Конспект уроку на тему: «Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: дати поняття про числівник як частину мови, зокрема про його лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; формувати вміння знаходити числівники в текстах; розвивати творчі вміння використовувати числівники у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати пошану до усної народної творчості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання: мультимедійна дошка, програмний засіб «Українська мова, 5 клас» (Ер-Джі-Дейта Україна); мультфільм «Пригоди Числівника», створений у програмі «Marcomedia Flash»; презентація в Microsoft PowerPoint; таблиця «Морфологічні ознаки числівника», підручник, малюнки-відповіді, зображення семи чудес світу.

ХІД УРОКУ

I. Орієнтація

З'ясування емоційної готовності учнів до уроку

За вікном господарює весна, яскраво світить сонце, лагідний вітерець ніжно колише гілки дерев, що ростуть біля школи. У вас на обличчях грають теплі посмішки, бо до вуст торкнулися промінчики сонця. Для того щоб ці посмішки жили й у ваших серцях, пропоную вам переглянути мультфільм, який для вас створили учні-старшокласники. Потім разом визначимо тему, мету й завдання нашого уроку.

Перегляд учнями мультфільму «Пригоди Числівника»

II. Оголошення теми й мети уроку

Етап визначення мети, планування роботи.

Ділова гра

(Учень у ролі вчителя визначає разом з іншими дітьми тему, мету уроку.)

Учитель. Сьогодні ми будемо говорити про числівник як частину мови. Тому розгорніть зошити, запишіть число й тему. У вас на столах лежать картки, де записані цілі сьогоднішнього заняття. Давайте зачитаємо їх.

III. Вивчення нового матеріалу

Робота в групах

Порадившись у групах, згадайте все, що ви знаєте з теми «Числівник як частина мови».

(Відповіді учнів.)

Проблемне запитання

—   Чим відрізняється числівник від інших частин мови, що мають числове значення (двійка, подвоїти, двічі).

Відповідь на це запитання ми дамо, коли вивчимо числівник.

Створення образно-асоціативної й теоретичної схеми

(Один учень читає теоретичний матеріал підручника, фіксує на дошці нові відомості про числівник. Колективно складається схема «Морфологічні ознаки числівника».)

IV. Застосування набутих знань

Робота на картках

(Учні отримують картки із загадками.)

Запишіть загадку та відгадайте її. Над числівником напишіть групу за значенням.

1. Яке слово має сто сполучень «ли»? (Столи.)

2. Тридцять двоє білих братів сидять у темній в'язниці. (Зуби.)

3. Три ноги, два вуха, а шостий—живіт. (Самовар.)

4. Загородив дід хлівець для п'ятьох овець. (Рукавиця.)

5. Дві дощечки, дві сестрички несуть мене із гори. (Лижі.)

6. Один батько 940 синів має, усім шапки справляє, а в самого немає. (Дуб і жолуді.)

7. Четверо братців під одним дахом стоять. (Стіл.)

8. Двоє братців пішли у річку купаться. (Відра.)

9. Котиться клубок, зовсім без ниточок, замість ниточок — 300 голочок. (їжак.)

10. Сто соколят на одній подушці сплять. (Соняшник.)

11. Два животи, четверо вух. (Подушка.)

12. Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім.)

13. Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля.)

14. Сиділа бабуся в дев'ятьох кожухах, хто побачить, той заплаче. (Цибуля.)

15. Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Комар.)

16. Було собі два брати і обидва Кіндрати, через доріжку живуть і один одного не бачать. (Очі.)

Хвилинка-веселинка

Порався чоловік у дворі. Підходить до нього кум, гарно одягнений, причесаний, але кудись дуже поспішає, та й каже:

— Куме, можна я через ваш город перебіжу, бо хочу встигнути на електричку на 7:20?

— Та, будь ласка, куме! От тільки там мій бик пасеться. Якщо він вас побачить, то ви встигнете й на 6:40!

Вправа «Визнач частину мови»

(Перед початком виконання вправи акцентується увага учнів на таблиці, у якій зазначається, як відрізнити інші частини мови з цифровим значенням. Таблиця демонструється на екрані.)

Укажіть частини мови в запропонованих словах.

П'ятирічка, четвірка, сімдесятилітній, дев'яносто дев'ять, десятка, десятиденка, десять, дванадцятиповерховий, семеро, подвоїти, єдиний, потрійний, третій, трійка, семирічка, подесятерити, тисячоліття, сорокахвилинний, по-друге, вдруге.

Лінгвістична гра «Латка на прислів'ї»

(Учням на екран проектуються прислів'я та фразеологізми із закритими «латками» числівниками. Учні переписують, уставляючи потрібний числівник. Під час перевірки, коли називається правильна відповідь, латка знімається.)

1. Один за всіх і всі за одного.

2. Знаю, як свої п'ять пальців.

3. Семеро одного не ждуть.

4. П'ять днів нічого не робимо, а на шостий

відпочиваємо.

5. Сім раз відмір, а один відріж.

6. Десята вода на киселі.

Лірична хвилинка

(Учень читає вірш.)

Назвіть числівники, які згадувалися у вірші.

Викликає вчитель Люду, слабшу серед дітвори,

І питає: «Скільки буде: десять поділить на три?».

Розв’язать вона не може, звісно, знітилась, мовчить...

Вчитель каже: «Так не гоже, прості дроби треба вчить...

Хай картоплі є десяток, — вчитель далі річ веде, —

Розділи на трьох дівчаток, то по скільки припаде?».

Люда каже: «Зайвий клопіт, і нащо мені це знать ?

Я зварю їм ту картоплю, потовчу і хай їдять».

(А. Динник.)

Самостійна робота

Запишіть речення. Визначте, яким членом виступає в них числівник. Поясніть зміст другого речення.

1. Одна ластівка весни не робить.

2. Боюсь людини однієї книжки.

3. На найвищому становищі не буває двох.

4. П 'ять по п'ять — двадцять п'ять.

5. Ділити десять на два.

Вправа «Відгадай числівник»

(Запитання проектуються на дошку.)

— Скільки нот у нотному стані?

— Скільки місяців у році мають 31 день?

— Скільки є чудес світу?

— Яке число є магічним у фольклорі?

— Скільки кольорів має райдуга

— Скільки днів має тиждень?

—Який числівник сховався за цими запитаннями? (Числівник сім.)

Повідомлення учня

А чи знаєте ви, чому число сім вважається магічним?

У давнину особливу увагу людей привертало небо, а на ньому — сім яскравих світил: Сонце, Місяць, Венера, Меркурій, Марс, Юпітер і Сатурн (стародавні люди відносили Сонце і Місяць до планет). Вони вважали, що всі земні події якось визначаються рухом семи планет, тому за небом треба пильно стежити.

Наслідком поширення астрологічних уявлень була лічба часу за кількістю планет. Астрологія визначила семиденний тиждень, кожний день якого присвячувався одній із семи планет, що «оптимально діяла» саме в цей день. Звідси бере початок «священне» число семи планет, яке зустрічається в численних міфах, застосовується в культових діях. Ці назви частково збереглись і в деяких сучасних мовах: іспанській, італійській, англійській, німецькій.

Іншим фактором популярності сімки був місячний календар і культ Місяця, поширені у багатьох народів Сходу. Протягом 28 днів нічне світило проходить чотири фази, які змінюються через кожні 7 днів. При цьому кожного сьомого дня воно перебуває ніби в стані спокою. Тому у деяких народів сьомий день присвячувався богині Місяця і, оскільки він був днем її відпочинку, вважався небезпечним для всякої роботи.

Здавна славилися сім витворів стародавнього мистецтва: єгипетські піраміди, «висячі сади»

Семіраміди, храм Артеміди в Ефесі, Фідіїв Зевс Олімпійський, мавзолей у Галікарнасі, Колосе Родоський та Фароський маяк, які називають сімома чудесами світу.

Вважалося, що такі великі міста, як Рим, Бейрут, Вавилон, Київ, Москва тощо збудовані на семи пагорбах.

У міфах, легендах, прикметах, загадках, приказках, прислів'ях і казках багатьох народів світу присутнє число 7. Усна народна творчість українців теж багата на це число: сім раз відміряй, а один раз відріж; сім п'ятниць на тиждень; сім баб — сім рад, а дитя безпутне і т. д.

Вправа «Чудеса світу»

Учень біля дошки повинен правильно співставити зображення з назвами семи чудес світу.

На мультимедійній дошці висвітлюються зображення, до них потрібно правильно дібрати назву.)

V. Підсумок уроку

Узагальнювальна робота

За малюнком, спроектованим на дошку, дайте зв'язну відповідь про числівник як частину мови.

Гра «Знайди зайве»

(Використовується програмне забезпечення.)

Підкресліть зайве в рядку слово. Свій вибір обгрунтуйте.

1. П'ять, один, сімка, шостий.

2. Висять, шість, співають, малюють.

3. Сьомий, веселий, семиденний, здоровий.

4. Два, двійня, двійка, дворіччя.

Проблемне запитання

Дайте відповідь на проблемне запитання, яке ми поставили на початку уроку.

Оцінювання

Учитель. Погляньте на це диво природи — веселку. (Малюнок проектується на дошку.) У ній схований числівник 7. Кожен із її кольорів має певну символіку. Червоний означає закоханість, жовтогарячий — радість, жовтий — щедрість, зелений — надію, блакитний — щастя, синій — умиротворення природних сил, а фіолетовий — велич.

Нехай у ваших душах райдуга сяє всіма своїми барвами!

VI. Домашнє завдання

1. Виписати з підручника з літератури п'ять речень із числівниками.

2. За бажанням. Написати твір на тему: «За що я люблю числівники».

 

Лариса Валькевич, учитель УМЛ Новопразької НВК, Олександрівський р-н, Кіровоградська обл.

 

Валькевич Л. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. 6 клас. //Українська мова та література. – 2013. – №7.– С.4-6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –