Конспект уроку на тему "Прямокутник. Квадрат"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Лариса ЛЕМЕШКО, учитель математики спеціалізованої природничо-математичної школи № 16 ім. М.О. Кириленка, м. Біла Церква, Київська обл.

     Мета: повторити й систематизувати знання учнів про прямокутник і квадрат, одержані в початковій школі, відпрацювати навички обчислення периметра прямокутника, квадрата, їх побудови за допомогою лінійки; виховувати уміння слухати інших, активність, дисциплінованість, любов до рідної Батьківщини; розвивати зорову та слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, навички раціонально використовувати час.

     Тип уроку: формування та закріплення знань.

     Форма роботи: діалог, інтерактивне спілкування, коментарі до мультимедійного супроводу, практичнее застосування набутих знань.

     Обладнання: за бажанням вчитель може створити мультимедійну презентацію, за допомогою якої продемонструє практичне застосування прямокутників; лінійка.

     Термінологічний словник основних понять: прямокутник, квадрат.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

     Учитель. Назвіть вершини, сторони многокутника.

     Які з кутів цього многокутника гострі? Тупі? Прямі? Чи може кут многокутника бути розгорнутим?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

     1. Поняття прямокутника

     Оскільки з цим поняттям учні ознайомилися ще в початковій школі, то вчителю достатньо наголосити, що прямокутник — це чотирикутник, у якого всі кути прямі і в нього:

а) дві сусідні сторони різні за довжиною і називаються шириною (менша) і довжиною (більша);

б) протилежні сторони рівні;

в) відрізок, який сполучає протилежні вершини, називається діагоналлю;

г) периметр обчислюється за формулою Р=2(а+b).

     2. Поняття квадрата

     Учитель наголошує учням, що взагалі квадрат — це не особливий вид чотирикутників, а різновид прямокутника, всі сторони якого рівні. Периметр квадрата обчислюється за формулою Р=4а.

     Учитель. Ми з вами — українці. Про українські вишиті сорочки та рушники складають пісні, їм присвячують вірші. Можливо, саме завдяки українським майстриням світ дізнався про красу вишиванок. Не кожен знає, що орнаменти на рушниках мають форму прямокутників та квадратів. Також прапори багатьох країн мають форму прямокутника. Прапор України — це синьо-жовте полотнище прямокутної форми, кольори якого символізують синє небо та жовте колосся. Вікна, двері, меблі в будинках теж мають форму прямокутників або квадратів. Художники та скульптори захоплюються цими формами. Наприклад, художник Малевич присвятив квадратові цілу картину — «Чорний квадрат», яка викликає в людства вже стільки років поспіль захоплення та милування. Отже, з прямокутниками та квадратами ми маємо справу не лише на уроках математики, а й у повсякденному житті.

IV. Інтерактивне спілкування з учнями

Фронтальне опитування

1. Скільки прямокутників зображено на рис. 1, рис. 2?

Рис. 1

Рис. 2

     2. Якої довжини треба взяти кусок дроту, щоб зробити з нього прямокутник зі сторонами 14 см і 3 см?

     3. Боксерський ринг має форму квадрата, сторона якого дорівнює 7 м. Ринг огороджено потрійним канатом. Скільки метрів канату потрібно, щоб огородити ринг?

     4. Периметр квадрата дорівнює 80 см. Чому дорівнює сторона квадрата?

     5. Периметр прямокутника дорівнює 36 см, а ширина — 11 см. Чому дорівнює довжина прямокутника?

     6. Щоб огородити земельну ділянку квадратної форми, необхідно вздовж кожної сторони встановити 5 стовпчиків, причому у вершинах квадрата обов'язково має бути по одному з них. Скільки для цього знадобиться стовпчиків?

     7. На кожній зі сторін квадрата позначено по одній точці. Скільки можна побудувати чотирикутників з вершинами в позначених точках?

V. Розв'язування задач

     Задача 1. Побудуйте:

а) прямокутник зі сторонами 2 см і 5 см;

б) квадрат зі стороною 4 см.

     Задача 2. Знайдіть периметр прямокутника, довжина якого дорівнює 6 см, а ширина — 5 см. Накресліть цей прямокутник та інший, периметр якого дорівнює периметру даного прямокутника. Чи може серед накреслених вами прямокутників бути квадрат?

     Задача 3. Дано дві земельні ділянки прямокутної форми. Розміри однієї ділянки 310 м×180 м, а другої — 150 м×330 м. У якої ділянки довжина огорожі є більшою?

     Задача 4. Периметр прямокутника дорівнює 42 м. Знайдіть його довжину та ширину, якщо ширина вдвічі менша за довжину.

     Задача 5. Як зміниться периметр прямокутника, якщо:

а) довжину збільшити на 2 см?

б) довжину збільшити на 5 см, а ширину — на 3 см?

в) довжину і ширину збільшити в 3 рази?

     Задача 6. Із шести однакових квадратів треба скласти прямокутник. Скільки різних прямокутників можна скласти?

     Задача 7. Знайдіть периметр фігури.

VI. Підсумок уроку

Гра «3:2:1»

     1. Назвіть три многокутники, які ви вивчили.

     2. Назвіть дві формули, які ви сьогодні вивчили.

     3. Назвіть один предмет, який найбільше вразив вас під час нашої віртуальної екскурсії.

VII. Домашнє завдання

     Складається з теоретичної частини — текст пункту підручника та практичної — кількох вправ і задач, подібних до завдань класної роботи.

Математика. Шкільний світ. - 2013. - № 33-34.

Коментарі

гарний

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ