Конспект уроку на тему: «Узагальнення та систематизація вивченого з теми «Фонетика», «Орфоепія», «Графіка», «Орфографія»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Коропець Олена Миколаївна,

учитель української мови та літератури

Чорнотицької ЗОШ І-ІІІ ступенів


Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів із фонетики; удосконалити орфоепічні й орфографічні навички; розвивати вміння виділяти головне, аналізувати мовний матеріал, узагальнювати факти; виховувати любов до слова, повагу до символів своєї держави.

Епіграф уроку: Любіть красу своєї мови,

                         Звучання слів, правопис слів:

                        Це квітка ніжна і чудова

                      Коханих батьківських степів.

                              ( Т.Мосенко)

Хід уроку:

І.Організаційна частина.

ІІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

1.    Оголошення теми і мети.

2.    Слово вчителя.

3.    Любі діти! У наш клас завітали люди щирі.

Привітайте гостей посмішкою й миром.

Ми вам раді , люди добрі, і вітаєм щиро вас.

І запрошуєм ласкаво на урок у 5 клас.

Діти, ось і закінчили ми з вами вивчення великого розділу „ Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія” і мета нашого сьогоднішнього уроку узагальнити і систематизувати знання із фонетики; удосконалити орфоепічні й орфографічні навички , продемонструвати вміння використовувати здобуті знання на практиці.

Ваше завдання – осмислити весь матеріал, ліквідувати прогалини у знаннях, удосконалити здобуті вміння і навички.

Діти, для того , щоб  з’ясувати вашу готовність до складного випробування – тематичної атестації, яка буде на наступному уроці – ми відправимося у мандрівку, повну пригод, можливо, небезпек. А помандруємо ми у володіння „Фонетики”, до величної та суворої королеви Орфографії. Лише вона дасть нам дозвіл на атестацію та пропустить нас у наступні королівства „Лексикологію”, „ Морфологію” та інші.

 Перш ніж починати серйозну подорож, давайте виробимо правила, яких усі потім будемо дотримуватися.

Ми всі -  одна команда.

Один за всіх і всі за одного.

Будь ввічливим, не ображай і не ображайся.

Кожен має свою думку.

Пам’ятай правила!

Говори правильно!

Пиши грамотно!

Не перебивай!

Маршрут нашої подорожі перед вами.

Подорожувати ми будемо поїздом.

1.Станція І. „ Експрес – опитування.”

Що означає слово експрес? Експрес – це швидкий поїзд, що рухається без зупинок. Отже, відповідати ви повинні швидко, чітко, правильно.

1)Що вивчає фонетика?

2)Скільки голосних звуків в укр.мові?

3)Випадання одного зі звуків називається ...( Спрощенням)

4)Буквосполучення йо вживається на початку складу, в середині, чи кінці складу? ( На початку складу)

5)Він не буква, він не слово, він не звук.

-         Та випадково коли хто його забуде,

-         Тому зразу горе буде, бо без нього

-         Ні читати, ані правильно писати. Що це?( Апостроф)

6) Скільки букв в укр. алфавіті?( 33)

7) Перед якими літерами ставиться апостроф? ( я,ю,є,ї)

8) Приголосний, твердий, дзвінкий, не маю пари. Знайдіть мене у слові рак.(р)

9) Що таке алфавіт? ( Сукупність букв, розміщених в усталеному порядку).

10) Скільки звуків в укр.мові? ( 38)

11) Назвіть слова – винятки , у яких не відбувається спрощення на письмі?

12) Приголосний, твердий, глухий, моя пара – ( Д )

13) Наближення у звучанні одного звука до іншого називається...  (уподібненням)

14) Скільки глухих приголосних в укр. мові? ( 9)

15) Приголосний глухий, моя пара – ( З).

 2. Станція „ Казкова”( Зачитування лінгвістичної казки „Хто важливіший”).

 3. Станція  „ Чудодійна”

Козак Мамай  до нас у клас прийшов,

Для всіх задачу він знайшов.

Ось подивись на ці дива

З трьох слів зробити треба два.

Сік із моркви – морквяний сік.

Молоко з – під корови – коров’яче молоко.

Шия в жирафа – жираф’яча шия.

Покрівля з соломи – солом’яна покрівля.

Одяг для свята – святковий одяг.

Клітка для мавп – мавпяча клітка.

Будинок із каменю – кам’яний будинок.

( Записати утворені словосполучення та пояснити правопис прикметників)

4.Станція „ Фонетична”.

Записати слова фонетичною транскрипцією:

Бар’єр –                                        подвір’я -

Любов’ю –                                       боротьба -

краще –                                             від’їзд -

туристський –                                   кігті -

морквяний –                                  мільйон –

5. Станція „ Загадкова”

-         Які частини доби не можна перенести? ( День, ніч).

-         Тварина, яка носить цілий кущ на голові. ( Олень)

-         Яких домашніх тварин легко запрягти у віз, але не можна перенести? ( Кінь, віл).

-         На неї птах сідає, вона її гойдає,

-         А „Ге” на „Бе” змінить – звірятком стане вмить.

-          З „Ен” частина я доби, з „Пе” – я грію щозими,

-         з „Ер” предметом стану я,-

-         от вам загадка моя.

-         Назва якої птиці складається з 40 „а” ? ( Сорока)

-         Дерево ламаю, хвилі здіймаю, а „К „ приєднаю – у полі зростаю. (Буря – буряк)

                  -       Що належить тільки тобі, але вживається частіше іншими, ніж тобою. І слово це – іменник 4 відміни. ( Ім’я)

-         Чого багато має болото, менше море і зовсім не має річка? (звук о)

-         Чим вечір закінчується, а ранок починається?( Звуком Р)

-         Я такий же, як знак розділовий, і відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я, зразу стану потрібним і я.

6. Станція „ Кмітлива”

Словниковий диктант

Віддалений, кінний, відданість, юннат, зрісся, беззахисний, годинник, піднісся, військкомат, роззуватися.

7. Станція  „ Таємнича” (кросворд)

Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то по вертикалі прочитаєте слово, що означає написання за правилами орфографії.

1.    Велика тварина з гілчастими рогами й коротким хвостом.( Олень)

2.    Художній образ, втілений актором на сцені, у кінофільмі ( Роль)

3.    Фотознімок ( Фотографія)

4.    Те, чим обгортають що – небудь. (Обгортка)

5.    Захищене від вітру, хвиль, течій місце біля морського берега, зручне для стоянки суден. ( Гавань)

6.    Сумка із шкіри або іншого матеріалу, яку носять школярі за допомогою заплічних ременів на спині. ( Ранець)

7.    Клейові фарби, що легко розчиняються у воді. ( Акварель)

8.    Синонім до слова знаходиться ( Міститься)

9.    Майстерня для виготовлення чого – небудь ( Ательє)

Відповідь: орфограма.

8. Станція „ Творча”

Складіть і напишіть оповідання за  таким початком. Уведіть у текст слова з м’яким знаком.

Калина

Стоїть при дорозі калина. Хто йде, той милується нею. Гарна вона кожної пори року.

( Навесні калина зацвітає. Духмяні запашні квіти милують око. Згодом на місці суцвіть з’являються важкі кетяги, зарум’яняться.

  З калиною часто порівнювали вродливу дівчину. Калиновий кущ прикрашав подвір’я, особливо під вікном.

   Цілющі калинові ягоди дуже корисні для здоров’я людини).

Легенди про калину.

 - Звідки походить назва калина?

( інсценізація)

За легендою, назва „ калина” походить від імені дівчини Калини. Було це дуже давно, коли на нашу землю налетіли турки, а з ними й греків чимало. Головного їх воєводу було поранено отруйною стрілою. Тому, хто його вилікує, він пообіцяв таку винагороду, якої той побажає. Але ніхто не міг допомогти. Тоді прийшла в табір дівчина  бідна, але дуже красива і горда. Пелагеєю звали її.

-         Я вилікую грека, але взамін він мусить поклястися, що більше не прийде на нашу землю.

-         Так і сталося. Грек забрав Пелагею у Грецію, і стала вона там царицею трав – Панацеєю звалася. У Пелагеї була сестра Калина. Прощаючись із нею Пелагея сказала:

-         Твоїм ім’ям, сестро, назву оцю рослину, яку найбільше люблю, бо росте вона в наймальовничіших куточках, над чистішими струмками, у тихих гаях. Восени на ній горять дивні кетяги ягід, налитих ніби кров’ю щедрої землі. Ті ягоди повертають здоров’я людини. Буде вона зватися калиною.

-         Червоні плоди калини здавна символізували мужність людей які пролили кров за Батьківщину. До того ж , насіння калини схоже на серце.

-         У калини китиці червоні, у калини квіти білі – білі,

-         Я тримаю гілочку червону, а здається – усміх України.

-         Діти, калина – це рослина – символ України. Усі ви знаєте прислів’я - Без верби і калини нема України. Тому недаремно ми  вибрали такий епіграф до нашого уроку, бо тільки за допомогою нашої рідної укр. мови ми можемо описати красу калини її цілющі властивості. Отже, наша укр.мова  мелодійна, співуча, багата і автор  порівнює нашу мову з ніжною квіткою.

-         Діти, всі перешкоди ви подолали успішно. Сподіваюся, що знання, здобуті під час вивчення теми, будуть міцними і допоможуть вам подолати не лише уявні , а й реальні перешкоди.

-         Висловіть, будь ласка свої враження від подорожі.

-         ДЗ Повторити основні орфограми , які не повторялися у класі. Підготуватися до тематичного оцінювання. Повторити стор.150 – 151.

9. Станція Коректор.

Розподіліть слова у два стовпчики:

І – з м’яким знаком;

ІІ – без м’якого знака.

Гал..мувати, корін..ці, мален..кий, ц..вірін..чати, мен..ше, т..мяний, чотир..ох, дівчин..ці, сміют..ся, кур..йозний, біл..ше, кін..чик, Тетян..ці, Хар..ків, порт..єра, міл..ярд,миєш..ся.

 

 

 

 

 

 

Коментарі

классс

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –