Конспект уроку на тему: «Односкладні речення з головним членом у формі підмета і присудка»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета: поглибити знання учнів про види речень за будовою; ознайомити з односкладними простими реченнями, їх видами; формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до рідного краю, до природи.

Обладнання: підручник, схема, картки.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Люби природу не як символ

Душі своєї,

Люби природу не для себе,

Люби для неї.

М. Рильський

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Слово вчителя

Добрий день, діти! Ще один урок

До нас прийшов за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовную безодню.

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда

— Що називається реченням?

— На які види поділяються речення за будовою та головними членами?

— Яка різниця між односкладними та двоскладними реченнями?

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Граматична основа односкладного речення — це головний член (присудок або підмет).

Розрізняють дві основні групи односкладних речень:

  • речення з головним членом — підметом –

називні:

Весна... Жайворонки в небі! (І. Цюпа);

  • речення з головним членом — присудком:

Особові

Означено-особові

 

Неозначено-особові

 

Узагальнено-особові

 

Безособові

 

Мені аж

страшко,

як згадаю оту

хатину край

села. (Т. Шевченко)

 

Вчителя й дерево

пізнають

з плодів. (Нар.

тв.)

 

Хочеш їсти

калачі,

не сиди

на печі.

(Нар. тв.)

 

Не можна

звикнути

до неволі.

(0. Іваненко)

 

 

Метод «Мозковий штурм». Робота з узагальнювальною таблицею «Односкладні речення»

Учитель. Зверніть увагу!

Не є односкладними речення, у яких присудки виражені дієсловом у формі 3-ї особи теперішнього і майбутнього часу або у формі однини минулого часу дійсного й умовного способу. Це двоскладні речення з пропущеним підметом, який відновлюється з. контексту, наприклад:

1. Читає (3-тя особа одн., теп. час) цікаву книгу.

2. Читав (одн., мин. ч, дійсн. спосіб) цікаву книгу.

Із цих речень незрозуміло, хто саме виконує дію (він, вона, я, ти), а тому вони потребують підмета.

Робота в мікрогрупах

Визначте в кожному реченні граматичну основу.

Укажіть двоскладні та односкладні речення.

1. Друга пізнають у біді. (Нар. тв.)

2. Погідне блакитне небо дихає на землю теплом.

(М. Коцюбинський.)

3. Хвалімо ж Господа за всі його дари. (М. Куліш.)

4. Віють з поля чудові пахощі од нестиглого колоса. (М. Коцюбинський.)

5. Отак пролечу сніжком над долиною. (А. Малишко.)

Вибірковий диктант

Із поданого тексту випишіть тільки односкладні речення.

Верес і бджоли

Йду до лісу. Цвітіння вересу вчуваю в усьому: в ароматі повітря, в подиху леготу, в барвах неба. Він владарює на піщаних грунтах, там, де не цвіте жодна квітка, Од його фіолетового цвітіння не сховатися ніде: ні в затінку дерева, ні на узліссі, ні в гущавині. Його маленькі ліхтарики мов просвердлюють тобі душу, входять у єство, в свідомість. Гейзери цвіту. Фонтани холоднувато-гарячого багаття. Каскади райдужного сяйва.

Дикі бджоли паруються на віддалених ділянках, у глибинах, у пущах і нетрищах, запасаючись нектаром на зимівлю, а свійські літуни господарюють на околицях, беруть взяток похапцем, поспішають... Незабаром задощить. Затуманить. Загрозує... І тоді вже верес буде бляклий, сірий, нудний. Ні взятку з нього, ні вигляду. (За А. Камінчуком.)

Словникова робота

Взяток — збирання нектару і квіткового пилку бджолиною сім'єю за певний час (день, сезон).

Мовленнєве спостереження

У лісі вовки виють, а на печі страшно. (Нар. тв.)

Отже, односкладні речення можуть бути частиною складного речення.

У наведеному реченні перша частина — двоскладне речення, а друга — односкладне безособове речення.

Дослідження-реконструкція

Перетворіть подані двоскладні речення на односкладні.

1. Я люблю мандрувати гірськими стежками. (А. Камінчук.)

2. Ти за рідний край життя віддай. (Нар. тв.)

3. Вони везуть мене у царство трав, річок і таємничих озер. (О. Довженко.)

4. Ми йдемо вдвох під вечір по стежині. (Л. Костенко.)

5. Недарма народ називає бузьків священними. (Б. Харчук.)

6. Люблю, лежачи на возі, спостерігати за зоряним небом. (О. Довженко.)

Гра «Хто швидше?»

Пригадайте прислів'я, приказки, афоризми, в яких є односкладні речення.

Творче завдання

Складіть 6—8 речень за картиною, використовуючитрізні види односкладних речень. Назвіть граматичну основу і вид складених речень.

Поетична п 'ятихвилинка. Робота в групах

Із поданих уривків віршів Т. Г. Шевченка випишіть певний тип односкладних речень.

Група 1: означено-особові.

1) Кохайтеся, чорнобриві,

Та не з москалями,

Бо москалі — чужі люди,

Роблять лихо з вами.

Москаль любить жартуючи,

Жартуючи кине;

Піде в свою Московщину,

А дівчина гине... («Катерина».)

2) Отак, сидя в кінці стола,

Міркую, гадаю:

Кого просить? Хто поведе?

Надворі світає;

Погас місяць, горить сонце... («Гайдамаки».)

Група 2: неозначено-особові.

1) Думи мої, думи мої, лихо мені з вами!

Нащо стали на папері сумними рядами?

Чом вас вітер не розвіяв в степу як пилину?

Чом вас лихо не приспало як свою дитину? («Думи мої, думи...».)

2) Посадили над козаком явір та калину,

А в головах у дівчини червону калину.

Прилітає зозуленька над ними кувати,

Прилітає соловейко щоніч щебетати... («Причинна».)

Група 3: узагальнено-особові.

1) Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте,

І вражою злою кров 'ю

Волю окропіте... («Заповіт».)

2) Борітеся — поборете!

Вам бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая! («Кавказ».)

Група 4: безособові.

1) Надворі світає;

Погас місяць, горить сонце... («Кавказ».)

2) І смеркає, і світає

День божтй минає,

І знову люд потомлений,

І все спочиває... («І мертвим, і живим...».)

3) Світе тихий, краю милий,

Моя Україно!

За що тебе сплюндровано,

За що, мамо, гинеш? («Розрита могила».)

Група 5: називні.

1) Мову Московіїтатаре,

І нам, сліпим, передали

Свої догмати!., кров, пожари.

Всі зла на світі, войни, чвари.

Пекельних мук безкраїй ряд... («Єретик».)

2) Німець скаже: «Ви моголи»

«Моголи! моголи!»

Золотого Тамерлана

Онучата голі.

Німець скаже:

«Ви слав 'яне».

«Слав 'яне! слав 'яне!»

Славних прадідів великих

Правнуки погані! («І мертвим, і живим...».)

Диктант-тест

А Без труда нема плода. (Нар. тв.)

Б Люблю рядки правдиві і відкриті. (Л. Костенко.)

В Пливе рікою останній лист. (Л. Глібов.)

Г У степу безмежжя трав і струнна музика вітру. (О. Гончар.)

А Пахне лугом і тихою річкою. (М. Олійник.)

Б Як сіно косять, то дощів не просять. (Нар.тв.)

В Снігами землю замело. (О. Луценко.)

Г Будем на осінь добрі і багаті. (І. Жиленко.)

V. Закріплення вивченого матеріалу

Самостійна робота

Складіть лінгвістичне повідомлення за таблицею

«Односкладні речення».

VI. Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал підручника.

2. Написати твір-мініатюру, використовуючи односкладні речення.

 

Любов Плахотнюк, учитель УМЛ СЗШ І—III ст. № 4 м. Хмільника, Вінницька обл.

Плахотнюк Л. Односкладні речення з головним членом у формі підмета і присудка. 8 КЛАС.//Українська мова та література. – 2013. – №10.– С.4-6.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –