Конспект уроку на тему: «Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета: вдосконалювати навички аналізу тексту, характеристики героя, розкрити роль фантастичних образів у духовному відродженні Скруджа,  вміння виразно читати, інсценувати, розвивати творчу уяву, формувати гуманістичні ідеали – совісті, справедливості, милосердя, любові, виховувати повагу до християнських традицій.

Обладнання: дзвіночок, «ланцюжок помилок».

Епіграф: Важливо не те, чи довго – а чи правильно ти прожив.

Сенека.

Хід уроку

І. Організація уроку.

ІІ. Узагальнення окремих фактів, подій, власних вражень.

1.     Слово вчителя.

На попередніх уроках ми ознайомилися з повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».

Різдво. Все починалося з Різдва. В ці дні кожна людина очікує на свято. Зірка Різдва посилає немеркнуче світло в наші душі, очищає їх; і душа потребує дива і вірить у нього.

Тому, мабуть, хочеться бути привітнішими, добрішими, чуйними, хочеться співати, робити добро. Ч. Діккенс писав: «Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, хто не має ні грошей, ні долі, - таких самих людей, як вони самі».

Діти, а що ви знаєте про Різдво.

(Використання прийому «мікрофон»).

2.     Інсценізація.

Учень, який виконує роль Скруджа перебиває і зауважує:

— Ну що ви говорите? Хочеться співати, хочеться   робити добро... Що за дурниці! «Радісне Різдво»! Не говоріть мені такого! На Різдво платять борги без   грошей, воно показує, що чоловік став на рік старший і ні на одну годину багатший. Коли б я міг роби­ти так, як я бажаю, то я б кожного дурня, що швендяє та славить Христа, зварив разом з його різдвяною стравою й поховав би, застромивши йому ялинку в  серце!

3.     Вчитель.

-         Хто може сказати такі слова? Яка ж це людина повинна бути?

-         Чи любив Скрудж святкувати Різдво?

-          Як він ставиться до навколишніх?

-         Як люди ставляться до Скруджа?

-         Чому навіть собаки обминають його?

-         Яке слово для Скруджа було «найлиховіснішим»?

Зверніть увагу на таблицю «Світ достатку і гідності». Як Діккенс спів вставляє ці два світи.
 

Зробімо висновок, чого у світі більше: духовного чи бездуховного? Прослідкуємо, як Скрудж змальований у І строфі.

-         Який умовний ланцюжок помилок скував для себе Скрудж до різдвяної подорожі?

(Діти записують на заготовках ланцюжках слова і прикріплюють на магнітну дошку).

4.                Вчитель.

Вже наближається різдвяний вечір від нього всі чекають дива. А яке ж диво сталося з нашим героєм? (Він змінився. Переродився, став іншим).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

1. Вчитель. Сьогодні ми підсумуємо причини казкового переродження Скруджа. Це не так легко адже емоції героя постійно змінюються. (Учні записують у зошит тему та епіграф уроку).

2. Словникова робота.

А що означає слово переродження – зміна, оновлення.

Переродитися – стати зовсім іншою людиною.

Уважно перечитайте епіграф. Зі словами філософа важко сперечатися, але що означає «правильно прожив»? Хто може сказати, як саме «правильно потрібно жити»? Напевно, скільки людей, стільки й відповідей буде на це питання. Може, Скрудж, а може різдвяні дзвони зможуть нам у цьому допомогти.

 IV. Робота над змістом уроку.

Ми уже сказали, що у Святвечір можуть відбуватися різні дива. (Лунає дзвін Різдвяних дзвіночків).

-         Що це за звук?... Звідкіля коли і за яких умов почув його Скрудж.

-         Що здивувало Скруджа, заставило його похвилюватися?

1. Інсценізація. (З'являється привид Марлея. Учень, який виконує його роль, дзвонить у дзвіночок. На шиї – ланцюжок, зроблений з ручок, записників, рахівниці).

Марлей:

-         Я прийшов у цю різдвяну ніч до свого колишнього компаньйона. Я мусив це зробити, але мені дуже важко.

-         Що не відпускає мою душу.

-         Мій  ланцюг – це символ чого?

«Це я, Марлей, твій компаньйон, Скрудже, це я, Яков Марлей. Говорю тобі, що у лю­дини не повинна душа бути замкнена, по­трібно, щоб людина зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших. Коли не робила цього за життя, то мусить спокутувати це по смерті. Вона засуджена тинятися по світі і бачити те, до чого вона вже не може долучитися. Я допоможу тобі змінитися. До тебе прийдуть три Духи. Без їхнього візиту матимеш таку долю, як я. Сподівайся першого з них завтра о першій ночі. Другого сподівайся на другу ніч в ту саму годину. Третій прийде на третю ніч з останнім дзвоном опівночі».

2. Вчитель. І так Скрудж відправляється у подорож з духами Різдва.

Прослідкуйте, з якою метою завітали гості до Скруджа, як змінювалися почутя героя, коли він бачив своє минуле, теперішнє і майбутнє. Наслідки подорожі.

3. Робота в групах.

1 група. «Подорож у Минуле».

- Які картини минулого показав Скруджові Дух минулого Різдва? Чому саме ці?

- Чи змінювалися почуття героя від побаченого?

- Чому потрібно було покласти руку на серце, щоб здійснити подорож у минуле?

-  Що Дух хотів дати зрозуміти Скруджу?

2 група. «Подорож у Сучасне».

- З якою метою Дух завітав до Скруджа?

- Де побував Дух теперішнього Різдва разам зі Скруджем?

- Які почуття він хотів розворушити у Скруджа під час цієї подорожі?

3 група. «Подорож у Майбутнє».

- З якою метою  відвідує Дух майбутнього Різдва Скруджа?

- Чому Дух не хотів говорити зі Скруджом?

- Чому цей гість справив на Скруджа найбільше враження?

Учні складають схему: мета Духа  – почуття Скруджа – наслідок.

4. Вчитель. Отже, Скрудж пригадав своє минуле, дізнався, що  про нього думають оточуючі, побачив свою смерть і зрозумів, що на нього чекає самотність, герой зрозумів свої помилки.

5. Інсценізація. Скрудж.

- Я все зрозумів. Я шануватиму в своєму серці Різдво і думатимему про нього цілий рік. Я спокутую минуле теперішнім і майбутнім. Всі три Духи завжди будуть зі мною.

6. Вчитель.

- Як  Скрудж спокутує минуле, теперішнім і майбутнім?

- Чи змінилося його ставлення до Різдва, до оточуючих його людей?

Як бачимо  зірка Різдва вселила в душу Скруджа немеркнуче світло, очистила від зла, відродила і серце героя. Під впливом Різдвяної подорожі воно розтало і стало  іншим. Яким саме?

Учні записують на заготовках-сердечках слова і прикріплюють на магнітну дошку (Додаток).

V. Підведення підсумку уроку.

   Вчитель:Отже, Скрудж не тільки на словах, а й усіма своїми вчинками доводить, що він переродився.

           Є така народна мудрість: «Якщо у тебе горе, поділися ним із другом, і у тебе залишиться половина горя. Коли у тебе щастя, поділися ним, і матимеш вдвічі більше щастя».

           А які прислів'я чи приказки про добро знаєте ви? (Літературна гра «Добери приказку»). Орієнтовні відповіді:

1. Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.

2.  Не одежа красить людину, а добрі діла.

3.   Робиш добро — не кайся, робиш зло зла й сподівайся.

4. Все добре переймай, а зла уникай.

5. Хто людям добра бажає, той і собі має.

6. А     доброму скрізь добре.

Вчитель. Так закінчується «Різдвяна пісня в прозі», яку сам Діккенс назвав «повістю про переродження людини, яка понад усе цінувала дзвін монет». Отже, кожен із нас відповідає перед Богом за свої вчинки. Скоро і ми будемо святкувати Різдво — єдиний з усіх днів, коли ширшають вузькі серця; найкращий в році, добрий, веселий, привітний день!»

Смисл Різдва

Бувають дні, як одкровення Боже,

Благословіння зоряних небес,—

Коли на себе справжніх ми похожі,

\ в нас Ісус воістину воскрес.

Коли світліють скривлені обличчя, Збагнувши суть духовного буття,

 І хочеться подумати про вічність, А не про тлінь короткого життя.

У дні такі завіт прадавній з Богом

У серці, що відкрилось, ожива...

І ми в собі народжуємось знову

Під знаком світлоносного Різдва.

О. Ніколенко

          Тож нехай різдвяний дзвін розбудить замкнені людські душі так, як розбудив душу Скруджа. Запам'ятайте слова Ч.Діккенса: «Май душу, май серце, і будеш людиною на всі часи!».

           А ми з вами, любі діти, зараз створимо чарівне коло, і ви обміняєтеся виготовленими листівками з побажаннями для свого товариша. Подарунок не завжди буває матеріальним. Подарувати можна посмішку, погляд , добре слово й цим зробити людину щасливою. (учні встають із-за парт і створюють коло побажань).

          А я бажаю вам, дорогі мої, щоб диво Різдва – диво Добра і Любові до людей залишилося у ваших серцях, тому що Добро завжди перемагає, незважаючи ні на які обставини і перепони. Нехай буде над кожним із нас Боже благословення, його любов та ласка.

VI. Виставлення і мотивація оцінок.

VII. Домашнє завдання: Написати текст вітальної Різдвяної листівки від імені  Скруджа  Таймі Тімові


Додаток

Янчишин  Марія  Романівна, вчитель  світової  літератури  Шумської  ЗОШ  І – ІІІ ст. №1
 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Нові матеріали

Використання заводських матеріалів в курсовому проектуванні з дисципліни «Планування та організація діяльності підприємства». Методична розробка
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич обговорила перспективи вищої освіти з тернопільськими педагогами
У МОН визначились з кандидатурою освітнього омбудсмена
За перший тиждень вступної кампанії абітурієнти створили майже 120 000 електронних кабінетів
Документи про середню освіту є дійсними без печатки школи, - роз'яснення МОН
Обсяги державного замовлення на підготовку фахівців у 2019 р.
Автору підручника з історії України рекомендували замінити термін російсько-українська війна на "гражданский конфликт"
Лілію Гриневич не пустили в школу
Кабмін спростив процедуру проведення дослідів для вишів та наукових установ
Хто має право на пільговий вступ у заклади вищої освіти

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович