Чернігівський національний педагогічний університет імені Т.Г.Шевченка
Опубліковано Раківська пн, 07/07/2014 - 13:38

Лариса ЛЕМЕШКО, учитель математики спеціалізованої природничо-математичної школи № 16 ім. М.О. Кириленка, м. Біла Церква, Київська обл.
Мета: перевірити знання й вміння учнів застосовувати формули для знаходження площ прямокутника та квадрата; виховувати інтерес до математики, цікавість, допитливість; розвивати пам'ять, логічні навички, вміння швидко орієнтуватися, акуратність записів у зошитах та на дошці.
Тип уроку: закріплення знань.
Форма роботи: практичне застосування набутих знань.
Обладнання: лінійка.
Епіграф уроку
Думати — колективно,
Працювати — оперативно,
Сперечатись — доказово,
Це — для всіх обов 'язково!
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Математичне лото
Учитель. Вам роздано картку для гри.
15 см2 |
9 см2 |
125 |
6 а |
81 см2 |
100 м2 |
25 см2 |
1000 |
81 см |
100 |
40 |
1 |
2 |
6 см |
8 см |
Ви, відповідаючи на зачитане мною запитання, закреслюєте в картці правильну відповідь. Після гри здійснимо перевірку.
Завдання до лото
1. Яка площа квадрата зі стороною 9 см?
2. Яка площа прямокутника зі сторонами 5 см і 3 см?
3. 10 га = ... а.
4. Периметр квадрата дорівнює 20 см. Знайдіть його площу.
5. Площа прямокутника дорівнює 126 см2, його довжина — 21 см. Знайдіть ширину прямокутника.
6. Знайдіть значення виразу 102:25+62.
7. Знайдіть значення виразу х2∙2-48, якщо х=5.
8. 600 м2 = ... а.
9. Розв'яжіть рівняння 8∙х-62=302+82.
10. Квадратна ділянка має периметр та площу, які виражені однаковим числом. Знайдіть сторону цієї квадратної ділянки.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Чи правильними є твердження:
1) якщо дві фігури рівні, то рівні й їхні площі;
2) якщо площі двох фігур рівні, то рівні і ці фігури;
3) якщо два квадрата мають рівні площі, то вони рівні;
4) якщо два прямокутники мають рівні периметри, то їхні площі рівні?
IV. Інтерактивне спілкування з учнями
Учитель. На сьогодні ви мали зробити вимірювання об'єктів, класної кімнати.
Задача 1. Скільки потрібно рулонів шпалер, щоб обклеїти класну кімнату.
Розв'язання
1. Довжина і ширина однієї стіни становлять відповідно а=865 см, b=288 см. Площа цієї стіни дорівнює:
S1=865∙288=249120 (см2).
2. Довжина та ширина вікна дорівнюють відповідно а=211 см, b=205 см, тоді його площа дорівнює
S=211∙205=43255 (см2).
Площа трьох вікон становитиме
S=3∙43255=129765 (см2).
Отже, площа другої стіни, яка за розмірами така, як і перша, без вікон становить
S2=249120-129765=119355 (см2).
3. Довжина та ширина третьої стіни становлять відповідно а=671 см, b=288 см, тоді її площа дорівнює
S=671∙288=193248 (см2).
Довжина та ширина дверей, які вона містить, відповідно дорівнюють а=111 см, b=205 см. Площа дверей становитиме
S=111∙205=22755 (см2).
Отже, площа третьої стіни без дверей становитиме
S3=193248-22755=173493 (см2).
4. Довжина та ширина дошки, яка розташована на четвертій стіні, відповідно дорівнюють а=390 см, b=100 см, тоді її площа становить
S=390∙100=39000 (см2).
Площа четвертої стіни, яка за розмірами така, як і третя, без дверей становитиме
S4=193248-39000=154248 (см2).
5. Загальна площа шпалер під обклеювання становитиме
S=S1+S2+S3+S4=249120+119355+173493+154248=696216 (см2).
6. Знайдемо необхідну кількість рулонів шпалер. Відомо, що довжина та ширина 1 рулону шпалер відповідно дорівнює а=1005 см, b=53 см, тоді площа, яку можна поклеїти з допомогою одного рулона становить S=53265 см2. Отже, маємо:
696216:53265=13 (ост 3771) — наближена частка з надлишком.
Отже, для того, щоб обклеїти класну кімнату потрібно 14 рулонів шпалер.
Відповідь. 14 рулонів.
Задача 2. Довжина доріжки становить 100 м, ширина — 4 м. Скільки потрібно прямокутних плиток зі сторонами 20 см і 25 см, щоб вистелити ними всю доріжку?
Учні колективно складають план до розв'язування задачі.
План
1. Знайти площу доріжки.
2. Виразити знайдену площу в см2.
3. Знайти площу плитки.
4. Знайти, скільки потрібно прямокутних плиток, щоб вистелити ними всю доріжку.
Після цього учні розв'язують задачу самостійно.
Розв'язання
1) 100∙4=400 (см2) — площа доріжки;
2) 400∙10 000=4 000 000 (см2) — площа доріжки у см2;
3) 20∙25=500 (см2) — площа плитки;
4). 4000000:500=8000 (плиток).
Відповідь. 8000 плиток.
Задача 3. Чи вистачить 5 т гороху, щоб засіяти ним поле, що має форму прямокутника зі сторонами 500 м і 400 м, якщо на 1 га поля висівають 260 кг гороху?
Розв'язання
1) 500∙400=200000 (м2)=20 (га) — площа поля;
2) 20∙260=5200 (кг) — потрібна кількість гороху;
3) 5 т=5000 кг;
4) 5200 кг>5000 кг.
Відповідь. Ні, не вистачить.
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Складається з практичної частини — кількох вправ і задач, подібних до завдань класної роботи.
Задача 4. Фермер посіяв огірки в теплиці, довжина якої дорівнює 16 м 50 см, а ширина — 12 м. Скільки кілограмів огірків він збере, якщо з 1 м2 збирають 30 кг огірків?
Задача 5. Підлогу в кімнаті лакували тричі. Першого разу на кожний квадратний метр витратили 130 г лаку, другого разу — 80 г, третього — 50 г. Скільки всього лаку витратили, якщо кімната має розміри 6 м×25 см×4 м?
Задача 6. Витрати фарби на одношарове покриття становлять 160 г на 1 м2. Чи вистачить 9 кг фарби, щоб пофарбувати підлогу прямокутної форми довжиною 10 м і шириною 6 м?
Математика. Шкільний світ. - 2013. - № 33-34.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran