Конспект уроку на тему:«Людина починається з добра» (за творами В. О. Сухомлинського)

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Прийдун Світлана Михайлівна, вчитель початкових класів Бишківського НВК «Загальноосвітній навчальний заклад  I-II ступенів ДНЗ» Козівського району Тернопільської областіПрийдун Світлана Михайлівна,
вчитель початкових класів
Бишківського НВК
«Загальноосвітній навчальний заклад  I-II ступенів ДНЗ»

Козівського району Тернопільської області


Мета: продовжувати знайомство учнів з творами В. О. Сухомлинського. Формувати у дітей уявлення, що тільки добра, чуйна людина прийде на допомогу іншим, добре ставиться до рідних і друзів,  береже природу. Вчити учнів оцінювати вчинки головних героїв, наслідувати їх позитивні риси. Виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.

Обладнання: Твори та портрет В. О. Сухомлинського.

Хід уроку

І Організаційний момент

1.     Привітання.

Ми посміхаємося сонечку:

- Здрастуй , золоте!

- Ми посміхаємось дереву!

- Хай воно росте!

- Ми посміхаємось друзям

- Дружба  в нас міцна!

-  Ми посміхаємось до вас, любі гості,

- І зичимо всім добра!

2.     Вправа «Очікування».

Діти, я рада працювати з вами. Хоч на вулиці і зима, але мене будуть зігрівати на уроці ваші теплі посмішки і добрі сердечка. У кожного на парті лежить сердечко і воно вам підкаже, що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку:

-  Я очікую, що на уроці буде цікаво.

-  Я очікую дізнатись щось корисне.

-  Я очікую, що ми будемо працювати в групах.

- А я очікую, що ви правильно будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти і давати відповіді на запитання.

3.  Робота в групах.

Робота з прислів’ями (скласти і пояснити деформовані прислів’я).

І група

1.  Хто людям добра бажає, той сам його має.

2. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

3. Дивись, не забудь, людиною будь!

4. Людина красива не словами, а добрими ділами.

ІІ група

1. Погано тому, хто добра не робить нікому.

2. Добро перемагає зло.

3. За добро добром платять.

4. Добрий вчинок ніколи не пропаде.

Вступне слово вчителя

«Казка про Добро і Зло»

В одній країні жили Добро і Зло. Добро намагалося зробити світ добрішим, щоб люди любили й одне одного, і братів наших менших. Добро приходило на допомогу без нагадувань і благань. Нікому не робило боляче ні словом, ні діями, ні думками. Але Добро не могло в одну мить перемогти Зло та його слуг - Жорстокість, Байдужість, Заздрість, Лінь, Підступність. Добро кожного ранку сіяло насіння доброти в дитячих серденьках.

Чому в дитячих?

А тому, що тільки в маленькому дитячому серці здатне прорости будь-яке насіння. Кожна насінинка може розквітнути чарівною квіткою, зробивши

серце дитини добрим, ласкавим, ніжним. А може, на жаль, зарости чорним колючим чортополохом зі злим, безжалісним серцем. Адже Зло теж не спить. Хоча воно й ліниве, і встає значно пізніше, усе ж устигає порозкидати зле насіння.

Буває, ростуть в одному серці Добро і Зло, борючись одне з одним. Тому діти інколи роблять погані вчинки. Тоді все залежить від самої дитини: яке насіння захоче вона виплекати у своєму серці, те й проросте.

То ж давайте допоможемо Добру перемогти Зло, щоб у думках і серцях дітей ніколи не проросло чорне насіння.

ІІ Повідомлення теми і мети уроку

На уроці позакласного читання ми будемо говорити і читати  твори про добро. Доброта – це один з виявів людської душі, адже тільки людина здатна мислити, співчувати, мріяти. Сьогодні ми продовжимо знайомство з творами В. Сухомлинського – великого педагога і письменника, який дуже любив дітей, написав для них багато цікавих розповідей і дуже хотів, щоб всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили і поважали рідних і людей похилого віку. Тому тільки така людина як Сухомлинський, з добрим серцем і світлою душею, могла написати стільки повчальних творів.

І тому девіз нашого уроку (на дошці слова мудреця)

Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай

Лише в добро і вищу правду віра.

Людину відрізня від мавпи і від звіра

Хай оживає істина стара –

Людина починається з добра

(Л. Забашта).

Створення асоціативного куща

А у добра – широке коло друзів. Давайте познайомимось і створимо асоціативний кущ.

Любов                                   Щедрість                              Чесність

Працелюбність                                                                   Вдячність

Милосердя                          Добро                                    Уважність

Щирість                                                                                Толерантність

ІІІ Вивчення нового матеріалу

1.  Проблема

-  Як ви вважаєте, що означає бути добрим?

-  Скажіть, добрим бути просто чи непросто? Чому?

2.     Виставка книг В. О. Сухомлинського «Казки школи під голубим небом», «Бути людиною», «Майже чарівна розмова», «Всі добрі люди - одна сім'я», «Квітка сонця».

3.     Фізкультхвилинка

4.     Всебічний аналіз творів

А) «Наш тато одужав»

- Хто підтримав Катрусю?

- Який висновок ви зробили для себе, послухавши це повідомлення?

Б) «Дивний мисливець»

- Чому дідусь був дивним мисливцем?

- А яке ваше ставлення до нього?

В) «Звичайна людина»

- Як ви розумієте назву твору?

- Які очі повинні бути у звичайної людини?

Г) «Горбатенька дівчинка»

- Який іспит витримав клас?

Д) «Красиві слова і красиве діло»

- Чому красиве діло краще, ніж красиві слова?

Е) «Камінь»

- Про яку людину тут йдеться?

- Чи зрозумів помилку герой оповідання?

5.     Слово про доброту

- Чи можна прожити без доброти? Чому?

- Кого в нашому класі можна назвати добрим?

- Кого з ваших друзів, близьких можна назвати добрим?

- Що для цього потрібно?

6.     Складання сенкану

Що? Вчинок,

Який? Добрий, чесний, благородний,

Що робить? Піднімає настрій, приносить радість, творить добро.

Слово-синонім. Діло.

7.   Слухання легенди «Усе в твоїх руках»

Ця історія відбулася багато років тому в давньому місті, в якому жив відомий мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко від рідного міста. Але була в цьому місті людина, яка заздрила його славі. І от вирішила ця заздрісна людина придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти.

 Тоді пішов заздрісник на луки, піймав метелика, посадив його між зімкнених долонь і подумав: «Запитаю я в мудреця ось що. Скажи-но, о наймудріший, який метелик у мене в руках – живий чи мертвий? Якщо він скаже, що живий, я стисну долоні – і метелик помре, а якщо він скаже, що мертвий, я розтулю долоні – і метелик полетить. Отоді все зрозумію, хто з нас розумніший».

Так і трапилося. Заздрісник впіймав метелика, посадив його між долонями, пішов до мудреця та запитав у того: «Який метелик у мене в руках, о наймудріший: живий чи мертвий?» І тоді мудрець, який справді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе в твоїх руках».

IV Рефлексія

Вправа «Мікрофон» (Закінчи речення)

-  Мені було цікаво………

-  Я сьогодні зрозумів………

- Я б хотів стати……….

 

 

Додати новий коментар

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.