Позакласний захід на тему: "Батьківщина, незалежність, патріотизм"

Навчальний рівень: 

Стародубцова Оксана Іванівна,  учитель української мови та літературиСтародубцова Оксана Іванівна,
учитель української мови та літератури
загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів  № 2
м. Кропивницького Кіровоградської області


Мета: виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю;  сприяти формуванню ціннісних орієнтацій до держави та суспільства, формувати переконання у нетлінності духовних скарбів народу, виховувати повагу до героїв України, до своїх батьків; спонукати  учнів до усвідомлення ними необхідності бути корисними своїй державі

Обладнання: картини рідної природи; відеопрезентація про Україну; символи України; вишиваний рушник, колосся і калина; плакати,  український рушник з хлібом-сіллю, обереги, листи для воїнів АТО

Девіз: Усі ми – це наша родина, це наша сім’я, це наша Україна.

Хід заняття

 

І. Організаційний момент

II. Основна частина заняття

Привітання

Гостей ми радо зустрічаєм,

Приємних вражень ми бажаєм,

Вклоняємося до землі
Та зичим щастя від душі.

Вступне слово

Так, метою нашого заходу є визначити, хто такий патріот і якими якостями він повинен володіти, щоб стати гідним громадянином своє держави

І блок - Батьківщина

Рідний край, рідна земля, Батьківщина, Україна…

Які це прості і разом з тим прекрасні і святі для нас слова. Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство. Батьківщина – це не тільки Україна, а й рідна домівка, те місце, де ти народився, де проходять найкращі роки твого життя, це рідний край. Він починається від батьківського порога, стежини, стрункої тополі, з барвінку, від ніжного маминого голосу, чарівної колискової, яка в унісон звучить зі співом соловейка, від запаху матіоли та м’яти. Це рідне слово, мова солов’їна і пісня ніжна та велична.

Визначення лексичного значення ключових понять.

Батьківщи́на (Вітчизна) — країна, що історично належить даному народові; вужче — рідний край, місце народження тієї чи іншої людини. Поняття Батьківщина позначає країну предків (батьків) людини,

Батьківщина (Вітчизна) — рідний край; територія, яка належить  певному народові.
I Батьківщ`ина

1) Країна стосовно до людей, які народилися в ній та є її громадянами; вітчизна. || Місце народження кого-небудь.

IІ б`атьківщина

1) Спадщина від батьків.

4. Прослуховування Легенди про виникнення української землі.

Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив наш Творець. Та всі вони були мертві. Але якось набрав Творець пригорщу родючих грунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила і заграла всіма барвами.

Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати ту планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти й кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої планети, яку щойно нарік Землею.

Раптом мішок зі скарбом розв'язався, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. А найбільше їх потрапило на слов'янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, кращого від якого не було на всій цій Землі. І вигукнув Господь:

-Це справжній рай!

Ступив на казкову землю, яка так припала йому до душі, й нарік її Україною.

Наша Україна — райська земля безмежних степів, неозорих ланів, прадавніх таємничих лісів. Це земля могутніх і славних предків, які залишили нам у спадок священні звичаї та прекрасні
поетичні традиції, безцінні дари — слово і пісню.

Батьківщина – це найдорожче, що є у людини. Недаремно вона співзвучна слову «батьки». Для кожного вона починається по-різному: подвір’ям дитинства, спогадами лагідних материнських рук,сходом сонця, сяянням зірок…

У кожної людини своя Батьківщина, і кожен має право любити та пишатися нею. Моя Батьківщина – це Україна. Я вважаю її найкращою країною у світі. Бо я тут народилась, тут мої батьки і друзі. Я люблю її за широкі лани, густі діброви, що  під мої вікном знову розквітне пахуча калина.

 Моя Україна – це жовте колосся,

Це жайвір у полі, це спів солов’я.

Криниця, калина і терпкая м’ята,

Колиска народу твоя і моя. 

Перегляд відеопрезентації про Україну

Скарбниця народної мудрості

  •  За рідною землею і в небі сумно.

  • Всюди добре, а вдома найліпше.

  • Рідний край – земний рай.

  • Радше впадь, але не зрадь.

  • Рідна земля і в жмені мила.

  • Де не є добро, а вдома краще.

  • Нема в світі, як своя країна.

  • Рідна земля і в жмені мила.

  • Рідна сторона — мати, чужа — мачуха.

  • Розлука навчить рідний край любить.

  • Свій край — як рай, а чужа країна — як домовина.

  • Своя земля — мати, чужина — мачуха.

Афоризми

«Патріотизм – серцевина людини, основа її активної позиції» (В.О. Сухомлинський).

«Рідна земле, барвистий мій краю, дивна казка зелених дібров…» (Д. Зиткін).

«Моя батьківщина – то прадідів слава, єдина родина, єдина держава» (Ю. Музиченко).

«Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була!» (П. Тичина).

«Забудеш рідний край – твоє коріння всохне» (П. Тичина).

«Вітчизна – це не хтось і десь, Я – теж Вітчизна» (І. Світличний).

«І дим батьківщини солодкий» (Овідій).

«Можеш вибирати друзів і дружину, вибрати не можна тільки Батьківщину» (В.Симоненко).

Дякую вам, … (називає імена учнів)! Дійсно, ці натхненні слова ємко та повно описують усю палітру почуттів людини, яка любить свою Батьківщину.

ІІ блок. Незалежність

 Визначення лексичного значення слова «незалежність»

Незале́жність — можливість приймати самостійні рішення, які підкорюються власним бажанням та інтересам і не потребують зовнішніх вказівок та наказів.

Незалежність для держави — політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.

Незалежність – це свобода творення власного світу

Україна як незалежна держава дуже молода — минуло лише 24 роки з дня проголошення її незалежності. Як це було?

Інсценізація

 (Під звуки «Козацького маршу» виходять хлопці-козаки).

3-й козак.  Ви чули, чули!

4-й козак.  А про що?

3-й козак.  Україна знову вільна та незалежна стала!

5-й козак. Та як же про таке не чути! Це ж яка подія, радість.

4-й козак.  Як довго наша держава цього прагнула.

5-й козак.  Якби ще й документ побачити!

6-й козак.  А у мене є. (Дістає папір, згорнутий в сувій, читає)

(На екрані висвітлюються фрагменти прийняття Верховною Радою України Акта незалежності України та його текст). 

А К Т ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

-  продовжуючи тисячолітню традицію державотворення на Україні,

- виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

-  дійснюючи Декларацію про державний суверенітет України,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує н е з а л е ж н і с т ь У к р а ї н и та створення самостійної української держави - УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

24 серпня 1991 року                                                                    Верховна Рада України

 

3-й козак.  Україну нашу молоду треба привітати.

4-й козак.  Будем її величать та пісень співати.

Україночка.       Яка краса! Нарешті пробудилась я від сну!

Я можу вільно дихать і співати,

Ніхто мені не може заважать,

Своїх людей я буду звеличати.

5-й козак.           Яка ти гарна, ненько-Україно!

6-й козак.           Велична, славна й молода.

Україночка.  Допоможіть мені, славні козаченьки, крила розправити та на весь світ заявити про себе.

7-й козак.           Ми із задоволенням докладемо всіх зусиль, щоб ти – Україно, стала щасливою.

24 серпня 1991 року назавжди залишиться пам’ятним днем. Акт про незалежність завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави.

  А чи могло бути інакше? Ні, інакше бути не могло. Не могла бути марно пролита кров тих, хто боровся за волю і незалежність, тих, хто вірив у перемогу, і тих, хто вірив у воскресіння.

 23 роки Україна не знала війни. Наш народ пишався тим, що у буремні 90 – ті ХХ століття Україні вдалося зберегти мир. Але війна не обійшла нашу державу тепер. Ще рік тому ми з вами не знали дуже багатьох слів, пов’язаних з війною, тепер же майже кожну родину так чи інакше опалило полум’я військових дій. Ще рік тому ми не особливо звертали увагу на слова «Слава Україні – Героям слава», а тепер ці слова набули нового змісту.

 Наразі вже точно зрозуміло, кому ці слова адресовані, і ні в кого немає сумніву, що ці герої – хлопці що зі зброєю в руках захищають крихкий східний кордон України, лікарі, які в мирний час повертають поранених в АТО з того світу, волонтери на плечах яких тримається наша армія.

 Слова «Слава Україні – Героям слава» перестали бути просто вітанням, це вже віддання шани найкращим, котрі у найважливіший момент нашої держави не злякалися і пожертвували собою заради своєї Батьківщини, а також є засвідченням справжнього патріотичного подвигу.

Коли перед очима кадри з новин, фото поранених та загиблих героїв, дивлячись їм у вічі , ми розуміємо, що вислів «душу й тіло ми положимо за нашу свободу» став для сучасної історії української нації не просто словами з гімну, це стало станом душі.

Робота в групах ( презентація учнями плакатів, оберегів, листів для воїнів АТО

Я пишаюся тим, що живу в країні з такою багатою історією. Україна пройшла тисячолітній шлях – від часів могутньої Київської Русі до сучасної незалежної країни. Вірю,  що зникнуть ненависть, несправедливість, жорстокість і безсердечність. Запанує щастя і добробут під блакитним, мирним,  безхмарним  українським небом.

ІІІ блок – Патріотизм

Учитель. А тепер відгадайте наступне ключове слово. Воно є основою для розмови у дискусійному клубі.                     Т А П

                                                        Р  І   О

                                                        М З И Т

Патріотизм (із грец. – співвітчизник, Батьківщина, Вітчизна) – це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам (Великий тлумачний словник).

Учитель. Ось тлумачення слова «патріотизм» (патріотизм – любов до Батьківщини, до свого народу, відповідальність за долю народу, готовність служити її інтересам)

На часі. «Велике коло». Учні підготували крилаті вислови. Послухаємо, а потім обговоримо.

Найвищий патріотизм – безкінечне бажання добраБатьківщині.(М.Чернишевський)

Патріот – це людина, яка служить вітчизні.(М. Чернишевський)

Забудеш край рідний – висушиться твоє коріння. (П.Тичина)

Учитель. Усі ми любимо свою Батьківщину. І  патріот – людина, що любить і поважає рідну землю, шанує її традиції. А тепер назвіть людські цінності патріота.

П –привітність

А – активність

Т – терплячість

Р – радісність

І – ініціативність

О – обов’язковість

Т – творчість

Наведіть, будь ласка, приклади патріотизму з літератури

Мудре слово книги

Кам’яна голова
Українська легенда

Колись у давнину, можливо, триста, а може, чотириста років тому на нашу землю напали чужинці. Їх голови були заховані в мосяж, а груди й руки оковані залізом.

Списи і стріли, стикаючись з панциром супостата, падали додолу, не ранивши тіла. Чорна навала несла в села ридання і стогін, дими пожеж закривали сонце, а гірські потоки ставали червоними від крові.

Нападників у кожній оселі зустрічали косами й топірцями, кожний волів ліпше померти, ніж віддати свою матір, братів і сестер на наругу, ніж плестись на прив’язі за чужим возом у неволю.

Лише один Архип, хоча й був найсильнішим парубком у селі, не захотів померти героєм, захищаючи оселю і матір. Зачувши стукіт копит, він кинув топірець і мерщій побіг до гір. І ні плач, ні смертельний стогін за спиною, ні спалахи пожеж не зупинили Архипа. Він навіть не відчув сорому, коли з-за скелі побачив, як рідна ненька падала, скошена стрілою; як палала стріха, під якою зростав

Безмежний страх гнав його через урвища й потоки, через ведмежі лігвища і тисові чагарі геть від побоїща. Він біг день, біг ніч, не чуючи землі під ногами, аж поки сили не вичерпались. А потім впав ниць на землю...

Довго лежав без тями. Аж, нарешті, почув голос:

— Гей, легіню! Хто ти і куди йдеш? Може, допомоги потребуєш? — голосу вторила гірська луна. То питала стара, посріблена сивиною ялина. Архип став розповідати про навалу орд, про спалене село і про вмираючу матір. Ялина вислухала, похитала кроною і задумалась.

Нарешті, запитала:

— Скажи, горе-легіню, яке у твоєї матері обличчя було, коли ти її покидав?

Той мовчав. Бо не бачив, вирушаючи у дорогу, рятуючи себе.

— Мовчиш? Тоді, може, ти пам’ятаєш, який колір очей у твоєї матері?

Втікач не відповідав. Він ніколи не заглядав пильно в очі неньці, ніколи не допомагав їй у важкій праці.

— Твоє серце порожнє. Ти не любив свого краю, своєї оселі. Ти не шанував навіть неньки. Ти віддав її на поталу ворогам, рятуючись у горах. Кому потрібний зрадник батьківського дому?! Для чого носитимуть тебе гори, що дали життя тисячам героїв, котрі вмерли в нерівному бою? Я заклинаю тебе! Розступіться, скелі, і поглиньте того, що не мав Вітчизни. Хай лише кам’яна голова стирчить край стежки, нагадуючи іншим про того, котрий не знав материнських очей.

З гуркотом розступилися скелі, і полум’я вдарило в небо...

Бесіда з учнями

-Як ви можете охарактеризувати вчинок Архипа?

-Яке з цих прислів’їв виражає головну думку легенди?

А) чия відвага, того й перемога

Б) хто назад біжить, той Батьківщиною не дорожить

-Чи можна назвати головного героя твору патріотом? Обгрунтуйте відповідь.

-Про що повинна нагадувати людям камінна голова?

Диспут «Я – патріот своєї країни»

- Сьогодні ми проведемо диспут «Я – патріот своєї країни». Перш за все повторимо правила проведення диспуту, яких потрібно дотримуватися.

Правила проведення диспуту:

Перш ніж сперечатися, подумай над темою диспуту.

Сперечайся чесно, щиро, зрозуміло, впевнено висловлюй свої судження і положення, які ти маєш захищати або доводити їх правильність.

Переконливим доказом, кращим засобом заперечення є точні і аргументовані  факти.

З великою повагою стався до думок співрозмовників.

Не перебивай виступу опонента.

Закінчуючи виступ, сформулюй висновки.

Прийом «Графіті»

Учитель. Отже, розпочнемо. На черзі прийом «Графіті» - обмін інформацією до її глибокого усвідомлення.

 Обговоримо опитування школярів нашого класу:

Як ти розумієш значення слова “ПАТРІОТ”?

Чи вважаєш себе патріотом?

Назви імена українців-патріотів.

Бути патріотом сьогодні:

         а) важливо;

         б) неважливо;

         в) соромно;

         г) важко сказати.

5. Чи пов’язуєш ти своє майбутнє з  Україною?

 % - вважають, що вони є патріотами. Друзі! Нас хвилює це питання, чому ж  % учнів не змогли дати відповідь. Висновки у кінці нашого диспуту допоможуть школярам визначитись.

Чи актуально зараз бути патріотом?

Чи є зараз патріоти, хто вони?

Чи потрібні державі патріоти?

Що таке український патріотизм взагалі?

Як його розуміти, в чому він проявляється?

Учні (після обговорення даних питань)

1.На мою думку, патріотом є той, хто знає свій рід, свою історію, має національну самосвідомість.

2. Патріотизм як любов до свого народу, Батьківщини є справою внутрішньої свободи людського добровільного самовизначення.

- Чи є патріотизм як риса – цінністю для вас?

- Як ви відчуваєте своє українство?

- Що для вас означають слова «думай по-українськи?»

- На вашу думку, що могло б об’ єднати українців.

Учні.

1. Сила держави – в її патріотах. Об’єднати може національна ідея усвідомлення України як часточки свого «я», а себе самого як часточки України.

2.Україну треба любити такою,яка вона є.

3.Національний ідеал – «Україна – це я».

4.Треба сповнитися Україною, пропустити її крізь своє «я». Це означає – піднести й прийняти її такою, яка вона є.

5.Треба наповнити себе Україною, бути готовим зробити патріотизм своєю потребою.

6.Треба полюбити свою землю з її дивовижною природою, історичними цінностями, надзвичайно гарними містами й колоритними селами.

Учитель. Давайте підсумуємо, які риси повинні бути у патріота.

Прийом «Розуміння»

Україна повинна бути єдиною і цілісною країною.

Порядність і моральність                                                

Гордість за державу.                                                        

Головна мета -   зробити життя в нашій країні комфортним.

 Треба вірити в нашу Україну.

    Саме за допомогою цих названих вами понять, а також понять, що спадуть вам на думку побудуємо «Модель ПАТРІОТИЗМУ».

  Патріот своєї країни: (любов до Батьківщини, повага до мови, знання історії, шанування культури, традицій, зацікавленість видатними особистостями, сумлінна праця, пропаганда (популяризація) українського у суспільстві і світі

Відгукується на потреби людства.

Вірний Україні.

Здатен любити Україну  і свій народ.

Послідовний у своїй діяльності.

Дякую всім, хто взяв участь у нашому невеличкому дослідженні. 

 Що ж, ми з вами визначилися, що вміщує в собі таке велике, ємне слово ПАТРІОТИЗМ. 

Давайте ж розставимо пріоритети і побудуємо  «МОДЕЛЬ ПАТРІОТИЗМУ».           Я пропоную побудувати цю  модель у вигляді будиночка, в якому є фундамент – те, що лежить в основі патріотизму; міцні стіни – те, з чого складається патріотизм; вікна – те, як проявляється патріотизм у світі; дах – те, що захищає патріотизм.

У результаті ми отримали таку «Модель патріотизму».

Учитель

 Нашому роду – нема переводу,

  Хай доля єднає коріння святі.

  Дай, Боже, нам віру і братню згоду,

  Бо ми патріоти своєї землі.

  Ти, мій хлопче, – українець,

  Ти запам’ятай.

               Ти, дівчино, – українка,

               Теж не забувай.

                Вирине стежина рідна

                З теплої трави…

                Наша мати –Україна,

                 Не забудьте ви!

 

(Звучить пісня у виконанні учнів класу)

Моя найкраща в світі сторона! Чарівна, неповторна Україна! Для мене в цілім Світі ти одна І рідна, й мила, дорога, єдина!

Підсумок заняття

Домашнє завдання: написати твір – роздум на тему: «Патріотизм – це актуально?»

Зробити проект «Сучасні патріоти – українці»

 

Додати новий коментар

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.