Конспект заняття з логіки на тему: "Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Дреус Світлана  Іванівна, вчитель початкових класів Шепетівського навчально-виховного комплексу №3Дреус Світлана  Іванівна,
вчитель початкових класів
Шепетівського навчально-виховного комплексу №3
у складі "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Н.Рибака
та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою" Хмельницької області

Мета. Закріплювати вміння розв’язувати логічні задачі; формувати обчислювальні вміння при роботі з магічними квадратами; вдосконалювати навички складати танграми шляхом перекладання фігур;  розвивати логічне мислення, конструкторські здібності, кмітливість учнів, вміння аргументувати, доводити власну думку; прищеплювати інтерес до логіки.

Обладнання: конверти з танграмами,  записи на дошці, картки  для роботи в групах, зразки танграмів, значки, «магічні» квадрати, презентація до уроку.

Хід заняття

І. Організація класу до роботи. Створення психологічного настрою на роботу.

- Діти, я рада бачити ваші посмішки. Усміхніться одне одному і побажайте успіху.

Ми працюватимемо під девізом:

                     Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви.
Активним і уважним будь.
 І про кмітливість не забудь!

Сьогодні наше заняття ми проведемо на острові. Але назва його стерлася під впливом дощів, штормів та сонячних променів. (Слайд 1)

- Що чи кого нагадує вам цей острів?(Дельфіна)

 Якщо ми сьогодні впораємося з усіма завданнями, то зможемо розгадати назву острова.

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття  

Тема нашого заняття : «Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого.» (Слайд 2)

Нам з вами треба пройти випробування:

1.  Розумова  розминка.

2. Заплутані задачі.

3. Магічні квадрати.

4.  Правда – кривда.

5. Захоплюючі танграми. (Слайд 3)

- Як думаєте, які завдання стоять перед нами?(закріплювати  вміння розв’язувати  логічні задачі, удосконалювати обчислювальні навички; доповнювати судження; складати нові танграми)(Слайд 4)

- Чи зможемо пройти такі випробування?

-  На острів нас доправить ось такий лайнер.(Слайд 5 )

ІІІ. Робота над темою заняття

1.Перше випробування - « Розумова розминка».

Ми розв’яжемо веселі задачі. (Слайд 6)

1.  Що легше 1 кг грибів  або 1 кг яблук?(Однаково)

2.  Вантажівка їхала в село. По дорозі вона зустріла 4 легкові машини. Скільки машин їхало в село?(Одна)

3.  Два хлопчики грали в шахи 2 години. Скільки часу грав кожен хлопчика(Дві години)

4.  Що стане з червоним м'ячиком, якщо він впаде в Чорне море?(Він намокне)

5. Двічі родиться, а раз умирає. Хто це?(Курча)

6. Що з підлоги за хвіст не піднімеш?(Клубок ниток)

7.  Хто ходить сидячи?(Шахіст)

8. Що завжди збільшується і ніколи не зменшується?(Вік)

9. Що можна побачити із закритими очима?(Сон)

10. Що сирим не їдять, а зварять - викинуть?(Лавровий лист)

11. Горіло 7 свічок. Дві з них погасло. Скільки свічок залишилося?(Дві)

12. Який рік триває 1 день?

13. Щоб зварити 1 яйце потрібно 10 хвилин. Скільки потрібно хвилин, щоб зварити 3 яйця?(10 хвилин)

14. Що важче 100 кг пшениці чи 1 центнер жита? (Однакова вага)

-  Задачі розв’язали. Чи були вони веселими?  Ми змогли відкрити одну букву «Г». Чи є у вас варіанти назви острова?(Відповіді учнів)

-   Мандруємо далі.

2. Випробування 2 «Заплутані задачі»(Слайд 7)

Пропоную всім об’єднатися в групи. Кожна група отримує задачу, складнішу ніж попередні. Ці задачі розв’язуються методом вилучення. Задачу потрібно розв’язати та пояснити всім хід свого міркування.

Група 1. Мишко, Дмитрик і Володя пішли до лісу по гриби і взяли своїх сестер: Галю, Олену та Олю. Хлопці швидко назбирали грибів і стали допомагати дівчаткам. Назви ім’я сестри кожного з хлопчиків, якщо відомо, що жоден з них не допомагав своїй сестрі; Дмитрик поклав кілька грибів у кошик Галі, а Мишко – у кошики Галі та Олі.

Група 2. Троє чоловіків – Сергій, Микола й Олег(лікар, інженер, вчитель) зустрілись у купе поїзда. З розмови з’ясувалося: Олег з учителем працюють в одному місті; Микола з вчителем ніколи раніше не зустрічались; інженер та Олег - любителі шахів.

Група 3.У кафе зустрілися три друга:  Біленко,  Черненко,  Руденко. «Добре, що у нас колір волосся не відповідає прізвищу», - сказав Біленко.  «Ти маєш рацію,бо я рудий », - сказав Чорненко. Який колір волосся мав кожен чоловік?

 Група 4.Три хлопчики – Валерій, Віктор і Гліб – влітку відпочивали у таборі. Кожен з них захоплюється одним із видів спорту: боксом, гімнастикою, футболом. Першого дня відпочинку Гліб з футболістом ходили до лісу. Потім Валерій з боксером та футболістом купалися в озері. Яким видом спорту захоплюється кожен хлопчик?

Відповіді: 1(Мишко- Олена, Дмитрик - Оля , Володя - Галя ), 2(Олег – лікар, Микола –інженер, Сергій – вчитель),3 (Чорненко - рудий,Руденко - білявий,Біленко – чорнявий), 4(Валерій- гімнаст, Віктор-футболіст, Гліб - боксер)

 - Ви швидко справились із цим випробуванням і змогли відкрити аж дві букви:     «І», «О».

3. Випробування 3. «Магічні квадрати» (Слайд 8)

- Діти, що таке квадрат? Що ви знаєте про квадрат?(Квадрат – це прямокутник, у якого всі сторони рівні)

- А що таке - магічний квадрат. Чим він особливий?(У магічному квадраті суми чисел у кожному стовпчику, рядку та по діагоналі однакові. )

- Що найперше потрібно зробити, щоб швидко і правильно заповнити квадрат?(Знайти суму чисел)

- Перевірте, будь ласка, даний квадрат – магічний чи ні?

Учні обчислюють суми кожного рядка, стовпчика, діагоналей. Роблять висновок:  цей квадрат – магічний.

-         А тепер учні кожного ряду спробують самостійно заповнити квадрат.

25

 

 

 

20

 

 

 

 

 

25

 

30

 

15

25

 

 

40

 

 

10

35

40

 

 

55

20

 

Коли більшість справились з роботою, до дошки виходять по 1 учню з кожного ряду і заповнюють подані квадрати.

Всі дуже швидко рахували. Підніміть руку, хто сам заповнив квадрат?

Тепер ви отримуєте ще букву: «А».

4. Випробування 4. «Правда - кривда»(Слайд 9)

Прийом «2, 4, всі разом»

- Пригадайте, будь ласка, що таке судження?(Судження – це думка, виражена розповідним реченням, у якій щось стверджується чи заперечується. Судження є істинними чи хибними.)

- Кожна парта отримує незакінчені судження. Додайте слова деякі або усі так, щоб одне судження стало істинним, а друге – хибним. Попрацюємо спочатку в парах, потім в четвірках перевірите правильність(хибність) суджень, а вже наприкінці послухаємо ваші судження всі разом і перевіримо їх правильність.

. . . квадрати – чотирикутники.

. . . прямокутники – квадрати.

. . . квадрати – геометричні фігури.

. . . чотирикутники – квадрати.

. . . квадрати мають чотири прямі кути.

. . . геометричні фігури – квадрати.

. . . квадрати мають чотири рівні сторони.

. . . квадрати – прямокутники.

. . . квадрати  мають  три  кути.

. . . трикутники – геометричні фігури.

. . . трикутники – рівносторонні.

. . . трикутники мають 3 кути, 3 вершини і 3 сторони.

. . . трикутники – рівнобедрені.

. . . геометричні фігури – трикутники.

. . . чотирикутники – прямокутники.

. . . квадрати – геометричні фігури.

. . . чотирикутники – квадрати.

. . . квадрати мають чотири прямі кути.

- Скажіть, будь ласка, чому у вас не було помилок? Тому що вам допомогли ваші однокласники. А працювати разом завжди краще.

- Ви отримуєте ще одну букву: «К».

5. Випробування 5 «Захоплюючий танграм»(Слайд 10)

Танграм (китайські головоломки) – це дуже давня гра. Її ще називають «головоломкою з картону». Вона складається з набору геометричних фігур, з яких можна викладати силуети тварин, рослин, людей, предметів побуту тощо.

Пригадаємо правила гри:

  • Частини квадрата не повинні хоча б частково закривати один одного.
  • У склад малюнка повинні входити усі 7 частин.

Учні складають силует тварини за зразком: спочатку на партах, потім  - на дошці  (3 перших учні).

Конспект  заняття  з  логіки на тему: "Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого"

Отримуємо останню букву: «Л». Яке слово можемо скласти з цих букв?(логіка)

(Слайди 11, 12)

Логіка – наука, друже!

І цікава дуже-дуже!

Вона розум розвиває

Вірно мислити навчає.

- Для чого вам логіка? На яких уроках може знадобитися?(На уроках математики, трудового навчання, української мови, природознавства)

6. Визначення найкмітливіших учасників.

-  Як думаєте, хто був найактивнішим, уважним та кмітливим? Вони отримують значок «Магістр точних наук». Поаплодуємо їм.

-   Хто з вас був дуже старанним, працював, докладаючи всіх сил? Ці учні отримують значок «За сміливість при виконанні логічних завдань». Поаплодуємо їм.

ІV. Заключна частина.

-   А чи справились ми з завданнями заняття?(Слайд 13)

Учні ще раз читають завдання і роблять висновок.(Всі завдання виконали)

-  Ось і дістались ми фінішу. Пройшли всі випробування, розгадали назву  острова. Чи хотіли б знову побувати на цьому острові?

(Слайд 14)

- Насправді цей острів має назву Сіренузе, розташований біля узбережжя південної Італії. Розповідають, що в античні часи тут жили сирени, які зачаровували своїм співом моряків. А зараз тут багато курортів та готелів для відпочиваючих. Тут ідеальне місце для підводного плавання.

-  Чи хотіли б в майбутньому побувати на цьому острові?

-  Чи отримали ви задоволення від своєї праці?

-  Що найбільше сподобалось?

-  Чи хотіли б ще подорожувати на заняттях з логіки?

-   А зараз наш лайнер доправить нас до рідної школи.(Слайд 15)

Презентація до уроку.
Завантажити презентацію

Презентація до  заняття  з  логіки на тему: "Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого"

Презентація до  заняття  з  логіки на тему: "Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого"

Презентація до  заняття  з  логіки на тему: "Розв’язування логічних задач. Повторення вивченого"

 

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ