Конспект уроку на тему "Трикутник. Види трикутника"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Лариса ЛЕМЕШКО, учитель математики спеціалізованої природничо-математичної школи № 16 ім. М.О. Кириленка, м. Біла Церква, Київська обл.

     Мета: сформувати в учнів поняття трикутника, його видів залежно від довжин сторін та величини кутів; навчити розрізняти, будувати трикутники певного виду; виховувати вміння слухати один одного, дискутувати, дотримуючись правил дискусії; розвивати пошукові здібності, інтерес до предмета, вміння виступати перед аудиторією.

     Тип уроку: формування та закріплення знань.

     Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, коментарі до мультимедійного супроводу, практичнее застосування набутих знань.

     Обладнання: за бажанням учитель може створити мультимедійну презентацію, у якій проведе віртуальну подорож «У світі трикутників», лінійка, транспортир.

     Термінологічний словник основних понять: різносторонній, рівнобедрений, прямокутний, гострокутний, тупокутний, прямокутний трикутник.

     Епіграф уроку.

Щоб удосконалювати свій розум, треба знати для чого мені потрібні ці знання.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

     Учитель. Чудова геометрична фігура і найпопулярніша в шкільній програмі з геометрії — це трикутник — одна з перших геометричних фігур, про властивості якої людство дізналося ще в давнину. Можливо, ви думаєте, що трикутники «оселилися» лише на сторінках підручників з геометрії і більше їх ніде не зустріти?

III. Перевірка домашнього завдання

     Учитель. Сьогодні про це нам розкажуть ваші однокласники, які проведуть для вас віртуальну екскурсію «У світі трикутників».

     Учень 1. Відомим є правило «золотого трикутника», яке використовують у торгівлі. Знайшовши в магазині потрібний товар, покупець, придбавши його, прямує до каси. Завдання продавця — змусити покупця затриматися в приміщенні магазину якомога довше. Для цього він (продавець) розташовує товар, який користується найбільшим попитом, у вершинах уявного трикутника (у різних кінцях магазину), сааме для того, щоб змусити покупця пройти весь периметр магазину. Чим більша площа трикутника між входом, касовим вузлом і товаром, тим більш вдалим можна назвати планування магазину і від цього збільшується об'єм продажів.

     Учень 2. Починаючи гру в більярд, необхідно розташувати кулі у вигляді трикутника. Для цього використовують спеціальне пристосування. Так само й кеглі під час гри у боулінг розташовують у вигляді трикутника.

     Учень 3. Бермудський трикутник інколи називають ще диявольським. Це район в Атлантичному океані, у якому нібито трапляються таємничі зникнення морських і повітряних суден. Район, обмежений лініями від Флориди до Бермудських островів, далі до Пуерто-Ріко і назад до Флориди через Багами, нагадує трикутник. Висуваються різні гіпотези для пояснення цих зникнень: від незвичайних погодних явищ до викрадення інопланетянами.

     Учень 4. У 1934 році Оскар Реутерсвард створив перший неможливий трикутник, складений із серії кубиків. Хоча багато художників створювали неможливі фігури, саме він відкрив новий світ фантазій. З того часу Реутерсвард створив тисячі неможливих фігур. У 1980 році шведський уряд вирішив розмістити неможливий трикутник, а також дві інші фігури Реутерсварда на поштових марках, які випускалися з 1982 року приблизно два роки.

     У 1954 році Роджер Пенроуз після лекції голландського графіка М. К. Ешера відкрив заново неможливий трикутник і намалював його в іншій формі. На відміну від трикутника Реутерсварда, трикутник Пенроуза намальований з використанням лінійної (а не паралельної, як у Реутерсварда) перспективи, що додає йому більшої неможливості. Слід врахувати, що Роджер Пенроуз не був знайомий з роботами Реутерсварда та інших.

IV. Актуалізація опорних знань учнів

Запитання

     1. Дайте означення многокутника.

     2. Які елементи має многокутник?

     3. Який многокутник називається трикутником?

     4. Які види кутів ви знаєте?

V. Вивчення нового матеріалу

     Учитель. Подивіться на рис. і скажіть, які фігури на ньому зображені. (Трикутники.)

     Поясніть, чому ви так вирішили? (Бо ці фігури мають три сторони і три кути.)

     Ви побачили, що трикутники всі різні. Скажіть, чим вони відрізняються? (Тим, що у них різна довжина сторін і величина кутів.)

     Учитель. Так, трикутники розрізняють або класифікують залежно від довжин сторін і величин кутів. Дамо визначення трикутника. Трикутник — це фігура, яка має три кути, три вершини, які сполучені між собою.

     Класифікуємо їх. За величиною кутів розрізняють:

1) тупокутні;

2) прямокутні;

3) гострокутні.

     А за довжиною сторін:

1) різносторонні;

2) рівнобедрені;

3) рівносторонні.

     Різносторонній трикутник — це трикутник, у якого всі сторони різної довжини.

     Рівнобедрений трикутник — це трикутник, у якого тільки дві сторони рівні. їх називають бічними, а третю сторону — основою.

     Рівносторонній трикутник — це трикутник, у якого всі сторони рівні.

     Гострокутний трикутник — це трикутник, усі кути якого є гострими.

     Прямокутний трикутник — це трикутник, у якого один з кутів прямий. Сторони, які утворюють прямий кут, називають катетами, а третю сторону — гіпотенузою.

     Тупокутний трикутник — це трикутник, у якого один з кутів тупий.

     Зверніть увагу на таблицю.

Таблиця

Класафикація трикутників за сторонами

Назватрикутника

Властивості

Види трикутників

Рівнобедрений

Дві сторони рівні

Може бути прямокутним, гострокутним, тупокутним

Рівносторонній

Усі сторони рівні

Може бути лише гострокутним

Різносторонній

Усі сторони різні

Може бути прямокутним, гострокутним, тупокутним

VI. Інтерактивне спілкування з учнями

     Задача 1. Накресліть два трикутники так, щоб вершини одного належали сторонам другого трикутника.

     Задача 2. Накресліть різносторонній тупокутний трикутник.

     Задача 3. Накресліть прямокутний рівнобедрений трикутник.

VII. Підсумок уроку

Запитання

     1. Які види трикутників ви знаєте?

     2. Який трикутник називають гострокутним?

     3. Який трикутник називають прямокутним?

     4. Який трикутник називають різностороннім?

     5. Який трикутник називають рівностороннім?

     6. Який трикутник називають тупокутним?

     7. Який трикутник називають єгипетським?

     8. Який трикутник називають рівнобедреним?

VIII. Домашнє завдання

     Складається з теоретичної частини—текст пункту підручника та практичної — кількох вправ і задач, подібних до завдань класної роботи.

Математика. Шкільний світ. - 2013. - № 33-34.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ