Конспект уроку на тему: «Види складних речень. Основні пунктограми в складносурядному реченні»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета:

узагальнити й систематизувати знання про види складних речень, зокрема про складносурядне речення;

повторити основні пунктограми в ССР; розвивати: логічне мислення; зв’язне мовлення учнів; виховувати уважність, зосередженість.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.

Обладнання: опорні схеми, дидактичний матеріал (картка), лінгвістична задача, тестові завдання.

ХІД УРОКУ

I.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ,

МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

III.    ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

1. «Мозковий штурм»

•        Що вивчає синтаксис? Що становить зміст роз¬ділу пунктуація?

•        Чому вивчаємо обидва розділи одночасно?

2. Слово вчителя

— Однією з тем, що повторюємо на уроках мови в 11 класі, є синтаксис складного речення. Сьогодні на уроці ми повинні пригадати основні види складних речень, засоби зв'язку в них. Але більш детальну увагу маємо приділити пунктуації складного речення: варто закріпити знання про розділові знаки у складносурядному реченні, вчитися правильно їх ставити та виправляти пунктуаційні помилки в складносурядному реченні.

3. Актуалізація опорних знань

— Ви мали підготувати вдома коротке повідо лення на лінгвістичну тему «Види складних речень» і скласти до нього опорну схему.

Послухаємо повідомлення.

4. Практична робота

— Ви пригадали основні види складних речень. Спробуймо визначити види речень, записаних на дошці. Треба підкреслити граматичні основи речення, спосіб зв'язку (смисл, інтонація, сполучники, сполучні слова), довести свою думку.

A) Море запінилось і кипить, а вітер несе на своїх ж лях холод та стужу.

Б) Загриміло вдалині: у місті підірвали старий т динок.

B) Заплющу очі й бачу, як просто до мене йде моя рідні ненька.

Г) Заходить сонце, і лише червона зоря нагадує про сонячне сяйво, яке поступово згасає.

5. Робота з опорною схемою. Робота в парах

— Ви добре вмієте визначати вид складного речення. Переходимо до наступного етапу роботи, У вас на партах лежать аркуші з опорною схемою (додаток № 1). Опрацюйте матеріал, поданий у схемі, і розкажіть одне одному про розділові знаки в складносурядному реченні.

•        Які розділові знаки можуть ставити в складносурядному реченні?

•        Коли ставлять кому? крапку з комою? тире?

•        Коли кому не ставлять?

6. Коментоване письмо

— Зараз перевіримо ваші вміння ставити розділові знаки в складносурядному реченні.

Перед вами речення. їх треба переписати, визначити граматичні основи, поставити потрібний розділовий знак й аргументувати свій вибір (додаток № 2).

Учні коментують з місця.

7. «Лінгвістична задача»

А зараз я пропоную вам розв'язати лінгвістичну задачу. Перевіримо, як ви самостійно зможете розставити розділові знаки в складносурядних реченнях та як ви вмієте мислити логічно.

Візьміть аркуш із задачею (додаток № 3). Вам треба розташувати подані речення в зазначеній послідовності, підкреслити в кожному реченні першому повнозначному слові третю від початку літеру, і ви дізнаєтеся назву дерева, листя якого зараз використовують у кулінарії як прянощі, раніше гілкою цього дерева нагороджували переможців.

Спробуймо уточнити поняття повнозначного слова.

— Самостійно ви працюєте добре. Тепер треба перевірити ваші знання методом, який знадобиться вам під час складання зовнішнього тестування. Гадаю, ви вже здогадалися, про що йдеться.

У вас на партах є аркуш з тестовими завданнями (додаток № 4). Виберіть букви правильних відповідей, розташуйте їх у рядок, і ви прочитаєте слово.

Творча робота

— А зараз пропоную вам творче завдання. Ви маєте різні нахили, здібності, уподобання. Серед вас є такі, яким до вподоби точні науки, і є такі, які люблять літературу. Наступне завдання ви можете вибрати самі. Написати міні-твір на одну з тем, вживаючи складносурядні речення.

Зима.

Що там за вікном?

Я мрію про...

Перевірка творчої роботи

Зачитування творів.

ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ

«Вільний мікрофон»

Яку лінгвістичну інформацію ми повторили на уроці?

Чого навчилися?

Складання таблиці «Знаю. Вмію. Хочу знати»

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити вивчені правила. Завершити роботу над твором.

ДОДАТОК № 1

Пунктуація складносурядного речення

Схема речення

Смислові відношення

І...І, і І...І.

Одночасні, послідовні події Дії, що виключають одна одну Протиставлення

І...І; а І...І.

Далекі за змістом частини. Прості частини мають свої розділові знаки

І...І - І...І.

Швидка зміна подій. Причиново-наслідкові зв'язки

І...І і І...І.

У першій простій частині є спільний другорядний член речення

ДОДАТОК № 2

Спишіть речення, визначте граматичні основи, вставте потрібний розділовий знак, де це потрібно, аргументуйте свій вибір.

Жде спрагла земля плодотворної зливи і вітер над нею гуляє бурхливий.

Усе їде але не все минає над берегами вічної ріки.

Війнув вітер понад ставом і сліду не стало.

Вітерець легенький війнув і поблизу в траві засюрчав коник а десь далеко вгорі під синім склепінням неба озвався жайворонок.

Через поле час від часу проїздили вантажівки і проходили поодинокі перехожі.

ДОДАТОК № З

Лінгвістична задача

Зараз листя цього дерева використовуються у кулінарії як прянощі. Раніше гілкою цього дерева нагороджували переможців. Це — ...

1.     Дівчина троянди поливала і кудись котилась хмар навала.

2.     За селом знов шелестіли хліба й пахло терпким полином.

3.     Праворуч вулиця різко завернула за ріг і перед нашими очима несподівано розкинувся зелений сад.

4.     За обрієм сідало сонце і в зелених вітах дерев гуляв легенький вечірній вітерець.

Розташуйте подані речення в такій послідовності:

1.     Складносурядне речення, у якому немає розділових знаків між простими частинами.

2.     Складносурядне речення, у якому треба між простими частинами ставити тире.

3.     Складносурядне речення, між простими частинами якого слід ставити кому.

4.     Складносурядне речення, між простими частинами якого слід ставити крапку з комою.

Підкресліть у коленому реченні в першому повнозначному слові третю від початку букву. Якщо ви правильно розташували речення, ви прочитаєте потрібне вам слово.

ДОДАТОК № 4

Тестові завдання

1. У якому рядку правильно названо всі засоби зв'язку частин складносурядного речення?

К) Сполучники сурядності і підрядності, співвідношення форм присудків;

Л) сполучники, інтонація;

М) сполучники, сполучні слова, співвідношення форм присудків, порядок розташування і сполучні слова;

Н) сполучники і сполучні слова.

2. Вкажіть єднальні сполучники:

Н) ні — ні, але, а, й;

О) та, і, й;   І

П) ні то — ні то, чи, то;

 Р) або, а, і, щоб.

3. У якому реченні протиставні смислові відношення?

К) Не треба сліз і не потрібен сміх;

Л) Погнався за зайцем, а коневі голову зламам

 М) Прийде весна, і крига всюди скресне.

Н) Для кохання в нас часу мало, і для мовчання у нас віки.

4. У якому реченні неправильно поставлені розділові знаки?

Н) Отак би тут стоять години цілі і слухам

мову птиць, лугів, дібров;

О) Горіти зорі і тужавіти сокам, старіти корі і вкриватися мохом;

П) Сіножаті косяться, і пшениця вижнеться;

Р) Як добре у житті закоханим і як тривожно в світі їм.

5. Вкажіть речення зі смисловими відношеннями причини й наслідку.

В) Моя верба вже сива стала, а джерело ще жебонить;

Г) Дороги розмиті, і чується крик журавлиний;

Д) Та нараз ворухнулись чутливі вуста — і явилася слова жага золота;

Е) І ніч проминула, і сон приніс забуття.

6. У якому реченні між простими частинами речення слід ставити тире?

У) Його вже не зламати у біді і він шумить наперекір негодам;

Ф) І чорнозем тужавіє соками знову і проснуться під сонцем озимові сходи;

X) Досвіткова над степом висіла імла і плела ковила вересневу зажуру;

 Ц) Я правді глянула у вічі і чорний колір білим став.

7. У якому реченні допущено пунктуаційну помилку?

Бачите, між тими, хто творить, і хто любить, є щось спільне;

К) Хай в царство машинного дива йдемо, та житиме завжди поезія серця;

Л) 3 очей спадає смута темно-сива, і синій блиск у погляді бринить;

М) Він — людина, і ніщо людське йому не чуже

 

Григор'єва І.Ю., Колесникова В. Ф. Види складних речень. Основні пунктограми в складносурядному реченні. 11 клас. // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №5.– С.6-8.

 

І. Ю. Григор'єва, учитель української мови та літератури вищої кататегорії, В. Ф. Колесникова, учитель української мови та літератури, СФМШ № 17, м. Донецьк

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ