В росах

Між трав розлита,

Світанком неба в барви райдуги лечу,

В грозах

Палкого літа

Спадаю щастям життєдайного дощу.

В міру

Принад жадана,

В земному світі поряд з вами я живу.

В виру –

Стрімка, спонтанна,

Киплю, пульсую у джерелах, греблі рву!

Очі

Мої блакитні

Дивують всі безводні зоряні світи.

Хочу,

Земляни рідні,

Щоб ви любов мою зуміли зберегти.

II. Актуалізація  опорних  знань.

Учитель географії. А на уроках географії …. Вода – найдивовижніший мінерал на  Землі. Дивовижний тому, що вона створює умови для розвитку і  росту різноманітних форм життя. Водні маси впливають на клімат континентів.

Сьогодні ми будемо мандрувати фантастичною річкою «Очі планети» щоб розкрити  таємниці  водної  оболонки. Мандруєте двома кораблями, який з них дістанеться першим фінішу той і переміг. Отже, капітани готові? Команди представтесь. (Представлення команд) Екіпаж готовий ? Вирушаємо!

III.  Хід гри.

1.    Порт «Картографічний»

Учитель географії.

Щоб не заблукати треба добре карту знати! Тож просимо по одному учаснику від кожного корабля до дошки, щоб продемонструвати свої знання номенклатури. Ваше завдання на контурній карті прокласти маршрут до острова скарбів, хто точніше прокладе маршрут, того команда і перемогла .

Варіант 1

Варіант 2

1.     Магеланова протока

2.     Гвінейська затока

3.     Оз. Вікторія

4.     Червоне море

5.     Мертве море

6.     Чорне море

1.     О. Нова Гвінея

2.     Маріанський жолоб

3.     Жовте море

4.     Оз.Байкал

5.     Каспійське море

6.     Р. Дніпро

 

 

Конспект відкритого бінарного уроку з предмету української літератури та географії  на тему: "Очі планети"

2.     Порт «Загадковий»

Учитель  української  літератури.

                                   А щоб час не марнувати,  

                                   Прошу дещо відгадати.

                                   Дуже загадки прості

                                   І дотепні і смішні.

Я буду загадувати загадки по черзі для кожної команди, якщо відповідь правильна ви отримуєте 1б, якщо ні,  право відповіді передається до команди противника

Що таке: плине і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все висихає,

Звір і птах помирає?                                 ( Вода )

Навкруги вода,                 

А з питвом біда                                        ( Море )

Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукава має.                             ( Річка )

По морю йде,

А до берега дійде –

Зразу пропаде.                                       ( Хвиля )

Два братики – кіндратики

У воду дивляться,

Вік не зійдуться.                                   ( Два береги )

Із – під гірки, з під крутої

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка.                               ( Джерело )

Сама вода

І по воді плаває.                                   ( Крига )

Стоїть корито,

Повне води налито.                            ( Озеро )

Не вода, не суходіл,

І на човні не попливеш,

І ногами не підеш.                             ( Болото )

3.  Порт «Аквалангіста»

Вчитель географії.

А тепер ми попірнаєм і глибину повиміряєм. Де глибокий океан? Покажіть, указка вам!

Запитання:

Назвіть найглибше місце у Світовому океані. ( Маріанський жолоб у Тихому океані ).

Яку глибину має Маріанський жолоб?             ( 11022 м )

Який океан має найменшу глибину з усіх океанів? ( Північний Льодовитий океан ).

Як називається прилад для вимірювання глибин?  (Ехолот ).

4.  Порт  « Скарби українського народу»

Учитель  української  літератури.  Уявіть, що  ми  потрапили   під  дощ. Але  він  незвичайний, бо  його  краплинки  роз’єдналися  на  дві  частинки і  через  це роз’єдналися  прислів’я  і  приказки  про  воду.

Завдання: поєднати  краплинки, утворивши  прислів’я. Яка команда справиться швидше та і переможе. З кожну правильну відповідь 1б.

1.     Сильна  вода  греблю  рве.

2.     Вода  в  решеті  не  встоїться.

3.     Мала  вода – великий  шум.

4.     Море  перепливти – не  поле  перейти.

5.     Всі  річки  до  моря  ведуть.

6.     Хоч  річка  і  невеличка, а береги  ламає.

7.     З  великої  хмари  малий  дощ.

8.     Не  кожна  хмара  приносить  дощ.

9.     Не виливай каламутну воду, доки чисту не найдеш.

10. Не спитавшись броду, не сунься в воду.

11. Не ходи у воду за птицею, а в ліс за рибою.

Ми  створили  свій  дощ  прислів’їв. Та  знаємо, що  всі  води  течуть  до  моря.

5.     Порт «Борисфен-Дніпро»

Вчитель географії.

                                В Україні історична річка є,

                                З Валдайської височини вона тече.

                                Греки Борисфеном її називають,

                                Слов’яни Славутичем величають.

                                А ти цю річку відгадаєш?

Запитання:

Як називається ця річка?  ( Дніпро ).

А чи знаєте ви основні елементи річки? Дайте відповіді на слідуючі питання:

Місце, де річка бере початок...                                       ( витік )

Місце, де річка впадає в іншу річку, море чи океан...  ( гирло )

Річка тече у зниженні, яке називається...                       ( річкова долина )

Заглибина  річкової долини, з постійним водотоком... ( русло, річище )

Частина річкової долини, що затоплюється під час повені... ( заплава )

Річки, які впадають у головну річку...                             ( притоки )

Головна річка з усіма її притоками...                              ( річкова система )

Місцевість, з якої вся вода стікає до річки...                  ( річковий басейн )

Межа, що розділяє сусідні річкові басейни...                 ( вододіл )

Назвіть:  найдовшу річку Європи..                                  ( Волга )

                 найповноводнішу річку світу...                        ( Амазонка )

                 найкаламутнішу річку у світі...                        ( Хуанхе )

                 найдовшу річку світу...                                      ( Ніл )

6.     Порт «Ліричний»

Учитель  української  літератури.  Воді  присвячено  багато  пісень  і  віршів. У багатьох поезіях згадується наша могутня річка Дніпро. Готуючись до уроку ви отримали завдання вивчити вірші, де згадується саме ця річка.  Тож давайте їх послухаємо. Капітан команди визначає, хто з його екіпажу буде представляти команду, а ми оцінимо оригінальність вірша та виразність його декламації.

Команди справили зі своїм завданнями. Члени екіпажу, які вивчили вірші і представляли свою команду отримують оцінки.

IV.       Підсумки  уроку.

Учитель географії.

За відповідь вашу спасибі, вам, діти,

Прийшов час урок нам усім завершити.

Сьогодні ми з вами знання закріпили

І Гідросферу сповна повторили

Як підсумок, можу одне лиш сказати:

Гарні знання ви будете   мати

Оцінювання  знань  з  географії 

Учитель літератури.

Ми з вами занурилися в поезію як у воду,   яку поети показують нам потужною силою природи, яка може зцілити, вилікувати. В почутих під час уроку прислів’ях, загадках , віршах, було вжито багато художніх засобів таких як: епітети, метафори, порівняння, уособлення , які ви можете використати складаючи твір роздум на тему «Вода – це джерело життя».

V. Домашнє  завдання.

         1.Учні  записують  домашнє  завдання  в  щоденники ( скласти  кросворд  з  вивчених  географічних  назв  та  властивостей  води).

         2.Скласти твір-роздум на тему «Вода – це джерело життя».Записати в робочі зошити.

Учитель літератури.

А на завершення звучить музичний подарунок у виконанні Клочко Катерини «Вода» (відео)

Гра до уроку
Завантажити гру

 

 

Коментарі

дуже сподобалось

дуже добре

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович