Виховний захід на тему: "Пам'ятай же ти, людино: Збережеш природу-збережеш землю"

Предмет: 
Навчальний рівень: 

О. В. Гандзюк, Івано-Золотянська ЗШ, Заліщицький р-н, Тернопільська обл.

Мета: розбудити в душах дітей стурбованість про майбутнє планети, привернути увагу до необхідності збереження природи заради виживання і людини.

Перебіг заходу

Учні виконують пісню «Ластівка»

До вікна мойого теплий промінь леститься,

Синьооке небо в шибку загляда.

Прилетіла ластівка з голубою ласкою

До моєї хати, до .мого вікна.

Ластівка щебече під моєю стріхою

Весняною втіхою і любов'ю тихою.

Від зорі до ночі човником снує,

Огортає серце молоде моє.

Дівчинонько гордая,

Глянь, як промінь леститься,

Вже останню кригу понесла вода.

Дай вернутись ласкою,

Дай нажитись казкою

Та не дай зазнати літа без тепла.

1-й ведучий. Добрий день! У добрий час радо ми вітаєм вас.

2-й ведучий. Здоров'я, щастя, радості вам усім бажаєм й виступ екологічної агітбригади розпочинаєм.

І. Етап: Привітання

1-й ведучий. Слово для привітання надаємо команді «Фауна».

Ой у лісі, у ярочку

Жили собі бурсучки.

Приїхали трактористи,

Зруйнували їх хатки

Повалили, покосили сосни і дуби.

Розбіглися бурсучата, зайді, лиси і вовки.

Зашуміли, загуділи в небі літаки,

Розлетілись всі пернаті, розповзлися плазуни.

Мирний атом розійшовся,

Розгулявся навкруги

Мертва зона Чорнобилю –

Свідки чорної біди.

Феєрверкові пожари,

Сірко-кисневі дощі

Нищать, палять і плюндрують

Наші степи і ліси.

Щоб не згинула планета,

Схаменіться, люди всі,

Зберігайте флору, фауну

По усій нашій Землі.

1-й-учень. Вітаємо шановних спімешканців, наших тінистих, струнких, низьких, соковитих, деревоподібних, кущових, трав'янистих і квіткових рослин!

2-й-учень

Тут гладіолуси розкішні.

Барвисті айстри аж горять.

А серед них - гвоздики пишні

Яскравим цвітом майорять.

І чорнобривці, і жоржини

До сонця тягнуться, у вись.

У їх пелюстках в день осінній

Всі барви райдуги злились.

3-й-учень

Шумить верхами буйний ліс, дуби,берези, буки,-

Вітерець шепоче в галузках, в ярку потік хлюпоче.

4-й-учень Прийміть від нас найщиріші вітання й побажання, Бо ми без вас не обійдемося ніяк.

5-й-учень. Рослини є основним кормом для більшості тварин.

6-й учень. Вони також є і середовищем, і домівкою нашого життя.

7-й учень. Вони - символи нашої держави, України.

оь

 

8-й учень. Тож бажаємо їм багато сонця і води

9-й учень. Родючих ґрунтів і людської доброти.

10-й ученьРости високими, стрункими, соковитими.

11-й ученьНіколи не хворіти і біди не знати.

12-й   учень.Щоб личинки і мікроби вас не точили.

13-й учень. Щоб родили злакові, пасльонові й бобові.

14-й учень. Щоб були лілійні, хрестоцвіті й складноцвіті.

15-й учень. І приваблювали зір голонасінні, папороті, мохи, хвощі і плауни.

16-й учень. А на кінець бажаємо всій флорі планети Земля бути справжньою зеленою королевою.

1-й ведучий. Завдання команді: назвіть функції рослин у нашому житті.

1-й учень. Рослини є середовищем життя

2-учень. Символом держави, зокрема України.

3-й учень. Кормом.

4-й учень. Продуктом харчування.

5-й учень. Вони озеленюють села, міста і т. п.

6-й учень. Санітари.

7-й учень. Провісники весни.

8-й учень. Ґрунтоутворювальна, водоохоронна, гіротиерозійна, лікувальна, рекреаційна функції.

9-й учень. Фотосинтез - процес поглинання вуглекислого газу і виділення кисню рослинами.

2-й ведучий. Слово для привітання надаємо команді «Флора».

1-й учень. Раді вітати наших близьких друзів!

2-й учень. Ссавців і плазунів.

3-й учень. Птахів і земноводних.

4-й учень. Риб і ракоподібних.

5-й учень. Комах і павуків.

6-й учень

Он скаче білка по вершках,

Дітей зозуля кличе,

Дріботить півень, і свище дрізд,

І вуркотять голубки.

7-й учень. Тварини населяють всю земну кулю: сушу, водойми, моря та океани.

8-й учень. Відповідно у них різні умови та середовище життя.

9-й учень. Тож бажаємо Вам, щоб всі умови живої і неживої природи, а також ті, що виникають у наслідок діяльності людини, були сприятливі для вашого життя і розмноження.

10-й учень. Щоб було багато соковитого і вітамінізованого корму травоїдним.

11-й учень. І багато живої здобичі хижакам.

12-й учень. Чистої води та багатого планктону рибам, ракам і китам.

13-й учень. Спокійного, ясного неба та зеленого гаю чи степу пернатим друзям.

14-й учень. А головне, щоб вас менше турбували розумні істоти, що звуться «Люди»!

2-й ведучий. Завдання команді: назвіть основні функції тварин.

1-й    учень. Запилювачі рослин.

2-й    учень. Розповсюджувачі плодів.

3-й    учень. Ґрунтоутворювальна.

4-й    учень. Санітарна.

5-й    учень. Сировинна.

6-й учень. Кормова.

7-й учень. Харчова.

8-й учень. Лікувальна.

ІІ. Етап: Пєса «Лісова рада»

Діти одягнені у костюми рослин чи тварин.

Дійові особи: Автор; Вітер; Клен; Дуб; Липа; Берізка; Бук; Сосна; Смерека; Граб; Верба; Ялина; Калина; Акація; Сорока; Сойка; Лев; Ведмідь; Лис; Заєць.

Перша частина

Розмова лісу з Вітром.

Автор. Тихо, тихо розмовляв Вітер із своїми лісовими друзями.

Вітер. Припадало мені скрізь бувати, багато бачити, чувати.

Липа. Вітерцю, братику, розкажи, як там наші сестроньки, брати?

Ясен. Невже, як і ми, не від старості і не зі своєї волі сохнемо, валимось додолу?

Дуб. Так гарно сонце світить! Як жити хочеться, а доводиться вмирати.

Вітер. Не хочу вас засмучувати, але мушу правду сказати. Щось лихе твориться на Землі. Палять, рубають, корчують, ламають, атомом та хімікатами обсипають вашого брата, майже скрізь. Дуже мало залишилося території, де ще про вас дбають, вас саджають і навіть доглядають.

Берізка. Сумно, Вітерцю, таке чути. Може, поясниш, у чім тут справа? У чім річ?

Бук. Можливо, люди забули чи не знають, що без нас вони не проживуть?

Сосна. А можливо, вони думають, що створивши собі матеріальні блага, зможуть обійтися без кисню, без нашої прохолоди, окраси, сировини, як промислової, так і харчової.

Смерека. Ні, не можуть люди забути, що Карпати не будуть Карпатами без смереки, дуба, бука, граба, сосни, ялини, чорниці. Без соковитих, трав'янистих, сонячних полонин.

Берізка. Так. І Земля не буде Землею без нас, рослин, деревовидних, кущових та трав'янистих.

Граб. Бо ми є середовищем життя їхнього, їхньою домівкою, продуктами харчування. Ми виділяємо атмосферний кисень. Ми є окрасою сіл, міст, кормом для тварин, сировиною для промисловості. Ми - санітари планети.

Верба. Ми є символом держави, нації, провісниками весни.

Калина. Ми лікуємо, звеселяємо, прикрашаємо домівки.

Ялина. Впливаємо на клімат та внутрішні води планети.

Акація. Виконуємо полезахисну, ґрунтоутворювальну функції. Виділяємо різні ефірні речовини.

Клен. Вітерцю, ти скрізь буваєш і усе знаєш, що зараз діється. Так скажи ж нам, як усе це знести, вижити? Як?

Вітер. Не знаю, не знаю...

Автор. І тихо, тихо пошелестів далі.

Дерева (гуртом гукають). Люди, схаменіться, спиніться! Знищуючи нас, ви нищите самі себе!

Друга частина

Автор. Заскреготіла, заметушилася с.орока- білобока.

Сорока. Кра-кра-біда! Всі хуткіш біжіть сюди!

Сойка. У чому справа?.

Сорока. Кра, кра-рада лісова!

Автор. Завітали зайці, леви, жирафи, лисиці, вовки, борсуки, ведмеді, лосі, кози, олені, сойки, зубри, їжаки, дикобрази, кенгуру, солов'ї, зозулі, пелікани, жайворонки, бджоли, лелеки, ластівки, раки, риби. І всі комахи, птахи, ссавці та багато різного звірячого народу розмістилося на галявині біля річки, біля броду.

Лев. Біда, шановне панство. Не дають жити нам старші брати. Все перерубали, перерили, забруднили. Без причин, без потреби стріляють, нищать і споживають наше м'ясо, шкіру, хутро, пір'я, отруту, панцири й кістки. Кажуть, буцімто багато розвелося.

Лось. Мисливці заготовляють наші роги, шкіри, м'ясо.

Лис. Ганяють нас, стріляють, нори водою заливають, капкани наставляють.

Заєць. На кожного зайчика-стрибайчика по сім мисливців, і в кожного по 100 патронів. Поможіть. А то сам на себе лапи накладу.

Лев. Так що будемо робити? Ваша думка?

Автор. Всі заметушилися. І кричали, і ревіли, і сопіли, і свистіли, і гарчали. Тільки старий, престарий ведмідь-бурмило сидів спокійний. Лев, вга­мувавши тваринне царство, надав ведмедю слово.

Лев. Прошу Вас, вельмишановний старший друже, свою думку сказати.

Ведмідь. Я вважаю, що стріляти вас усіх зараз ніхто не буде. Те, що нищать, не дають ніде спочину, ані в хащі, ані в трясовині, ні на глибині, ані в повітрі на висоті, - то це правда.

Автор. Тут усі стали кричати. Всі. Правда, правда, ще й яка правда!

Лев. Тихо!

Ведмідь. Ми всі корисні в цьому світі. Хто пір'я, хто хутро, а хто м'ясо, чи то яйце дає людині. Ми розповсюджуємо насіння рослин, удобрюємо грунт. Деякі з нас запилюють рослини, а деякі пісні співають. Ми є санітари планети. Так от, я завіряю, що там рай, а тут - пекло. І якщо ваша згода, то я завтра почну переговори з інопланетянами. За тиждень і один день ми всі переселимося, і тоді хай люди спробують прожити без нас.

Усі. Ура-ура-ура!

Автор: Тільки ластівка із жайворонком з сумом похитала головами, щось пошепотіли і полетіли до людей з таким закликом: « Люди, не допустіть, зупиніть таку нараду!»

Учитель: Молодці. Які висновки ви можете зробити з почутого?

Учні: Людина – невідємна частина природи. Природа впливає на розвиток і формування людини, а людина формує і змінює природній комплекс. Безпорадність приводить до катастрофічних змін географічної оболонки. І щоб не згинула планета, люди повинні схаменутися.

ІІІ. Етап «Реальні життя»

1-й учень

Проліски сині на площі ібля вітрини

Зівялі квіти тремтливі в корзині

Втратили свіжість і неба весняного синь.

Дивлюсь на вас, мої хороші,

Погляд не можу від вас відірвати!!

Якесь несумісне поняття «квіти і гроші»

Хто міг придумати самим життям

2-й учень

Варварство триває! Щось не те на Україні.

Щось не все в порядку.

Сади вишневі похилились,

Хрущі давно вже не гудуть.

3-й учень. Лише жуки ті колорадські картоплю день і ніч гризуть.

4-й учень. Заплачуть сосни і берези. Заплаче яблуня в саду. Я задихаюсь без повітря. Я без природи пропаду.

5-й учень

Жайворонки над полями

Більше не співають,

Тільки одні хімікати

Вітри розганяють.

6-й учень

На городах наших огірки не родять,

Одні хмари з кислими дощами Понад нами ходять.

Учні виконують пісню.

Тече вода каламутна.

В Гнилі-річці риба смутна.

Вона смутна, ще й сердита,

 Бо, напевне, буде вбита. (2 р.)

Вб'ють рибину хімікати.

І не встигне закричати,

Бо фабрики і заводи

Каламутять чисті води. (2 р.)

Є причина сумувати,

Адже правди ніде діти

Рибці води не видати,

Раку більше не співати. (2 р.)

7-й учень

Над Гнилою ридають солов'ї,

Кислий дощ сади вишневі косить.

Людино, все це - промахи твої

Людино, схаменися, може, досить?

8-й учень

Дивлюсь я на небо та й думку гадаю,

Що ми після себе на світі лишаєм.

9-й учень

Ліси наші в'януть, нема більше рік, Пташки покидають край рідний навік.

Географія. – 2012 р. – № 4.

Додати новий коментар

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.