Конспект уроку з ІКТ-супроводом з курсу "Біблійна історія та християнська етика" на тему: "Милосердя та співчуття. Притча про милосердного самарянина."

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
Дуняшенко Наталія Василівна, вчитель української мови та літературиДуняшенко Наталія Василівна,
вчитель української мови та літератури
гімназії № 9 Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області м. Кропивницького
 
Мета уроку: розкрити  зміст  понять « милосердя», «співчуття»,    
«добро» на прикладі притчі про милосердного самарянина; навчити наводити приклади милосердя у вчинках; розвивати в учнях здібність  
робити самоаналіз своїх вчинків; формувати власне ставлення до прояву   милосердя; сприяти вихованню  «Любові до ближнього свого, як самого себе»  (Мт.22, 39), бажання бути милосердно  людиною, займатися  благодійністю.
Очікувані результати:
  • пояснювати поняття «милосердя», «добро», «співчуття», «байдужість»;
  • наводити приклади вияву милосердя у вчинках;
  • виявляти  прояви егоїзму у власній поведінці;
  • висловлювати власне розуміння милосердя та співчуття;
  • пропонувати шляхи подолання негараздів сьогодення;
  • сприймати образ самарянина з притчі як взірець для наслідування.
Тип уроку:   комбінований
На дошці записані епіграфи до уроку:

«Людське життя – це постійна боротьба з ворогами, яких у людини насправді всього три – жадібність, лінь та гординя. І починати цю боротьбу треба з самого себе, зробивши своє буття підпорядкованим любові та милосердю»
***
Господь! Дай мені сили
Утішати, а не бути втішеною,
Розуміти, а не бути зрозумілою,
Любити, а не бути любимою,
Бо коли ми віддаємо, то отримуємо,
І коли прощаємо, то стаємо прощеними.
***
Голодного нагодувати,
Спраглого напоїти,
Роздягнутого одягнути…

Обладнання:  репродукції картин художників різних епох і країн, які відтворили Притчу про милосердного самарянина у живописі – Рембрандт, Делакруа, Ван Гог; ікона вел. кн. Єлизавети, портрет матері Терези, ікона Св. Миколая
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, література, музика.
 
Хід уроку
І. Організаційний момент:
Привітання. Створення доброзичливої атмосфери.
Слайд № 1-3
Доброго дня! Сьогодні у нас незвичайний урок і перш ніж розпочати я пропоную вам уявити себе маленьким «сонечком». Давайте промовимо:
№ 1 «Я – маленьке сонечко. Я розчісую свої промінці і піднімаюся вільно і урочисто.
№ 2 «Я – велике Сонце. В мене багато тепла і світла.
№ 3 Я дарую своє тепло всім: небу, хмарам, річці, полям, тваринам, людям.
Я посміхаюся від щастя дарувати тепло, світло і добро».
- Який настрій став у вас після цієї вправи?
Веселий, тому, що ми дарували оточуючим тепло, любов і добро.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Вчитель: Добро, милосердя, співчуття – це чесноти, які ще з давніх часів були традиційними для нашого народу. Кожен християнин вважав своїм обов’язком допомагати знедоленому. Поділитися шматком хліба з голодним, дати притулок бездомному, допомогти хворому, захистити скривдженого. Милосердна людина завжди намагається надати допомогу всім тим, хто її потребує, а також завжди прощає образи і провини.
Добро, милосердя та співчуття – це основа, на якій тримається людство.
- До нас завітали незвичайні гості. Зустрічаємо:  (входить Доброта, читає вірш)
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра
Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Я – Доброта. Я завжди поруч з вами, а зі мною по життю йдуть мої  друзі:
Чуйність - турботливе, уважне ставлення до людей.
Щирість - відкритість душі, чесне ставлення людей.
Доброзичливість - побажання людям добра, радості, готовність прийти на допомогу.
Милосердя – це милість серця. Милість, любов, ніжність, м’якість, співчуття.
Чуйність. 
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
 
Бо доброта - не тільки те,
Що обіймає тепле слово,
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
Щирість. Нам би про душу хоч не забути,
Нам би хоч трохи добрішими бути,
Ми лише раз, так  уже повелося,
Живемо на цій грішній землі...
 
Хай прокинуться сплячі душі,
Що як квіти у квітнику,
Що потребують дощу і суші
На довгім життєвім шляху.
Хай романтика віри й любові,
Слова людського тепла й доброти
Нам порожнини в душах заповнить,
Куди вже війнули байдужі вітри.
Доброзичливість. Я вірю в силу доброти,
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим. 
Милосердя. Найогидніші очі - порожні,
Найгрізніше мовчить гроза,
Найнікчемніші душі - бездушні,
Найпідліша-брехлива сльоза.
Найпрекрасніша мати-щаслива,
Найсолодші вуста - дорогі,
Найчистіша душа-незрадлива,
Найскладніші люди – прості.
Але правди й брехні не розмішуй,  
Не ганьби все підряд без пуття,
Бо на світі лиш той наймудріший,
Хто найдужче любить людей і життя.
Доброта. Як каже нам Біблія: «Тож усе чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, самі чиніть їм і ви…»
Доброзичливість.  Найкоротша відстань між людьми-це усмішка. Тож частіше усміхаймося. Будьте вищими від усяких пліток, образ. Умійте прощати.
Доброта.  Стежте за своїми думками - вони стають словами.
Чуйність. Стежте за своїми словами - вони стають учинками.
Щирість. Стежте за своїми вчинками - вони стають звичками.
Доброзичливість. Стежте за своїми звичками - вони стають характером.
Милосердя -  Стежте за своїм характером, бо він визначає вашу долю.
                                        Метод демонстрації 
Притча о добре и милосердии (1:12)
youtube.com/watch?v=LGghFeMODqA
Вступне слово вчителя.   Отже, «Істинна велич полягає в тому, щоб бути великим в дрібницях…»
Добро…Милосердя…Співчуття… Ця тема по-справжньому турбує всіх, не дає спокою, вона  глибоко проникає в серце, розум. Тому я впевнена, що те, про що ми сьогодні будемо говорити,  не залишить вас  байдужими також.
III. Повідомлення теми уроку й очікуваних результатів
Вчитель озвучує тему та мету уроку. Учні записують в зошити тему уроку, озвучують, чого вони очікують від сьогоднішнього уроку. (метод «Мікрофон») «Дерево очікувань» (очікування на кленових листочках)
IV. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу
Робота в групах
Вправа «Мозковий штурм» 
Учні відповідають на запитання, які асоціації  виникають у них, коли вони чують слова «добро», «милосердя», «співчуття». На дошці записується все, що пропонують учні. (Метод «Гронування»)
Вчитель:
- Що, саме для вас, означає слово «Добро».
- Так, дійсно, діти, добро – це людяність, взаємодопомога, чуйність. Вчитель кріпить на дошку визначення поняття «Добро»
- А що таке милосердя?
- Милосердя – добре, співчутливе, турботливе ставлення до людей, до хворих, слабких, немічних. Милосердя – це не пасивне, а діяльне відношення до людини. Воно передбачає не тільки співчуття, але й активну допомогу. Милосердна людина  активно шукає шляхи для реальної (а не уявної) допомоги, намагається припинити чи пом’якшити чужий біль, всіма засобами врятувати тіло і душу іншої людини. При цьому милосердна людина не шукає і не чекає похвали, бо їй це зовсім неважливо. Вона робить добро цілковито природньо, згідно велінню серця, бо інакше жити вона не може, як і не може спокійно дивитися на чужі нещастя й страждання. Вчитель кріпить на дошку визначення поняття «Милосердя»
- А що таке співчуття? 
Співчувати – відчувати, переживати  спільно, разом з тим,  хто переживає якусь подію. 
Співчуваючи комусь, ми не здатні зрозуміти всього горя іншої людини. 
Співчутлива людина полегшує нещастя іншої людини. Вона бере чужий тягар на свої плечі, розраджує, підтримує в біді. Вчитель кріпить на дошку визначення поняття «Співчуття»
Ісус вчить людей милосердя і співчуття . Він сам є яскравим прикладом безмежної доброти до людей. Згадаймо хоча б Його земне життя .
-  Які милосердні вчинки робив Він? (оздоровляв, воскрешав, віддав своє життя за людей).
- Як  на вашу думку, можна проявити співчуття? (добрим словом, вчинком, порадою, допомогою)
- А який антонім, протилежне слово, на вашу думку,  до  слова «співчуття»? (байдужість)
- Що означає бути байдужим? (Який не звертає уваги на кого-, що-небудь, не виявляє зацікавлення.)
Дуже погано бути байдужим, саме через байдужість стаються проблеми і біди.
Давайте на хвилинку побудемо лікарями, щоб вилікувати душу людини від байдужості.
Зараз ми попрацюємо в групах: Придумайте рецепт ліків від байдужості, і запишіть їх на аркушах (А-4). (Учні пишуть сенкани)
Робота в групах
І. Еліксир доброти.   
ІІ. Мікстура милосердя.
ІІІ. Відвар співчуття.
***
Добро
Ласкаве, щире,
Допомагає, оберігає, перемагає,
Здатне подолати всі незгоди,
Спокій
***
Милосердя
щедре, сердешне,
допоможе, підтримає, втішить,
діяльне безкорисне людське добро
благодійність
***
Співчуття
Вічне, перемагаюче.
Надихає, спонукає, живить.
Здатність відчувати переживання ближнього
Чеснота.
 
Метод демонстрації 
 На екрані демонструються картини відомих художників. 
Слайд № 4
 Запитання до учнів:  Яку історію поклали в основу сюжету відомі художники? 
 Очікувана відповідь: притча про милосердного самарянина.
                       
Робота з  притчею
Вдома ви повинні були прочитати притчу  про милосердного самарянина. А зараз: увага на екран - перегляд відео «Притча о добром самарянине» (0:35-6:19) youtube.com/watch?v=8TzH1lixlv4
- Що таке притча? Вчитель кріпить на дошку визначення поняття «Притча»
Словникова робота:   Слайд № 5
У цій притчі нам зустрілися незнайомі слова:
Самаряни – мешканці середньої частини Палестини - Самарії.
Левит – чоловік , що належав до племені Левія і відповідав за доручення йому служіння в храмі, тобто прислужник у храмі.
І ось, один законник, встав і, спокушаючи Його, сказав: Учителю! що зробити мені, щоб успадкувати життя вічне? Він же сказав йому: в законі що написано? як читаєш? Він сказав у відповідь: возлюби Господа Бога твого усім серцем твоїм, і усією душею твоєю та усією силою твоєю, і всім розумом твоїм, і ближнього твого, як самого себе. Іісус сказав йому: правильно ти відповів; так і роби і будеш жити. Він же, бажаючи виправдати себе, сказав Іісусові: а хто мій ближній? На це Іісус сказав: один чоловік ішов з Єрусалима до Єрихона і потрапив до рук розбійників, котрі зняли з нього одежу, поранили його і пішли, залишивши його ледве живого. Трапилося одному священикові йти тією дорогою і, побачивши його, пройшов мимо. Так само і левіт, що був на тому місці, підійшов, подивився і пройшов мимо. Якийсь же самарянин, проїжджаючи, натрапив на нього і, побачивши його, змилосердився і, підійшовши, перев’язав йому рани, поливаючи оливою і вином. І, посадивши його на свого осла, привіз його до гостиниці і потурбувався про нього. А на другий день, від’їжджаючи, вийняв два динарія, дав власникові гостиниці і сказав йому: потурбуйся про нього. І якщо витратиш на нього більше, я, повертаючись, віддам тобі. Отже, хто з тих трьох, здається тобі, був ближнім для того, що потрапив до рук розбійників? Він сказав: той, хто змилосердився над ним. Тоді Іісус сказав йому: іди, і ти роби так само. (Лк. 10, 25-29, 30-37)
Історичний екскурс
Учень розповідає історію, яку заздалегідь підготував до уроку додатково.
Давним-давно самотній подорожній прямував з міста Єрусалим до міста Єрихон. Шлях проходив по кам'янистій гірській дорозі. Пекуче палило сонце. У цих місцях на подорожніх часто-густо чекали люті розбійники. Вони-то й напали на самотнього подорожнього, побили, пограбували його й втекли. А подорожній, ледве живий, залишився лежати на дорозі. Навколо нікого. Нема кому ані руки подати, ані ковтка води. Можливо, Іісус  розповідав про історію, що дійсно трапилася, яка була багато кому знайомою. Пустинна  місцевість між Єрусалимом  і  Єрихоном була сумно відома розбійними  нападами.   Ймовірно,   жертва   захищалася, тому розбійники трохи не вбили його. Але раптом на дорозі показався священик.  Тлумачники Святого Письма говорять, що в той день було релігійне свято, і за буквою закону цього дня не можна було нічого робити, дозволялося тільки молитися. Священик побачив бідну людину і ... пройшов повз неї. Ще один чоловік з'явився на дорозі. Вже він-то напевно допоможе. Але ні, ця людина теж минає постраждалого. Він служитель храму і теж вважає, що надання допомоги в такий день — порушення релігійного закону.
Вдалині показався третій мандрівник. Це був мешканець провінції Самарії. Про самарян дуже презирливо відгукалися священики й служителі храмів, оскільки вважали їх ворогами батьківської віри й народу, порушниками того релігійного вчення, яке було отримано від Бога через пророка Мойсея. Дуже часто ворожнеча з самарянами переростала у відкриті конфлікти, а спілкування з ними було заборонене. «Самарянин теж пройде мимо», - подумав нещасний.
Але, побачивши постраждалого, той спішився з віслючка, підійшов до пораненого. Він промив і перев'язав йому рани, посадив на віслюка й відвіз на заїжджий двір. Потім продовжував доглядати за нещасним, доки йому не стало краще. А коли прийшов час виїхати, добрий самарянин сказав господареві заїжджого двору: «Ось гроші за наше мешкання, я даю тобі їх більше, тому що бідолаха залишиться тут до повного одужання. Якщо не вистачить, доплачу, коли повертатимуся назад. Будь ласка, доглядай за ним добре».
Аналіз притчі
Учні працюють в групах і обговорюють відповіді на поставлені запитання.
  • 1 група.   Що відчував подорожній, якого поранили та пограбували, коли люди проходили повз нього, не звертаючи ніякої уваги? (байдужість з боку перехожих)
  • 2 група. Що відчували  священик і  левіт,  коли проходили повз пораненого? Чому вони так вчинили? (не хотіли брати відповідальність на себе)
  • 3 група. Які почуття були у самарянина, коли він побачив постраждалого? Що сприяло тому що, він зробив ? (співчуття та милосердя)
  • 1 група. Що було в серцях розбійників?  Чому вони пішли на злочин? (жорстокість, байдужість, жадібність)
  • 2 група. Який є останній вчинок самарянина? (Платить господареві  і готовий платити більше )
  • 3 група. Хто є нашим ближнім? (Будь-яка людина, що потрапила в біду або потребує допомоги.) Якою є поміч самарянина? (безкорислива) Чому? (бо він мав у серці любов)
Запитання до притчі
Хто виявився ближнім постраждалому?
Який головний висновок притчі? Чого вона нас навчає?
Висновки. Ближнім є і той, хто потребує допомоги. Щоб проявити милосердя, потрібно відкласти свої справи, прислухатися до проблеми, зупинитися і допомогти. Милосердя не чекає похвали, воно безкорисливе. (запис в зошити)
Притчею про милосердного самарянина, Ісус насамперед показує, що для Бога всі люди є однаково дорогі, та закликає всіх, які хочуть жити Божим життям (життям вічним), до любові ближнього без жодних обмежень та кордонів.
Закріплення щодо розуміння притчі
Вправа «Знайди співвідношення»
Після знаходження відповідностей між текстом і героями притчі в різних стовпчиках учням пропонується завдання:  визначити життєву позицію кожного персонажу притчі. 
Вчитель: Прикладом добра і милосердя є образи Святої мучениці Єлизавети, Святого Миколая та матері Терези. Робота в групах (випереджальне завдання)
Слайд № 6
Розповідь про св. муч. вел. кн. Єлизавету
Розповідає учень, який заздалегідь підготував інформацію
Свята мучениця Єлизавета заснувала Марфо-Маріїнську обитель милосердя, яку було відкрито в лютому 1909 року - рівно через чотири роки після загибелі від руки терориста чоловіка Єлизавети Федорівни, Великого князя Сергія Олександровича. Настоятелька звела її на власні гроші й в короткі терміни.  Обхід хворих, допомога при операціях, прийом відвідувачів, господарський клопіт, бесіди з вихованками – це перелік її щоденного служіння ближнім.  У ліжка важко хворих вона просиджувала години, тримаючи їх за руку. Жоден відвідувач не йшов від неї, не отримавши допомоги. Жоден лист не залишався без відповіді. Але при цьому якимсь чудовим чином вона знаходила час трудитися в безлічі добродійних комісій, клопотати у справах Палестинської спілки, яке очолювала, опікати доручений їй Чернігівський полк. Звідки бралося стільки залізної волі, суворої дисципліни, невичерпної енергії в цій витонченій жінці, що вражала всіх своєю красою, ангельським голосом, лагідністю, м'якістю поводження? Де, в якому Джерелі черпала вона сили? З боку здавалося, що витримати таке життя неможливо. Оточуючі дорікали їй в тому, що вона, не береже свого здоров'я, немов би свідомо гасить свічку. У відповідь йшли запевнення, що вона абсолютно здорова. І насправді - чим більше вона трудилася, тим більше радості це їй доставляло, тим більше сили посилав їй Господь. Думка про удосконалення обителі милосердя не залишала її ні на хвилину. В інших монастирях і західних філантропічних спілках вона шукала, по крупицях збирала те, що можна було перейняти, розвинути і поспішала додому - діяти.... 
Хвилі революції вдарили й об стіни обителі. Було ясно, що настоятельці не дадуть спокою. Єлизавету Федорівну у супроводі двох черниць повезли на Урал, де вона прийняла мученицьку кончину, встигнувши вимовити Христові слова: «Пробач їм, Господи, бо не відають, що творять» 
Слайд № 7
або Розповідь про Святого Миколая
Розповідає учень, який заздалегідь підготував інформацію
Програма «Легенди про святого Миколая» (2:23)
youtube.com/watch?v=EpFNPOzxxwI
Вчитель:
- Чому Миколай робив добрі вчинки таємно?
- Чому навчає нас Святий Миколай?
- А вам приємно робити добро іншим?
Слайд № 8
або Розповідь про матір Терезу
Розповідає учень, який заздалегідь підготував інформацію
Про матір Терезу знає кожен. Це символ жертовності, любові та милосердя. Сенсом  життя для неї було донести  істину до людей, що Бог є любов. Вона бажала сказати всьому світу, що сенсом нашого життя є любов до ближнього.        Народилася вона у 1910 році в заможній родині. Слухняна, уважна, романтична Агнесс приголомшила  мати своїм рішенням  стати монашкою.  1948 рік був переломним в її житті. Вона їде до Індії, вдягається в просту одежу і виходить на ті вулиці, де жили тільки убогі люди. Вона починає турбуватись про саму  обездолену частину Калькутти. На мій погляд, вона робила те, що робив Ісус Христос. Вона лікувала хворих, будувала лікарні, давала притулок сиротам, надію безнадійним. Всі свої премії, також і Нобелевську (це дуже великі гроші) вона  віддавала для служіння тим, хто потребує допомоги. Вона могла бути дуже багатою, але її багатством була любов до ближнього. Одного разу вона  змогла зупинити  війну на короткий час для того,  щоб евакуювати  37 дітей із зони вогню. 
Робіть мале, але з великою Любов’ю,  -  казала вона людям… 
Проблемне запитання 
Учням пропонується прочитати епіграфи до уроку і дати відповідь на запитання: «Чому варто віддали своє життя допомозі людям?»
Очікувана відповідь: допомагати людям, а не чекати допомоги для себе. 
Кульмінація  уроку
Вчитель:  Спробуйте пригадати, чи були такі випадки, коли ви пройшли повз потреби  іншого? Чому так сталося? Не потрібно відповідати вголос. Потрібно відповісти самому собі.
Вчитель: Сьогодні ми говорили про Добро і Милосердя. Ви збагатилися знаннями про Добро. Хотілось би, щоб після цього уроку кожен з вас осмислив свою життєву позицію і став добрішим, кращим, досконалішим.
А я бажаю вам успіхів у постійній роботі над собою.
Хай множаться зерна добра в ваших душах.
Аналіз тексту
Учням пропонується знайти рядки, які підтверджують, що саме самарянин виявився ближнім:
Іудей спитав в Месії:
«Поясни, святий,
Бо мені незрозуміло,
Хто він – ближній мій?»
Божий Син людському сину
Притчу розказав:
«В Єрихон з Єрусалима
Муж помандрував.
Тут розбійники напали,
Збили його з ніг,
Роздягли, усе забрали
Й били, як хто зміг.
Ледь живий, один, безсилий,
Муж той помирав.
Сонце хмара заступила,
Вітер обвівав,
Щоб не так пекли в пустині
Спрага і жара.
Та йому лише людина
Помогти б змогла.
Мимо нього йшов священик,
Та недобрий був:
На побитого він глянув,
Глянув – і минув.
І левіт ішов. Так само,
Як і той, зробив.
Тут проходив самарянин,
До нього ступив.
Влив води у губи сині,
Рани зав’язав,
Переніс в якусь хатину,
Щоб виздоровляв.
Як по-твоєму, хто ближній
Із тих трьох людей?»
«Самарянин. Ті два – грішні», - 
Мовив іудей.
«Зрозумів? Ті два – погани,
Нелюди вони.
То ж і ти, як самарянин, 
З ближніми чини».
Слово вчителя
За Євангелієм, «ближнім» є всяка людина, незалежно від її раси, національності або переконань. «Ближній» для українця не тільки українець, або для американця - американець і так далі,  не тільки однодумець, не тільки колега і не тільки співвітчизник. Ближнім для нас може раптом опинитися навіть і наш державний чи політичний ворог, наш ідеологічний супротивник, людина, не згідна з нами в релігійних чи інших питаннях, людина, психологічно й фізично нам чужа, навіть просто неприємна: «ближній» це будь-яка людина - і своя, і чужа, що в життєвих умовах опинилася поруч з нами. Притча про милосердного самарянина повчає нас, що будь-яка людська особа, будь-яка людина - хворий, жебрак, злодій, ворог, - вище за своєю цінністю, чим абстрактна ідея добра або ідея загального, державного блага, абстрактна ідея церковності, загальноприйнятих традицій, звичок. Наш ближній – будь-яка людина, що потрапила в біду або потребує допомоги.
Любов лише до «своїх» не повинна настільки заповнювати все наше серце, щоб в ньому не залишалося місця для уваги до «чужих». Притча про милосердного самарянина, як і все Євангеліє, знищує межі між поняттями «ближнього» і «дальнього». 
Притча про милосердного самарянина розширює вчення про те, кого вважати нашим ближнім. Вона вказує нам, як самому стати ближнім для кожного, хто потребує милосердя, допомоги, співчуття, любові і прощення. 
VI. Закріплення знань
Гра «Конструктор»
Хто швидше? Відновити зміст висловів. Вам подано початок вислову, знайти його кінцівку
1. Милостивій людині… 
2. Господь щедроти тим рясно посилає, …
3. З усякого по крихті — … 
4. З миру по нитці — ... 
5. Просить убогий, ....
6. Добре роби – ... 
7. Доброму ... 
8. Вiд доброго слова … 
9. “Лише добро … ” 
10. “Добро і щастя …” 
11. “Співчуття – основа …” 
12. “Співчуття є найголовніший і, може, єдиний закон …” 
13. “Краще бути предметом заздрощів, …” 
14. “Співчуття до тварин настільки пов'язане з доброю натурою, що можна напевно стверджувати: …” 
15. “Будьте всі однодумці, чуйні, …” 
ДОВІДКА: і Бог подає; де один іншому допомагає; голодному пироги; голому сорочка; а подаси Богу; добре й буде; скрiзь добре; i лід розмерзає; одне безсмертне; ходять разом; всієї моралі; буття
людини; ніж співчуття; той, хто жорстокий до тварин, не може бути добрим; виявляйте братську любов, сердечне співчуття.
Гра «Так. Ні»
  Пропоную вам пограти в гру «Так. Ні». Якщо те, що я буду казати, добра людина повинна робити – ви плещете в долоні, якщо ні – топаєте ніжками
  • Підтвердьте або спростуйте думку
1. Милосердя  є однією з чеснот, що наближає людину до праведності, до Творця.
2. Ближніми є тільки  рідні по крові нам люди.
3. Християнство закликає  любити навіть ворогів.
4. Постраждалому в притчі надав допомогу мешканець ворожої Самарійської землі.
5. Справи милосердя стосуються лише фізичного здоров’я людини. 
6. Співчуття не є одним із виявів милосердя.
7. Захищати слабкого
8. Насміхатися з чужого горя
9. Допомагати батькам
10. Хвалитися, якщо зробив добру справу
11. Робити добрі справи і не хизуватися
12. Берегти природу
13. Ображати тварин
14. Допомагати друзям
   Слайд № 9
Вчитель: Запалює свічку Нехай цей вогник доброти і милосердя запалає у вашому серці. А ви в свою чергу понесете цей вогник по своєму життю і донесете його до інших людей, понесете його по всьому світі. І нехай Бог благословить вас на добрі вчинки, а ваш ангел-охоронець захищає вас від лиха.
   Слайд № 10
- Живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай!
Хай оживає істина стара.
Людина починається з добра!
Наталія Май «Даруй Добро» (2:33-3:30)
youtube.com/watch?v=xCE9KZx_gG0
VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
- Чи здійснилися Ваші очікування?
Вчитель підводить підсумки уроку щодо активності  учнів, оцінює роботу на уроці. (Зірочки добра та милосердя)
VIIІ. Домашнє завдання «Вибери сам»:   Слайд № 11
Середній рівень:
  • Скласти правила доброти і милосердя.
Довідка:
1.Ставитися до інших так, як ви б хотіли, щоб ставилися до вас. (Золоте правило моралі)
2.Поважати інших, особливо старших і слабших від себе.
3.Слухати маму, тата, бабусю.
4.Не сміятися над каліками.
5.Любити і берегти природу, тварин.
6.Не проходити байдуже мимо людської біди, горя, розпачу.
7.Не залишати тварин у біді.
8.Любити природу і все живе. Бережливо ставитися до краси.
9.Уміти не тільки поспівчувати у горі, а й порадіти чужому успіху.
Достатній  рівень:
  • Твір-роздум на тему: «Чи може милосердя врятувати світ від зла»?    «Як зміниться суспільство, якщо в ньому стане більше милосердних та небайдужих людей?»   Високий  рівень:
  • Колаж «Аукціон добрих справ»: справи милосердя, які можна робити вже сьогодні.
             Список використаної літератури та інтернет-ресурси:
1. Біблія або книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту. – Київ: Українське Біблійне товариство, 2007.
2. Лук’янець Л.І. Милосердя і доброта – найбільші людські цінності // Позакласний час. – 2008.-№8. – С.63-67.
3. Наталія Май «Даруй Добро» 
youtube.com/watch?v=xCE9KZx_gG0
4. Програма «Легенди про святого Миколая» 
youtube.com/watch?v=EpFNPOzxxwI
5. Притча о добре и милосердии 
youtube.com/watch?v=LGghFeMODqA
6. «Притча о добром самарянине» 
youtube.com/watch?v=8TzH1lixlv4
Конспект уроку з ІКТ-супроводом  з курсу "Біблійна історія та християнська етика"  на тему: "Милосердя та співчуття. Притча про милосердного самарянина."
Конспект уроку з ІКТ-супроводом  з курсу "Біблійна історія та християнська етика"  на тему: "Милосердя та співчуття. Притча про милосердного самарянина."
Конспект уроку з ІКТ-супроводом  з курсу "Біблійна історія та християнська етика"  на тему: "Милосердя та співчуття. Притча про милосердного самарянина."
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –