Конспект уроку на тему: «Правила вживання апострофа, м'якого знака». Урок-екскурсія Шевченковою Україною.

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета:

  • узагальнити й закріпити знання учнів про вживання м'якого знака та апострофа;
  • удосконалювати навички правильно вимовляти й писати слова з м'яким знаком та апострофом;
  • виховувати любов до рідного слова, почуття гордості за свій народ, шану до геніального українського письменника Т. Шевченка.

Обладнання: книга «Кобзар» Т. Г. Шевченка, карта України, картки з завданнями.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.

Кобзарем його ми звемо

Так від роду і до роду.

Кожен вірш свій і поему

 Він присвячував народу.

М. Рильський

ХІД УРОКУ

I.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III.           АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Каліграфічна хвилинка

Пишемо гарно й правильно букву У. Не випадково ми почали саме з неї.

  • На яку букву починається назва нашої держави?
  • На У. Україна. Яка орфограма є в цьому слові? («Велика буква»)

Учні записують слово Україна.

  • Скільки букв і скільки звуків у цьому слові?

Поетична хвилинка (усне малювання)

Прочитати виразно вірш. Голосом передати захоплення красою світанку.

...Світає.

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї.

Сонце зустрічає.

 Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють,

 Меж ярами над ставами

Верби зеленіють.

Сади рясні похились,

Тополі по волі

Стоять собі, мов сторожа,

Розмовляють з полем.

Т. Шевченко

  • Якими словами поет змальовує небо, степи, лани, сади, тополі як живі істоти?
  • Що можна побачити, а що — почути, читаючи вірш?
  • Як ви гадаєте, про яку пору року йдеться у вірші?
  • Назвати й записати всі м'які приголосні у словах і пояснити, чим позначено їхню м'якість (див. додаток 1).

Робота за текстом

Учитель читає текст.

«Кобзар» належить до найволелюбніших книг усіх часів... Кожен, відкривши томик Кобзаря»... відчує, що книгу цю написала людина, яка воістину вистраждала свої відкриття, людина, яка піднялася до вершин мудрості, на верхогір'я людського духу (з журналу).

Евристична бесіда

  •  До якого типу мовлення можна віднести цей і текст? (Публіцистичний)
  • Що ви знаєте про життя Тараса Шевченка?
  • Які вірші цього поета ви вчили?

Учитель. Зверніть увагу на карту України. Сьогодні ми проведемо уявну екскурсію місцями, що пов'язані з іменем великого Кобзаря, і позначимо їх на карті.

Дорога буде далека, на нашому шляху можуть трапитися різні несподіванки, тому нам потрібно підготуватися.

Робота в парах. Взаємоперевірний диктант

Учитель диктує слова, учні записують, потім обмінюються зошитами для взаємоперевірки.

Тьохкати, сільський, пір’їнка, щастя, морквяний, слов'яни, міжгір'я, льотчик, подвір'я, доньчин, любов'ю, Лук'ян, менший, женьшень, під'їзд.

Зупинка 1

Село! І серце одпочине.

Село на нашій Україні -

Неначе писанка село.

Зеленим гаєм поросло.

Т. Шевченко

А) Вибіркова робота

(завдання написано на дошці)

Прочитати, пояснити розділові знаки. Дібрати заголовок. Виписати виділені слова й утворити спільнокореневі, які пишуть з м'яким знаком.

З дитинства запали нам глибоко в душу назви двох сіл на нашій славній Україні: ... й ... . Ще відтоді, коли ми вперше почули про Тараса Шевченка, хотілося поглянути на ті рідні села, де народився і жив великий Кобзар, уклонитися священній землі, долам і горам, дорогам і стежкам, які ходив Тарас малими босими ногами (за І. Цюпою).

Зразок відповіді

1 варіант

2 варіант

Глибоко — глибочінь

Долам — долинонька

сіл — сільський

дорогам — доріженьки

Україна — український

стежкам — стежиноньки

рідні — ріднесенький

малими —- маленькими

микий — велетенський

босими — босенькі

землі — земелька

ногами — ніженьки

 

Б) Робота з лінгвістичним ключем

Учитель. Щоб дізнатися назви сіл, де народився і провів дитячі роки Шевченко, виконаємо роботу з ключем.

1 варіант

Записати спочатку слова з м'яким знаком, потім ті, що пишуть без м'якого знака. Жмен..ці, ін..ший, лос..йон, з..цідити, Ірпін.., жін…ці, щиріст…

Ключ. Підкресливши в кожному слові другу від початку букву, ви зможете прочитати назву села, де народився Т. Г. Шевченко.

Відповідь. Моринці.

2 варіант

Записати спочатку слова з апострофом, а потім — без апострофа.

Зв..зок, тьм..яні, реп..яхи, Солов..йов, арф.. яр, пор..ядок, бур..яни, п..єдестал, духм..яна.

Ключ. Підкресливши в кожному слові останню букву, ви зможете прочитати назву села, де жив Т. Шевченко.

Відповідь. Кирилівка (див. додаток 2).

Учитель. Знайдімо на карті Черкаську область, на території якої розміщені ці села.

Зупинка 2

Над самим Дніпром на горах,

Огороджений з боків Ровом,

 мурами, валами,

Київ виріс і розцвів

О. Олесь

Учитель. Т. Шевченко приїжджав до Києва, хотів там працювати в університеті.

А) Кросворд «Ми знову в Києві»

Закінчити речення. Вписавши доповнення в клітинки кросворда, у центральній колонці прочитайте пропущені слова з афоризму Т. Шевченка «Не вмирає ... наша, не вмирає ...».

1)      Київ заснували Кий, Щек, Хорив і їхня сестра... (Либідь)

2)      Надзвичайно мальовничий Андріївський... (узвіз).

3)      На вулицях Києва цвітуть... (каштани)

4)      Національна бібліотека України імені... (Вернадського)

5)      Одна зі станцій Київського метрополітену. (Святошин)

6) Собор, у якому можна побачити найдавніші фрески. (Софійський)

7)      Літописці Києво-Печерської... (лаври).

8)      Кого з князів називали Мудрим? (Ярослава)

Відповідь. Душа, воля.

Учитель. Знайдімо на карті місто Київ.

Зупинка З

Над широким Дніпром

 у промінні блакить і висока,

 і тиха могила.

В тій могилі співець

незабутній лежить,

що народу віддав свої сили.

Визначте кількість букв, звуків у підкреслених словах.

Загадка «Склади букет»

Учитель. Ці квіти ми принесемо на пошану поета.

У двох крайніх пелюстках є слова, що закінчуються м'яким знаком.

Назвати ці слова «пелюстки».

1. Приголосний, сонорний, губний, ([м])

2. Звук, який є і в лісі, і в полі ([л'])

3. Приголосний, глухий, парним до якого є [ґ], ([К])

4. Звук, яким закінчується слово день. ([н']).

Відповідь. У виділених кружечках прочитаємо назву квітки — мак.

Відповіді на питання (слова, що пишуться з апострофом) слід вписати в пелюстки. У виділених кружечках прочитаєте назву квітки (барвінок).

1.       Виполюють... (бур'ян).

2.       Духмяна лікарська рослина. (М'ята)

3.       Пташки чистять...(пір'я).

4.       Дерево. (В'яз)

5.       Дають людині після народження. (Ім'я)

6.       Риба, схожа на змію. (В'юн)

7.       Надзвичайно співучі птахи. (Солов'ї)

8.       Зв'язаний хмиз. (В'язка)

Учитель. Знайдімо на карті річку Дніпро.

Гра «Зайве слово» (робота біля дошки)

Щоб піднятися сходами на Тарасову гору, потрібно усунути «перешкоди» — підкреслити «зайве» слово, обґрунтовуючи правилом.

а)       Очеретянці, вишеньці, ніженьці.

б)      Тонший, женьшень, менший.

в)      Батько, призьба, бризкати.

г)       Юність, сміється, умивається.

д)      Цвях, свято, черв'як.

е)       Цар, учотирьох, кобзар.

ж)      Мавпячий, буряк, порядок.

Ключ. У кожному «зайвому» слові підкреслити другу від початку букву — вийде назва Тарасової гори.

Учитель. Зійди у травні на Тарасову гору — і тебе зачарують співом солов'ї, бо солов'ї тут особливі. Це, кажуть, єдине місце в Україні, де живе дванадцять видів солов'їв. Солов'ї сюди ніби злетілися в гості до Тараса Шевченка. Як тільки спаде надвечір'я, солов'ї тут змагаються своїм хистом. З кожного гаю лине своя полум'яна пісня. І над Тарасовою горою звучить багатоголосий солов'їний хор.

І слухає цю солов'їну хвалу Кобзареві Дніпро, що в'ється в підгір'ї, слухає українське широке поле і вся Україна.

IV.    СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Письмо по пам'яті (самоперевірка)

Запишіть по пам'яті уривок з вірша Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало...».

Мені тринадцятий минало.

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

 Чи так мені чого було?

IV.            ПІДСУМОК УРОКУ

Гра «Мікрофон»

—   Продовжте речення «Мені запам'яталось...»

Оцінювання

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)

1.       Скласти 5-6 речень про красу рідної природи, вживаючи орфограми «Написання м'якого знака та апострофа». Придумати малюнок.

2.       Зробити фонетичний розбір двох слів з апострофом і м'яким знаком.

ДОДАТОК 1

Поетична хвилинка

  • Край неба палає; степи, лани мріють; тополі поволі стоять собі, мов сторожа; соловейко сонце зустрічає.
  •  Темнім, тихесенько, мріють, зеленіють, рясні, похилились, тополі, стоять, розмовляють.

ДОДАТОК 2

Робота з лінгвістичним ключем

1 варіант

Жменьці, лосьйон, Ірпінь, щирість, інший, зцідити, жінці .

Відповідь. Моринці.

2 варіант

Зв'язок, реп'яхи, арф'яр, бур'яни, п'єдестал, тьмяні, Соловйов, порядок, духмяна. Відповідь. Кирилівка.

 

Герасимович Т. І. Правила вживання апострофа, м'якого знака». Урок-екскурсія Шевченковою Україною. 5 клас. //Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №6.– С.14-17.

 

Т. І. Герасимович, учитель вищої категорії, учитель-методист ЗОШ І—ІІІ ст. № 61, м. Донецьк

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.