Конспект відкритого уроку на тему: "Відсоткові розрахунки в різних сферах людської діяльності. Зазираючи у майбутнє..."

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Клек Надія Іванівна,
вчитель математики вищої кваліфікаційної категорії
Берегівського навчально-виховного комплексу
с.Берегове, Мостиський район, 
Львівська область 


Мета: закріпити знання і вміння учнів з теми «Відсоткові розрахунки»;підвести підсумок дослідницько-пошукової роботи учнів з теми;допомогти учням з вибором профиля  навчання та вибором майбутньої професії.

                                                      ХІД УРОКУ

I.Організаційний етап. (2хв)

Дорогі діти ,шановні гості,рада вітати вас на нашому уроці з теми «Відсоткові розрахунки в різних сферах людської діяльності».Мета нашого уроку закріпити знання з теми та допомогти учням у визначенні профілю навчання та вибору майбутньої професії.

                        Девіз уроку:

                           Математика – наука молодих. Інакше й не може бути. Заняття математикою – це така гімнастика розуму, для якої потрібна вся гнучкість і вся витривалість  молодості.                               Н. Вінер

II .Актуалізація опорних знань. (10хв)

Значення теми відсотки починаєш розуміти одразу,коли йдеш повз магазину з яскравими надписами «ЗНИЖКИ».Щоб правильно зорієнтуватися і покупець і продавець повинні вміти виконувати відсоткові розрахунки. Але частіше за все за допомогою звертаються до людей такої професії як «Продавець промислових та продовольчих товарів».Отже ,слово надаємо групі яка підготувала презентацію по даній темі.

Презентація роботи «Використання відсотків у професії-продавець промислових та продовольчих товарів».

План

1.Загальна характеристика професії

2.Характеристика основних задач на відсотки.

3.Математичне лото. Робота в групах

4.Висновок. Результати роботи заносяться в профорієнтаційні картки.(за кожне правильно розв’ язане завдання 1 б)

1)Загальна характеристика професії:

- виступає посередником між виробниками товарів та населенням;

- уміє ввічливо спілкуватися з покупцями, рекламувати свій товар, бути уважним при розрахунках і при отриманні товару від постачальника;

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця:

- стійкість уваги;

- хороша довготривала і оперативна пам'ять;

- арифметичні здібності;

Вимоги до професійної підготовки:

- хороша підготовка із математики (навики усної лічби),

- знання у галузі товарознавства;

2)Характеристика основних задач на відсотки.(усні відповіді на питання учнів )

3)  Математичне лото. Робота в групах(7хв)

1.Товар коштував 140 грн. Через деякий час ціна збільшилася на 35 грн. На скільки відсотків підвищилася ціна товару?(25%)

2. Вкладник поклав до банку 1000грн під 7% річних. Який нарощений капітал буде у вкладника через 3 роки? (1225,04грн)

3. Ціну на товар знизили на 20% і він став коштувати 248 грн. Якою була початкова ціна товару?(310)

4. Ціна товару становила 240 грн. Через деякий час вона зросла на 12 грн. На  скільки відсотків змінилася початкова ціна? (5%)

5. Стіл початкова ціна якого становила 160 грн.,двічі подорожчав ,причому кожного разу на 50%. Скільки тепер коштує стіл?(360)

6.   Ціна товару спочатку знизилася на 10%, а потім ще раз на 10%. На скільки відсотків змінилась ціна після двох переоцінок(19%)

1324,75грн

1225,04грн

18%

360

25%

310грн

5%

19%

4) Висновок. Результати роботи заносяться в профорієнтаційні картки.(за кожне правильно розв’ язане завдання 1 б)

III  .Перевірка домашнього завання (10хв)

Все ,що оточує сучасну людину тим чи іншим чином зв’ язане з хімією. А хімікам просто необхідні знання з математики. Які саме?Надаємо слово групі ,яка з ‘ясовувала це питання.

Презентація роботи «Використання відсотків у професії- лаборант хімічного аналізу».

План

1.    Загальна характеристика професії.

2.    Взаємоперевірка домашнього завдання.(3б,2б,1б в картку результатів)

3.    Самостійна робота. Тестові завдання «Шукаємо лаборантів»(1б за кожне правильно розв ‘язане завдання)

4.    Висновок .Результати роботи заносяться в профорієнтаційні картки.

         Загальна характеристика професії:

 - здійснює хімічний і фізико-хімічний аналіз різних речовин: здійснює синтез речовин у лабораторних умовах.

      Вимоги до професійної підготовки

- основи загальної хімії;

- методи проведення розрахунків за їх результатами;

Взаємоперевірка домашнього завдання.(3б,2б,1б в картку результатів)

Група А

№542    До сплаву масою 600 г,що містить 12% срібла,додали 60 г срібла. Яким став відсотковий вміст срібла в новому сплаві?

Розв’ язання.1) 600*0,12=72(г) срібла було                  

                       2)72+60=132(г)срібла стало

                       3)600+60=660(г)стала маса сплаву;       

           4)132:660*100%=20% став відсотковий вміст срібла.

Група Б

№555     Нехай  молока з першого бідону  взяли Х літрів, а з другого – У літрів, щоб отримати 18 літрів, тоді маємо рівняння:  х+у = 18.У першому бідоні масова частка жиру становить 2 % , тобто 0,02х літрів. У другому бідоні масова частка жиру становить   5 % , тобто 0,05у літрів,  а в розчині  молока з двох бідонів масова частка жиру становить  3 %, тобто 0,03*18=0,54 літри.    Отже отримуємо рівняння: 0,02х+0,05у = 0,54.

Складаємо систему рівнянь   х+у = 18

                                                   0,02х + 0,05у = 0,54
   х =  18 - у
   0,02х + 0,05у = 0,54                                      
   0,02(18 - у) + 0,05у = 0,54
   0,36 – 0,02у  + 0,05у = 0,54
   36 - 2у + 5у = 54
   3у = 54 - 36
   3у= 18
   У = 6
 
Так як х = 18- у, то х=18-6= 12
 
 Отже ,кількість молока з першого бідону становила 12  літрів,  а з   
 другого – 6 літрів.

Відповідь : 12 літрів і 6 літрів.

Група В

№560    До сплаву міді і цинку,який містив міді на 12 кг більше ,ніж цинку,додали 6 кг міді. Унаслідок цього відсотковий вміст цинку в сплаві знизився на 5%. Скільки цинку і скільки міді містив сплав спочатку

Нехай спочатку у сплаві було х кг цинку,тоді міді (х+12)кг.,тобто маса всього сплаву (2х+12) кг. Відсотковий вміст цинку у сплаві х:(2х+12)*100%.

Після того як до сплаву додали 6 кг міді,маса міді стала (х+18)кг,а маса сплаву(2х+18)кг. Відсотковий вміст цинку в одержаному сплаві х:(2х+18)*100%.За умовою відсоток цинку в сплаві знизився на 5%. Тоді

х:(2х+12)*100%-х:(2х+18)*100%=5%

х/(2х+12)*100%-х/(2х+18)*100%=5%

20х/(2х+12)-20х/(2х+18)=1

20х(2х+18)-20х(2х+12)-(2х+18)(2х+12)=0

40х+360х-40х-240х-4Х2 -24х-36х-216=0

-4Х2 +60х-216=0

Х2 -15х+54=0

Х1 =6 або Х2 =9

Отже,якщо цинку 6кг,то міді 6+12=18кг.

Якщо цинку 9 кг,то міді 9+12=21 кг.

Відповідь:6кг,18кг або 9кг,21кг.

Самостійна робота” Шукаємо лаборантів

1)Розчин містить 4% солі. Скільки грамів солі міститься в 350 г розчину?

 А)14г Б)1,4г В)0,14г Г)140г

2)Який відсотковий вміст заліза у руді,якщо 600т руди містить 420 т заліза?

Д)80% Е) 60% У)70% Р)50%

3)Який відсотковий вміст солі в розчині,якщо 400 г розчину містять 36 г солі?

Р)9%  М)12% Н)10% К)8%

4)Сплав містить 35% цинку. Скільки кілограмів цинку міститься у 24 кг сплаву?

Г)6,4 кг К)7,2 кг У)8,4 кг П)9,6 кг

5)Сплав містить 21% срібла. Скільки грамів сплаву треба взяти ,щоб він містив 63 г срібла?

А)200 г Т)240 г Д)360 г М)300г “АУРУМ” -ЗОЛОТО

4)Висновок .Результати роботи заносяться в профорієнтаційні картки

IV.   Застосування знань, умінь і навичок .(15хв)

Сучасний світ не можливо уявити без великої кількості банків та фінансових установ. Основні спеціалісти там –фінансові менеджери. Тому нам необхідно познайомитися з людьми цієї професії.

Презентація роботи «Використання відсотків у професії- фінансовий менеджер».

План

1.Загальна характеристика професії.

2.Індивідуальна робота .Гра «Шукаємо фінансових менеджерів».( 1б за кожне правильно розв язане завдання)

3.Гра «Доміно»  (1б за кожне правильно розв язане завдання).

 Скласти математичні моделі задач.

2.    Висновок .Результати роботи заносяться в профорієнтаційні картки.

1)Фінансовий менеджер

Опис:

-  людина, яка розпоряджається фінансовими ресурсами підприємства;

Попит на ринку праці:

- в усьому світі ця професія вважається однією з найбільш високооплачуваних й перспективною у плані кар'єри;

Обов'язки:

- гроші повинні робити гроші, і саме це завдання "створення" грошей бере на себе фінансовий менеджер;

2.Індивідуальна робота .Гра «Шукаємо фінансових менеджерів».( 1б за кожне правильно розв язане завдання)

1.На скільки відсотків зміниться вклад, якщо він потроїться?  (збільшиться на                                     200%).                                                             

2.У скільки разів збільшиться капітал, якщо його збільшити на 300 %? (у 4 рази).

3.Капітал зменшився у 4 рази. На скільки відсотків він зменшився капітал? (на 75%).

4.Фірма “Веселка” платить рекламним агентам  5% від вартості замовлення. На яку суму треба знайти замовлення, щоб заробити 2тис грн.? Х=40000грн

5.Біржові ціни зменшилися на 75%. У скільки разів зменшилися ціни? (у 4 рази)

6.За останній рік ціни на продукцію збільшилися у 2,5 рази. На скільки відсотків збільшилися ціни?( на 150% )

3.Гра «Доміно»  (1б за кожне правильно розв язане завдання).

 Скласти математичні моделі задач.

1)Скільки треба змішати40% і 30% розчинів солі,щоб мати 10 кг 15% розчину?

2)Ціна товару спочатку знизилась на 20%,а потім підвищилась на 30%. Як і на скільки відсотків змінилася ціна  товару?

3)Банк сплачує своїм вкладникам 20% річних. Скільки грошей треба покласти в банк,щоб через рік одержати прибуток    50000 грн.?

4) Вкладник поклав у банк 10000 грн. За перший рік йому було нараховано певний відсоток річних, а другого року банківський відсоток було зменшено на 2%. На кінець другого року на рахунку стало 11880 грн. Скільки відсотків

 становила банківська ставка у перший рік?

А)Х(1+20/100)-х=50000

Б)(Х-0,2х)+0,3*0,8х=1,04х

     (1,04х-х)/х*100%=4%

 В)        Х+у=10

           0,3х+0,4у=1,5

Г) 10000(1+Х:100)(1+(Х-2):100)=11880

 

А

Б

В

Г

1

 

 

*

 

2

 

*

 

 

3

*

 

 

 

4

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

           V.Домашнє завдання. Підібрати задачі на відсотки, які використовуються в певній професії.(2хв)

VI.Підсумок уроку.(8хв)

Підрахуйте кількість балів ,яку ви одержали по кожній професії і загальну оцінку за урок. Отже,скільки у нас продавців,лаборантів та фінансових менеджерів. Яку оцінку за урок ви отримали?

Вибір професії людиною не повинен принести її розчарування. ЇЇ майбутнє повинно бути сповнено почуттям задоволення обраній справі. Від цього залежить особисте життя особи та життя всього суспільства. Я сподіваюсь,що цей урок допоможе вам зробити правильний вибір

ПІБ

 

 

 

 

 

ПРОДАВЕЦЬ

ЛАБОРАНТ

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖЕР

МАТЕМАТИЧНЕ ДОМІНО

 

1)

1)Д.З.

1)

1)

 

2)

2)

2)

2)

 

3)

3)

3)

3)

 

4)

4)

4)

4)

 

5)

5)

5)

 

 

6)

6)

6)

 

ВСЬОГО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОФЕСІЯ

 

 

 

 

ОЦІНКА

 

 

 

 

 

 Оціночна шкала:

25балів-12 балів
22болів-1 0 балів
19балів-8 балів
17балів-7 балів
15балів-6 балів
13балів-5 балів

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ