Конспект інтегрованого уроку на тему: «Види поясних виробів. Художнє конструювання»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Носкова Людмила Петрівна, вчитель трудового навчання Комунального закладу "Середня загальноосвітня школа №4 ім. А.С. Макаренка" Кам'янської міської радиНоскова Людмила Петрівна,
вчитель трудового навчання,
Тонконог Галина Павлівна,
вчитель образотворчого мистецтва, креслення
Комунального закладу "Середня загальноосвітня школа №4 ім. А.С. Макаренка" Кам'янської міської ради

Мета: 

-   створити  комфортні  умови,  щоб  кожний  з  учнів  відчув свою  успішність,  бажання  працювати,  поповнювати  свої  знання,  застосовувати  їх  на  практиці;

-   ознайомити з видами поясних виробів;

-   дати поняття ескізного рисунка як складової процесу конструювання;

-   формувати поняття про культуру одягу, естетичні почуття, смак, вміння створювати ескіз проектованого виробу з використанням елементів комбінаторики, удосконалювати навички пошуку моделей-аналогів;

-  розвивати вміння образно мислити, аналізувати свої вироби; фантазію, увагу, пам’ять, спостережливість;

-   виховувати основи культури праці, потреби у творчості, зацікавленість, точність під час роботи, повагу до людей творчих професій, пошану до національного одягу;

-   виховувати любов до природи, екологічну культуру.

Очікувані результати

Засвоїти:

-     основні поняття зі сфери культури одягу;

-     етапи процесу створення ескізу;

-     правила створення ескізу.

Навчитися:

-   визначати  стиль, силует;

-   читати і створювати ескізи виробів.

Обладнання: журнали мод, дидактичний матеріал, поясні вироби, презентації, фрагменти фільмів, комп’ютер, мультимедійний                      проектор, зошити, кольорові олівці.

Основні поняття: поясні вироби, мода, одяг, стиль, силует, гардероб.      

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, народознавство, історія.  

Тип  уроку:засвоєння нових знань, умінь, навичок.

 

                                       Епіграф уроку:
Натхнення – це гість, який не
любить відвідувати лінивих.
П.І.Чайковський

Хід уроку

І. Організаційний момент

Створення позитивного емоційного настрою учнів

Учитель:

Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас.
І збудило бажання отримать знання,
Щоб потім в житті ви не йшли навмання.
Щоб всім захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись і інших навчати.
Тож, я вам бажаю, щоб лінь ви прогнали,
Натхнення щоб кожного дня зустрічали.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитування

1.Коли вперше скористувалися методом комбінаторики в проектуванні одягу?              (В 1920 р.)

2. Що таке силует? (однобарвне зображення будь-кого, будь-чого, що намальоване на однотонному тлі або вирізане)

3.  Який силует має найбільш статичну форму? (Прямий)

4. Одяг якого силуету є найбільш динамічним?        (Трапецієподібного, прилягаючого)

5.  ще  додає динаміки костюму?         (Асиметрія)

6. що стверджує  симетрія в усіх її видах?                                                             (Рівновагу, стійкість тобто  статику)

7.  Що таке стиль в одязі? (це індивідуальна манера, неповторні особливості творчості)

8.  Які стилі ви знаєте? (класичний, романтичний, фольклорний, спортивний)

ІІІ. Мотивація навчальної  діяльності учнів. Повідомлення теми, мети уроку

Фрагмент художнього фільму «Тот самый Мюнхгаузен».

Учитель:

Кожна епоха має свої уподобання в одязі. В різні роки талію піднімали, опускали. До речи, що ми називаємо талією? (Найтонше місце тулуба людини). Сьогодні на уроці ми поговоримо про речі які носять саме на талії, на поясі, про поясні вироби, про творчий процес художнього конструювання. Ви навчитеся визначати стилі, силуети, читати і створювати ескізи поясних виробів. Сьогодні на уроці ви будете самі собі й художники, і конструктори, тому відповідально поставтеся до всіх етапів роботи. І тоді досягнете успіху: одержите гарний  результат. Успіх дарує нам гарний настрій, самоповагу, а здобуті знання з часом можуть вплинути на вибір професії.

Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть тему уроку: «Види поясних виробів. Художнє конструювання».

ІV. Вивчення нового матеріалу

«Мозковий  штурм»

З яких етапів складається процес створення ескізу?

1. На першому етапі визначають назву виробу, призначення й форму. Він називається організаційно-підготовчий.

2. На другому етапі аналізують конструкцію раніше виготовлених виробів.                       Для цього використовують журнали мод, книги, Інтернет, інші джерела.

3. Далі планують способи вдосконалення конструкції виробу за власним задумом, тобто створюють ескіз.

Перший етап

Учитель:

З давніх-давен людина почала одягатися. А чому? (Вправа «Мікрофон»)

1.   Ніяково було ходити голою.

2.   Захотілося покрасуватися, і одяг потрібен був як прикраса.

3.   Щоб захистити себе від впливу навколишнього середовища.

4.   Вдягнувши шкіру тварин із зубами, пазурами, людина сподівалася, що вона здатна закликати сили цих тварин.

Учитель:

Людина стала одягати на себе … Що? (Шкіри, хутро тварин, рослини). Як ми називаємо те, що одягають на тіло?(Одяг)

У цьому ж значенні раніше вживали і слово плаття. А як можна назвати набір одягу для однієї людини?  (Гардероб)

Одним із видів одягу є поясний виріб. Згадаймо, який одяг ми носимо на поясі. (Спідниці, брюки, спідниці-брюки, шорти, спідниця-шорти, бріджі, лосини, капрі). Запишіть в зошити види поясних виробів.

Релаксаційна пауза:  фрагмент художнього  фільму «Діамантова рука».

Учитель:

Не випадково на стенді розміщені спідниці, тож мова піде про них.

Силуети  в одязі.  

Учитель:

Назва «силует» народилася  у Франції, хоча батьківщиною силуетного мистецтва є Китай, де з сивої давнини існували однотонні чорні зображення. Абрис, контур предмета обмежують художника в засобах, але водночас примушують до особливої винахідливості, хитрості, спостережливості та зіркості. З Китаю це мистецтво проникло до Західної Європи, передусім до Франції, де в середині 18 століття поширилася мода на силуетні портрети.                                                                    

Міні-тренінг. 

Визначте силует зображених на картках моделей одягу.

Крої спідниць.

За кроєм спідниці бувають прямі, клинові та кльош.

Запишемо крої спідниць.

Міні-практикум

Завдання:

1.   Визначте крій і силует моделі спідниці.

2.   Схарактеризуйте особливості фасону (наявність додаткових деталей, обробки).

Ми ознайомилися з видами поясних виробів, більш детально зі спідницею.

Другий етап

Історична довідка «Історія виникнення спідниці» - презентація (виступ учениці).

На зорі людства одяг не підрозділявся на чоловічий й жіночий. Представники цивілізацій, що зароджувалися, однаково носили стегнові пов'язки й фартухи незалежно від полової приналежності. Але з розвитком побуту й моральних подань виникла потреба в поділі одягу. Отоді-то й з'явилися перші натяки на жіночі спідниці, як на самостійні елементи гардероба.

У молодих чоловіків древніх цивілізацій вона залишилася короткою, у шанованих і знатних – подовжилася. Жіночий одяг, ставши більш закритим, відрізнявся і більш довгою спідницею. Стародавні гречанки і римлянки обходилися без спідниць, їх одяг складався в основному з туніки і плаща.

До XVI століття стали найбільш затребуваної моделі спідниць неосяжної ширини, що зшиті з декількох шарів тканини. Спідниці були дуже важкими й незручними й у моду ввійшли спеціальні каркаси з обручів.

XVIII століття ознаменувалося для моди появою досить кокетливих, екстравагантних нижніх деталей спідниці. Їх починають прикрашати мереживами й шити з найтонших тканин, а один з варіантів під’юбника шився з волосся, що надає йому пружність. Наприкінці XVIII століття моделі спідниць стають надзвичайно вигадливими. Позаду під спідницю нижче пояса прив'язують подушку, а ширина самого фасону стає практично неосяжною.

Чи варто говорити, що пересуватися в таких убраннях дамам було вкрай складно. Тодішні дизайнери придумали для жінок чудову річ: під всією пишністю такої конструкції можна було сховати мініатюрний табурет, щоб дама могла присісти, відпочити якщо буде потреба.

До кінця XIX століття жіночий одяг спрощений. В цей час в повсякденному костюмі жінки все більше місця займає ансамбль – блуза та юбка. Спідниця стає самостійним поясним виробом.

Але, як би вигадливо не складалася сучасна мода, спідниці завжди залишаться в дамському гардеробі предметом номер один, самим жіночним, елегантним і загадковим знаряддям жіночої спокусливості й привабливості.

Ознайомлення з основними стилями в одязі (випереджувальне домашнє завдання).

Бесіда  (презентація – Стилі в одязі)

1. До яких стилів віднесемо моделі, які ви бачите на екрані?

2. Порівняйте ці моделі.

3. Які тканини ви рекомендували б для цих моделей?

Учитель:

Ось ми і проаналізували раніше виготовлені вироби, ознайомилися з деякими поняттями зі сфери культури одягу.

Дівчата, як називають людину, яка займається художнім проектуванням виробів? (Модельєр)

Учитель:

Назвіть відомих модельєрів. (Коко Шанель, Крістіан Діор, П’єр Карден, Ніна Річі, Джон Гальяно, Валентино, Йоджі Ямамото, В’ячеслав Зайцев, Михайло Воронін, Діана Дорожкіна, Андре Тан, Анна Бабенко, Олеся Теліженко, Лілія Пустовіт, Ксенія Марченко, Ольга Фламі, Оксана Караванська, Олена Іванова

Учитель:

А тепер перейдімо до останнього етапу – створення ескізу виробу.

Третій етап

V. Практична робота.

Створення ескізного рисунка проектованого виробу.

Інструменти і матеріали: аркуш паперу, кольорові олівці, лінійка, ілюстрації виробів, журнали мод та інші спеціалізовані видання, зразки готових виробів.

Учитель:

Можна робити копії з журналів, але мало користі від безглуздого змальовування вбрань. Важливіше створити свій власний неповторний образ, наприклад, використовуючи моделі-аналоги і метод комбінування. У цьому випадку в моделях-аналогах обираються найкращі ознаки і створюється модель, що поєднує ці ознаки. Не слід забувати показники якості готового виробу. Під час створення одягу слід враховувати:

-  призначення виробу;

-   вік людини;

-  будову тіла людини;

-   напрямок моди;

-  стиль;

-  структуру, колір тканини, розміри малюнка.

-   форми и пропорції одягу;

-   гігієнічні, економічні, естетичні та експлуатаційні вимоги до виробу.

По закінченню роботи дівчата проводять демонстрацію розроблених ескізів. Оцінка їх доцільності, відповідності призначення виробу.

Послідовність виконання роботи:

1. Виберіть моделі-аналоги об’єкта проектування

2. Розгляньте їх уважно, виберіть кращі на ваш погляд ознаки

3. Створіть нову модель, використовуючи ці ознаки

4. Намалюйте ескіз моделі.

VІ. Рефлексія

Бліц-опитування

1.  Як називають людину, яка займається художнім проектуванням виробів?

2.  Які стилі характерні для сучасної підліткової моди?

3.   Як використовують метод комбінування під час проектування виробів?

VІІ. Підсумок уроку

А тепер давайте визначимося, чи співпали наші очікувані результати з результатами вашої праці.

  • Ви ознайомилися з основними поняттями культури одягу?
  • Визначили етапи процесу створення ескізу?
  • Ознайомилися з правилами створення ескізу?
  • Навчилися визначати  стиль, силует?
  • Читати і створювати ескізи виробів?

VІІІ. Домашнє завдання

 Підготувати інструменти і матеріали для конструювання, підготувати повідомлення про професії які пов’язані з процесом проектування та виготовлення одягу.

Презентації до уроку

Презентація до уроку  "З історії виникнення спідниці"

Презентація до уроку  "З історії виникнення спідниці"

Презентація до уроку  "З історії виникнення спідниці"

Презентація до уроку  "З історії виникнення спідниці"

Презентація до уроку  "Спідниці"

Презентація до уроку  "Спідниці"

Презентація до уроку  "Спідниці"

Презентація до уроку  "Спідниці"

Презентація до уроку  "Стилі в одязі"

Презентація до уроку  "Стилі в одязі"

Презентація до уроку  "Стилі в одязі"

Презентація до уроку  "Стилі в одязі"

 

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович