Конспект уроку на тему: «Неозначено-особові речення»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета: поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення; сформувати поняття про неозначено-особові речення, способи вираження в них головного члена; розвивати творчі вміння, навички аналізу, трансформувати й конструювати неозначено-особові речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження; формувати вміння визначати стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; виховувати любов до краси і багатства українського слова.

Обладнання: підручник, таблиця.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б 'ється — ожива,

Як їх почує...

Т. Шевченко

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент 

II. Оголошення теми й мети уроку

Мотивація навчальної діяльності

У фінікійському алфавіті не було голосних, їх пізніше додали греки. Розшифруйте фінікійський запис, що означає вид односкладного речення, додавши голосні.

ЗНЧН-СБВ

Який префікс треба додати, щоб мова йшла про односкладне речення, в якому особа, що виконує дію, невизначена?

III. Вивчення й усвідомлення нового матеріалу

Метод «Досліджуємо — аналізуємо — робимо висновки»

Прочитайте текст. Випишіть односкладні речення, в яких присудок виражений неозначеною особою.

Вінець

Після заручин готувалися до весілля. Кілька разів приїздили з райцентру, пропонували свої послуги. Але батьки відмовилися.

— Хіба то весілля, коли нас, сільських, повчають, кого називати тестем, кого свекрухою, пропонують загадки? А ось заграти весільної пісні не вміють. Ми, по-нашому, як діди-прадіди, відгуляємо. Щоб діти запам'ятали на все життя, — відказував батько.

Віддавали останню дочку. Тож сусіди вирішили відсвяткувати обряд «вінця». За кленовими столами виголошували тости, обдавали присутніх короваєм,

співали весільних пісень. І все це присвячувалося єдиному — вшануванню батьків, котрі виконали найсвятіший обов'язок подружнього життя – виховали п’ятеро дітей (В. Скурагівський.)

Учитель. Неозначено-особовими називаються такі односкладні речення, в яких присудок означає дію, виконувану невизначеною особою. У таких реченнях виконавець дії не називається з різних причин.

Дія головного члена стосується здебільшого багатьох виконавців: Ведуть коня вороного. (Т. Шевченко.)

Колективне опрацювання опорної схеми

Дослідження-трансформація

Утворіть односкладні неозначено-особові речення, трансформувавши подані синтаксичні конструкції.

1. Упродовж віків Несторів літопис був прикладом єднання, патріотизму й поваги до інших народів. (Д. Степовик.)

2. Розвиток ракетної галузі та космічної техніки й початок космічної ери в історії людства світ пов'язує насамперед з ім'ям академіка Сергія Корольова. (В. Горбунов.)

3. До етикету належать поведінка, форми звертання й привітання, манери й одяг. (А. Коваль.)

Гра «Кмітливий»

Випишіть у табличку спочатку номери неозначено-особових речень, а потім — означено-особових.

1. Нехай утрем дрібні сльози, заплакані очі...

2. Не ховайте скарби ваші, нерозумні люди, не закопуйте у землю.

3. Бо й тут, мабуть, не спитають про матінку рідну.

4. Ой тобі ж бо, зоре, на небі сіяти, не у синіх горах доленьки шукати.

5. Обкрутили ланцюгами та й забрали до команди.

6. Згадаю тебе до схід сонця в неділеньку рано.

7. Тепер не мають і коли про теє споминати. (Із тв. О. Федьковича.)

Речення

 

 

 

 

 

 

 

Буква

 

 

 

 

 

 

 

 

1 – е , 2 — р,3 — г , 4 – л , 5 – 0, 6 – а , 1 – в.

Підставте букви і прочитаєте назву найвищої гори в Україні.

Вибіркова робота

Запишіть заголовки до висловлювань відповідно до колонок таблиці.

Таблиця

Означено-особові речення

Неозначено-особові речення

Двоскладові речення

 

 

 

 

1. Як одягалися в давнину.

2. На чиїх ременах стоїмо?

3. Вона підкорила Європу.

4. За що цінують дуб.

5. Про що розповідають кольори?

6. Бережімо багатство природи.

7. Чого не знайдеш в Україні?

8. Топчу, топчу ряст.

9. Падають зірки.

Хвилинка «Культура мовлення»

«Якщо люди не дбають за культуру власної мови, часто помилково кажуть: "Я вибачаюся ". Так сказати не можна, бо частка - ся означає себе, отже, виходить, що людина вибачає саму себе», — читаємо у Бориса Антоненка-Давидовича.

Робота в групах. Вправа «Майстри слова»

1. Запишіть рецепт приготування будь-якої страви, використавши неозначено-особові речення.

2. Опишіть хімічний або фізичний дослід, вживаючи неозначено-особові речення.

Пояснювальний диктант

Зробіть висновок, яку функцію виконують односкладні неозначено-особові речення в мовленні.

Художнє оздоблення полотна — давня традиція українського народу. Вишивання набуло особливого поширення серед простого люду. У середньовіччі майже в кожній родині захоплювалися мистецтвом вишивки. Нею обрамлювали практично всі господарсько-побутові вироби: сорочки, скатертини, рушники тощо.

Довголітній досвід наших пращурів одпрактикував значну кількість рецептів отримання найтонших нюансів кольорових відтінків. Традиційно виготовляли барвники з багатьох компонентів живої природи: кори дерев, листя, коріння, плодів та квітів. Для кожного окремого випадку були свої строки збирання й заготівлі сировини, суворий режим дозування, чітка технологія заварювання тощо. (За В. Скуратівським.)

IV. Підбиття підсумків уроку

«Лінгвістична перезва»

(Відбувається змагання між двома командами. Одна команда називає правило, інша — дає у відповідь приклад. Потім команди міняються ролями.)

V. Домашнє завдання

1. ВИВЧИТИ матеріал підручника.

2. Із дієсловами висаджувати, визначати, називати

скласти пари речень:

а) двоскладні;

б) односкладні неозначено-особові.

 

Любов Плахотнюк, учитель УМЛ СЗШ І—III ст. № 4 м. Хмільника, Вінницька обл.

Плахотнюк Л. Неозначено-особові речення. 8 клас.//Українська мова та література. – 2013. – №10.– С.8-9.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.