Конспект уроку на тему: "В. Рутківський. Творчість відомого українського письменника. «Джури козака Швайки». («На козацьких островах»). Твір про волелюбних, сміливих героїв, які вміють вистояти у складних ситуаціях"

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Корнійчук Антоніна Миколаївна

Корнійчук Антоніна Миколаївна,
Вербська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Дубенського району Рівненської області

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю В. Рутківського, першою книжкою трилогії «Джури козака Швайки»; поглибити знання про минуле нашого народу; розвивати навички аналізу художнього твору, творчу уяву, пам’ять, культуру зв’язного мовлення; прищеплювати шанобливе ставлення до славного минулого нашого народу.

Цілі.

Учні знатимуть: зміст твору, його історичну основу, особливості побудови.

Учні вмітимуть: виразно і вдумливо читати уривки трилогії, визначати художні особливості літературного твору, формувати своє ставлення до прочитаного.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, добірка його творів, навчальні картки.

Методи, прийоми і форми роботи: інтерактивна вправа «Незакінчене речення», «Асоціативний кущ», «Кола Венна», учнівські повідомлення, словникова робота, читання в особах, евристична бесіда.

Випереджувальні завдання.

Загальне: прочитати другу частину «На козацьких островах» першого твору трилогії «Джури козака Швайки» В. Рутківського.

Індивідуальне: підготувати повідомлення про зародження козацтва, історичну основу роману.

ХІД УРОКУ

І. Мотиваційний етап

1.  З’ясування емоційної готовності учнів до уроку

Заставка (веселка і значення кольорів) 

Прийом «Веселка»

Значення кольорів:

Конспект уроку на тему: "В. Рутківський. Творчість відомого українського письменника. «Джури козака Швайки». («На козацьких островах»). Твір про волелюбних, сміливих героїв, які вміють вистояти у складних ситуаціях"помаранчевий - радісний, піднесений настрій;

червоний – нервовий, збуджений;

синій – сумний, пасивність, бажання відпочити;

зелений – активність, радість;

фіолетовий – неспокій, тривожність, близький до розчарування.

-  На партах лежать кольорові сердечка, оберіть свій колір.

 Сподіваюсь, що наш урок не зіпсує настрій тим, у кого він гарний, і значно покращить тим, хто вибрав темні кольори.

2.  Актуалізація суб’єктного досвіду

Відгадай за найменшою кількістю підказок:

- Сильні, кремезні, мужні чоловіки.

- Завжди стояли на захисті українських земель.

- Їхнє житло називалося курінь.

- В їхніх поселеннях ніколи не було жінок.

- Місце їхнього проживання Запорізька Січ.

3.  Прийом «Асоціативний кущ»

Перед вами листок паперу у вигляді чайки. Напишіть на її крилах основні якості козаків і приклейте на малюнок, що знаходиться на дошці.

Отже, мова на сьогоднішньому уроці піде про козаків. 

ІІ. Цілевизначення та планування

1.  Ознайомлення з темою уроку

2.  Визначення цілей уроку, узгодження із загальними, запис їх у зошити та озвучення учнями.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

1.     Учитель

Україна – це унікальна держава козаків. Саме такою її знає весь світ, і саме так себе ідентифікує більшість її громадян. У певні періоди історії, коли українцям удавалося звільнитися від поневолення іншими народами, вони щонайперше відроджували свої звичаєві суспільні відносини і запроваджували державну систему виховання українського козака – оборонця України та її народу. А ким були найперші козаки? Звідки вони взялися? На ці запитання ми знайдемо відповідь у новому гостросюжетному історичному романі Володимира Рутківського «Джури козака Швайки». Відомий український дитячий письменник Володимир Григорович Рутківський народився 18 квітня 1937 року в селі Хрестителеве на Черкащині в родині вчителів. Його дитинство припало на воєнне лихоліття. Середню освіту здобував у Богодухівській, а згодом – Великобурімській середній школі Чорнобаївського району. Уже тоді Рутківський виявив здібності до історичного пошуку, котрі досі спонукають його не просто писати цікаві історичні твори для дітей, а й відкривати до нього ще не описані, інколи навіть не досліджені періоди вітчизняної історії. Становленню його інтересу до українських старожитностей сприяло те, що члени шкільного гуртка, старостою якого свого часу був Володимир, відшукали в рідному селі залишки найдавнішого тоді поселення в Україні. Вищу освіту Рутківський здобував спочатку в Одеському інституті харчової холодильної промисловості, потім в Одеському політехнічному інституті. Проте зрозумів, що справжнє його покликання – література, тож згодом закінчив Вищі літературні курси в Москві. Друкується з 1959 року, творчий стаж письменника – понад півстоліття. Мешкає в Одесі, пише романи для дітей та юнацтва, серед яких – «Бухтик з тихого затону», «Гості на мітлі», «Канікули у Воронівці», «Сині Води», «Сторожова застава», «Двобій з тінню», «Потерчата», трилогія «Джури» (книга перша – «Джури козака Швайки», книга друга – «Джури-характерники», книга третя – «Джури і підводний човен») та ін. Роман «Джури-характерники» став переможцем книжкового рейтингу від «Літакценту», роман «Джури козака Швайки» названо «Книжкою року – 2009». Володимир Рутківський – лауреат премій імені Миколи Трублаїні, імені Лесі Українки, Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого. У 2012 році письменник став лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка за історичну трилогію для дітей «Джури». Книжку «Джури козака Швайки» написано на українському історичному матеріалі, який з художнього погляду відтворено гарно і яскраво. Сьогодні ми розпочинаємо роботу над її другою частиною під назвою «На козацьких островах».

2.     Перевірка випереджувальних завдань (учнівські повідомлення).

1-й у ч е н ь. В умовах антифеодальної боротьби, протесту проти соціального і національно-релігійного гноблення в XV–XVI століттях на півдні України зароджувалося козацтво, яке протягом багатьох століть було основною силою в антифеодальній і національно-визвольній боротьбі. Козак – це вільна людина, незалежний озброєний воїн. Слово «козак» згадується у монгольській хроніці ХІІІ століття. Основні причини виникнення козацтва – посилення феодально-кріпосницького і національно-релігійного гніту з боку Литви і Польщі, потреба захисту своїх земель від повсякчасних нападів султанської Туреччини і Кримського ханства.

Значна кількість козаків зосереджувалася біля великих міст-замків: Канева, Черкас, Корсуня, Брацлава та ін. Вони займалися «уходництвом» – рибальством, мисливством, бджільництвом, землеробством та різними ремеслами. Живучи на прикордонних із татарами землях, відчували постійну загрозу нападів татар і турків (через степи проходили татарські шляхи – Чорний, Кучманський, Муравський та інші), тож завжди мали при собі зброю і були готові в разі потреби її застосувати. Захищаючи свої землі, козаки часто самі нападали на турецькі й татарські обози, здійснювали успішні походи в Туреччину. Так вони вдосконалювали військове мистецтво, поповнювали запаси зброї і господарського майна. Пізніше в козаків з’являються елементи військової організації: формування окремих загонів, обрання отамана. Основу козацтва становили українські селяни і міське населення. Утім часто до них долучалася й дрібна шляхта, що тікала від гніту великих магнатів.

2-й у ч е н ь.

Наприкінці XV століття українські землі – Волинь, Чернігово-Сіверщина, Поділля, Київщина,  Переяславщина – входять до Великого князівства Литовського. Основна маса населення в цей час зосереджувалася на обжитих землях Галичини, Поділля, Волині, Полісся, північної Київщини. Решта території України – Середнє Подніпров'я, Побужжя, Запорожжя – була майже не заселена. Ватаги так званих ухідників із прикордонних селищ селились на уходах – в гирлах річок – і там рибалили, добували мед, полювали. Невдовзі до ухідників почали приєднуватись селяни-втікачі з Галичини, Волині, Полісся, Західного Поділля. Вже у другій половині XV – на початку XVI ст. на Наддніпрянщині утворились загони вільних озброєних людей із різних соціальних прошарків. Біля порогів, як і раніше на Середньому Придніпров'ї, зіткнулися дві колонізаційні хвилі: панська – в особі магнатів, переважно старост південно-східного прикордоння Великого князівства Литовського, та народна, яку представляли запорозькі козаки.

Не меншою була для українців загроза й з півдня, від кримських татар, які безперервно спустошували «уходи» та захоплювали в полон козаків. У 1449 р. на території Кримського півострова утворено незалежне Кримське Ханство на чолі з Хаджі Ґераєм. В 1475 р. кримська правляча династія в особі Менґлі I Ґерая визнала сюзеренітет османського султана. У XV–XVII ст. південь України був охоплений полум'ям безперервної боротьби з татаро-турецькими загарбниками. Не маючи надії на захист степових кордонів державою, український народ організував його самотужки.

Про складний період протистояння українців турецько-татарським набігам і сваволі польсько-литовських магнатів та зародження козацтва розповідається в романі В. Рутківського «Джури козака Швайки»).

  • Евристична бесіда.

~         Кого називали козаками? Де вони жили? Чим займалися?

~         Де жили татари і чому вони нападали на українські села?

~         Імена яких козацьких ватажків ви запам’ятали під час читання твору?

  • Словникова робота

Джу́ра (чура) — в Україні в 16—18 століттях — зброєносець, помічник у козацької старшини. Зазвичай джурами були молоді хлопці. Разом з козаками джури ходили в походи, брали участь у боях. Первісно джура іранське слово, що означає товариш, в українську потрапило як запозичення з татарської.

Характерник, химородник, галдовник («галдувати» — чаклувати) або заморочник (вмів напускати «морок» — туман, сон) — назва віщуна, чаклуна на Запорозькій Січі, який займався не лише ворожінням, але й лікуванням поранених козаків, їх психотерапією та фізичною підготовкою, про що існує ряд історичних свідчень очевидців, народних легенд та переказів.

  • Робота над змістом твору. Знайомство з героями

  Бесіда за питаннями.

–Коли відбуваються події?

(Перший розділ вказує, що події відбуваються в березні 1487 року.)

–Хто такі козаки? Як про це говориться у книзі?

(У Воронівці так повелося здавна: як тільки висівали в землю зерно, найметкіші хлопці збивалися у ватагу і йшли у дніпровські плавні полювати на звіра чи ловити рибу. Раніше це називалося здобичництвом. А тепер, хоча хлопці займаються все тим же, чомусь називається козакуванням. Саньків далекий родич і сусіда дід Кібчик казав таке:

– По-татарському козак – це вільна людина, котрій і сам чорт не брат. Хоче – звіра полює, хоче – візьметься за шаблюку і йде на ногайця.)

Крім того, здобичник повинен був, повернувшись додому, десяту частку здобутого сплатити старості. А в плавнях знаходилися й такі, що хотіли поживитися за чужий рахунок.

– Хто такі Грицик і Санько?

(Під час відповіді учнів використовується прийом «Кола Венна»)

Конспект уроку на тему: "В. Рутківський. Творчість відомого українського письменника. «Джури козака Швайки». («На козацьких островах»). Твір про волелюбних, сміливих героїв, які вміють вистояти у складних ситуаціях"

-       Чому хлопцям довелося покинути рідну Воронівку?

(Щоб порятувати односельців, вони налякали пана Кобильського і його челядників, що йдуть татари. Пан швидко втік із села, але такого жарту хлопцям не пробачив.) Показати відповідні ілюстрації.

– Як хлопці вперше зустрілися зі Швайкою?

(Зі сховку хлопці спостерігали, як татари в невеличкому озері шукали козака. Вони вирвали весь очерет, скаламутили воду, а «козак усе не хотів знаходитись». Хлопці подумали, що він загинув, щоб не втрапити в руки ординцям. Коли вороги відійшли, Грицик вирішив вилізти на похилу вербу та поглянути навколо. Раптом від стовбура відвалився шмат кори і з  дупла визирнув козак, за яким гналися татари. Він упізнав воронівських хлопців, бо чув про них і бачив, а от друзі добряче здивувалися, бо бачили його вперше. Швайка, а це був саме він, вирішив, що здасть хлопців добрим людям, а сам подасться своєю дорогою. Але з цього часу їхні дороги вже не розходилися.)

– Хто ж такий Пилип Швайка? (Заповнити таблицю з опорними словами.)

Уміння, майстерність, хист

Вольові якості

Почуттєві якості

Кращий козацький вивідник (розвідник) землі переяславської; знає мову і звичаї татар, має серед них вірних людей; ходить безшумно, безшелесно; наче нікуди не дивиться, а все бачить; бездоганно володіє зброєю і тримається на коні.

Сміливий, розумний, спостережливий, витривалий, кмітливий, відважний, рішучий; звик покладатися лише на себе.

Вірний товариш, турботливий і уважний до хлопців і братчиків, поважає літніх козаків, дослухається до їхніх порад; любить рідну землю, гарно її знає, захищає від ворогів.

Висновок: Пилип Швайка – справжній лицар, його поважають усі козаки й бояться вороги; про нього йде слава як про спритного, відчайдушного, невловимого козацького вихідника.

-Якого звіра злякався Грицик уночі? Чому Пилип Швайка зустрів вовка як найкращого друга? Чим особливий був цей вовк?

- Через що Грицик, Санько та Барвінок залишилися самі на острові? Чим вони займалися?

- Хто такий Тишкевич?  Чим небезпечний він був для козаків? З якою метою Тишкевич прибув на кам’яний острів? Розкажіть, як  хлопчаки взяли його в полон і як в’язневі вдалося утекти.

-  Куди попрямував Тишкевич, рятуючись від переслідування Пилипа Швайки? Що пов’язувало його з татарами?

- Зачитайте розмову Іслам-бека і Тишкевича на вершині пагорба. Чого найбільше боялися вороги?

- Як врятувалися Швайка, Грицик і Санько від татарів? Який Саньків талант допоміг їхньому порятунку?

- Розкажіть про зустріч Тишкевича з Демком на прізвисько Дурна Сила.   Як Демко опинився в степу? Чому він повірив Тишкевичу? Хто допоміг зрозуміти Демкові, що Тишкевич не той, за кого себе видає? Як Демко виправив свою помилку?

- Хто такий дід Кудьма? Чому він шукав таких хлопців,як Санько?

- Про кого з татарів Пилип Швайка казав, що вони з ним немов брати? Яку роль відіграв пастух Рашит у долі головних героїв твору?

- Прочитайте фрагмент розділу «Козацькі розмови», починаючи від речення «За казаном запала мовчанка…» і до слів «Біда лиш у тім, що все сирі гілки трапляються». Про що говорили козаки? Поясніть прихований зміст останніх слів діда Кібчика.

-  Розділом «Козацькі розмови» завершується друга з трьох частин роману «Джури козака Швайки», але не весь роман. Як, на вашу думку, склалася подальша доля героїв твору?

  • Читання в особах діалогів, які видалися найцікавішими. Стислий переказ прочитаних розділів.

Учитель. Автор дотепно розповідає, звідки походять чудернацькі прізвиська козаків. Своє прізвисько Володко одержав, коли йому «кінь звернув щелепу набік, та так звернув, що нікому не вдалося вправити її назад», а мати Перепічки випікає найсмачніші у Воронівці коржі – перепічки, смажені в олії.

  • Запишіть у зошити прізвиська козаків, згадані у прочитаних розділах. (Пилип Швайка, Василь Байлемів, Мацик, Левко Заярний, Володко Кривопичко, Лесь Одуд, Тиміш Перепічка, Штефан Вирвизуб, Демко Дурна Сила, дід Кібчик.)
  • Якими постають ці козаки? (Вони задерикуваті й гордовиті, але дружні й щирі, віддані й відкриті, прагнуть не здійснювати подвигів, а бути на своєму місці, при ділі, «що в тебе Богом закладено, віддати добрим людям».) 
  •  Інтерактивна вправа «Незакінчене речення» (робота у навчальних картках)

1.     Бидлом і байдаком пан Кобильський називає…

2.     Майже щодня то лось, то борсук приходили лікуватись до…

3.     Разом із прадідом канівецького старости під Синіми водами бився прадід…

4.     Схоже, не раз і навіть не десять разів довелося побувати в найлютіших січах…

5.     У дуплі виднілося смагляве обличчя  і чорні вуса…

6.     Дуже багато знав і розповідав так, що й не вірилось ніби це було насправді…

7.     Вітрик і Барвінок були найвірнішими друзями…

8.     Дивна людина із довгою та білою бородою – це…

-       Які два герої твору зустрічаються у ваших відповідях? (дід Кудьма і Пилип Швайка).

1. Хто з них став наставником для Санька і чому?

2. У кого вчився козацької майстерності Грицик?

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

-  Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?

-    Чи задоволені ви своєю роботою сьогодні?

Взаємооцінювання в парах:

-   Поставте оцінку собі, а також назвіть 2-3 учнів, які, на вашу думку, були сьогодні кращими.

V.     Домашнє завдання

Обов’язкове: підготувати усний переказ епізоду, який найбільше сподобався; виписати із тексту фрази, які ви вважаєте ключовими для розуміння теми твору.

За бажанням:  порівняти героїв роману «Джури козака Швайки» з персонажами інших літературних творів.

 

Навчальна картка з української літератури

Прізвище, ім’я__________________________________________   Оцінка

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

(вкажіть ім’я героя, про якого йдеться)

1._______________________________________

2._______________________________________

3._______________________________________

4._______________________________________

5._______________________________________

6._______________________________________

7._______________________________________

8._______________________________________

 

Коментарі

Саме те,що треба! Дякую.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -