Конспект уроку на тему: «Жуль Верн. Відомості про письменника»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: ознайомити учнів із захоплюючим світом творів Жуля Верна, з найважливішими фактами його творчого життя; викликати інтерес до творчості; розвивати навики усного мовлення, заохочувати до читання.

Обладнання: макет корабля, глобус, бінокль, виставка книг Ж.Верна, карта світу, «Увертюра» І.Дунаєвського до к/ф «Діти капітана Гранта».

Епіграф:

Ніхто на світі не прожив без мрії.

Леся Українка

Хід уроку

I. Повторення вивченого.

1. Літературний баскетбол:

-  яку літературу називають пригодницькою?

-  яких авторів пригодницького жанру ви знаєте?

-  батьківщина Дефо - це ... ?

-  яким чином Дефо став аристократом?

-  яка книга принесла йому світове визнання?

-  хто з відомих письменників світу захоплювався творами Дефо?

-  яку ілюстрацію до роману намалював Т.Шевченко?

-  що таке  «робінзонада»?

2. Прослуховування учнівських  «робінзонад».

II.     Вивчення нового матеріалу.

1. Слухання увертюри Дунаєвського до кінофільму.

Бесіда:

·        Яку картину намалювала ваша уява під час прослуховування музичного твору?

·        Чи не згадали ви, звідки ця музика?

·        Чи не випадково на виставці у нас атрибути необхідні для морської подорожі?

2.    Оголошується тема уроку.

Вступне слово вчителя: Л.Українка стверджувала, що ще нікому в світі не вдалось прожити без мрії. Найпалкішою мрією Ж.Верна було бажання здійснити навколосвітню подорож. Де побував Ж.Верн і що побачив, нам сьогодні розповість «вчений-географ».

3. Учень-географ розповідає: Ж.Верн любив пригоди, прагнув якомога більше дізнатись про світ. Тому, коли йому виповнилося лише 11, він втік з дому і найнявся на шхуну, яка відпливала до Індії. Але батьки розшукали його і повернули додому. Однак у навколосвітню подорож він все-таки вирушив. На власній яхті Ж.Верн здійснив подорожі до Англії, Індіі, Ірландії, Данії, Голландії, Швеції, Іспанії, Алжиру, Тунісу. У 1867 на трансатлантичному пароплаві побував у Північній Америці, Нью-Йорку, Канаді, біля Ніагарського водоспаду. За своє життя він побачив багато цікавого і екзотичного. Так у Африці...

«Африка» означає - безморозний. І справді, для більшої частини Африки поділ на зиму і літо є умовним. Найбільшу пустелю земної кулі  «Сахару» перетинає найдовша річка Ніл. В окремих африканських країнах роками не випадає ні краплі дощу.

Австралія - це найвіддаленіший материк Землі. На ньому все  «навпаки»: в липні тут зима, а у січні літо. Дерева в Австралії скидають не листя, а кору. Малята тварин тут вилуплюються з яєць, а потім їх відгодовують молоком.

Південна Америка - це найвологіший материк Землі. На ній розташована найбільша низовина світу - Амазонська. Найбільші гори світу - Анди. Найвищий на Землі водоспад - Анхель. Найповноводніша річка Землі -Амазонка. Найбільша пустеля - Атака, найменша пташка - колібрі, найкровожерливіша риба - піранья.

А  тепер  давайте  послухаємо   історію  життя  великого  письменника  і мандрівника.

4. Розповідь  «учнів-біографів»:

- Ж.Верн - відомий французький письменник народився 8 лютого 1828 року у портовому містечку Нанті в родині адвоката. Батько мав власну контору і мріяв, що син продовжить його справу. Але хлопець мріяв про море.

Початкову освіту Ж.Верн здобув у приватній школі. У 1847 році отримав диплом бакалавра у нантському королівському ліцеї і поїхав у Париж.

У Парижі він вивчав право. На витрати батько виділяв 100 франків щомісяця. І Ж.Верн змушений був тратити їх досить обачно.

З середини XIX століття Франція, як багато інших країн Європи, переживає справжній розквіт науки, який позначається сенсаційними технічними і географічними відкриттями. Ж.Верн виявляє неабиякий інтерес до новинок природничої і технічної літератури. Його перша книжка присвячена темі наукових відкриттів.

Разом з тим він захоплюється театром.

- До 35 років Ж.Верн обіцяє батькові стати відомим письменником. Багато працює, часто міняє місце роботи.

Та ось на початку 1863 року світ побачив роман  «П'ять тижнів на повітряній кулі», який нарешті приніс автору світове визнання.

- Ж.Верна справедливо називають «всесвітнім мандрівником». Він створив багатотомну серію романів  «Незвичайні пригоди», в яких розповів про природу різних кліматичних зон, флору і фауну, звичаї народів планети Земля. До серії увійшло понад 60 романів. Найвідоміші з них:  «20 тисяч льє під водою»,  «Діти капітана Гранта»,  «П'ятнадцятилітній капітан»,  «Шлях на місяць»,  «Навколо Місяця»,  «Чорна Індія» і інші.

Слово вчителя.

Отже, ми дізнались, що Ж.Верн написав серію пригодницьких романів, які об'єднує спільна назва  «Незвичайні подорожі». Про що в них розповідається і які з них найпопулярніші, попросимо розповісти бібліотекаря.

5.  «Учень - бібліотекар» розповідає:

  • у романі  «П'ять тижнів на повітряній кулі» головний герой сміливий дослідник доктор Фергюссон організував експедицію на повітряній кулі, зробленій за його проектом;
  • герої роману  «Подорож до центра Землі» переживають нелегкі випробування, бачать минуле нашої планети та її читачів;
  • романи  «З Землі на Місяць» та  «Навколо Місяця» описують космічну подорож в артилерійському снаряді, випущеному з гармати;
  • у книзі  «Діти капітана Гранта», щоб урятувати свого батька, його дітям та екіпажу судна потрібно розгадати загадку: географічні дані на записці, розмитою водою, не дають точної відповіді про місцезнаходження капітана Гранта;
  • відомі і улюблені багатьма романи  «20 тисяч льє під водою» та  «Таємничій острів». Герою першого твору капітану Немо, щоб залишити несправедливий і жорстокий світ, довелося збудувати човен під назвою  «Наутілус»;
  • цікава і повчальна книга -  «П'ятнадцятилітній капітан». У ній юнак, що не має великого досвіду, повинен стати капітаном, і він з гідністю виходить переможцем в усіх складних і небезпечних ситуаціях, у які потрапляє він та екіпаж судна  «Пілігрим».

Слово вчителя. Захоплені сучасники називали Ж.Верна  «всесвітнім мандрівником, провидцем, винахідником без майстерні».

-       Що ж винайшов Ж.Верн, ви дізнаєтесь, якщо пройдете лабіринтом.

-       А розплутавши клубок, прочитаєте, де саме відбуваються події, описані у творах письменника.

Гра  «Розплутай клубок” (розв’язання лабіринту).

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ви дізнались і почули багата нового і цікавого, звучали   нові для вас слова. Попросимо  «мовознавця» пояснити їх.

 «Учень-мовознавець» коментує: флора, фауна, лінгвістика, етнографія, франки, лібрето.

III. Підсумок уроку.  «Мікрофон”.      

- Що запам'яталось вам на сьогоднішньому уроці?

Домашнє завдання:  «П'ятнадцятирічний капітан». Ч І, р. 1, 2, 4, 9, 10.

Янчишин  Марія  Романівна, вчитель  світової  літератури Шумської  ЗОШ  І – ІІІ ст. №1

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Нові матеріали

Використання заводських матеріалів в курсовому проектуванні з дисципліни «Планування та організація діяльності підприємства». Методична розробка
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич обговорила перспективи вищої освіти з тернопільськими педагогами
У МОН визначились з кандидатурою освітнього омбудсмена
За перший тиждень вступної кампанії абітурієнти створили майже 120 000 електронних кабінетів
Документи про середню освіту є дійсними без печатки школи, - роз'яснення МОН
Обсяги державного замовлення на підготовку фахівців у 2019 р.
Автору підручника з історії України рекомендували замінити термін російсько-українська війна на "гражданский конфликт"
Лілію Гриневич не пустили в школу
Кабмін спростив процедуру проведення дослідів для вишів та наукових установ
Хто має право на пільговий вступ у заклади вищої освіти

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович