Конспект уроку на тему: «Називні речення»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про називні (номінативні) односкладні речення;

сформувати вміння виділяти називні з-поміж інших видів односкладних речень; удосконалювати навички правильно визначати види односкладних речень, конструювати їх і використовувати в усному й писемному  мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов до точного та образного слова.

Обладнання: підручник, таблиця, дидактичний

матеріал.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

Найперше — музика у слові!

Поль Верлен

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитування

— Які речення називаються односкладними?

— На які умовні групи їх можна поділити?

— Чи бувають односкладні речення поширеними?

Повними?

III. Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Письмова робота

Запишіть речення. Які з них є односкладними?

У формі підмета чи присудка виражено головний член?

Зимовий вечір. Тиша. Ми. Я вам чужий, я знаю. (П. Тичина.)

Учитель. Речення з головним членом підметом — називне.

IV. Оголошення теми й мети уроку

V. Вивчення й усвідомлення нового матеріалу

Дослідження-характеристика мовного матеріалу

Виділіть у реченнях головні члени. Укажіть називні речення, охарактеризуйте спосіб вираження їхніх головних членів. Чи мають вони другорядні члени речення? Які саме?

1. А ось ліси, покриті димом. (Л. Дмитренко.)

2. Ось і місток, за яким починалося село. (І. Муратов.)

3. Зелений луг. Над лугом в'ється чайка. (М. Рильський.)

4. Спориш. Нагідки. Стиглі свічі лип. І скручений панич дереться вгору. (М. Боровко.)

5. Ліс. Безсилі метелики. Лампа і сніжний папір. (М. Рильський.)

Метод «Мозковий штурм»

Чи будь-яке речення, у якому головний член — підмет, виражений іменником у називному відмінку, буде односкладним називним?

Виконайте синтаксичний розбір речень.

Хата... Біля хати садочок. На небі сонце.

Учитель. Із другорядних членів у називному реченні може бути лише означення.

Творчий диктант

Поширте подані називні речення другорядними членами.

Зима. Народ. Сніги. Ліс. Річка.

Дослідження-зіставлення

Запишіть пари речень. Зіставте їх. Виділіть у них граматичні основи. Дослідіть, які речення є двоскладними, а які — односкладними.

Зоряна ніч

Ніч зоряна

Пізня осінь

Осінь пізня

Широкий степ

Степ широкий

Вправа «Позмагаймося»

Пригадайте українські казки, назви яких – називні речення.

Вправа «Редактор»

Прослухайте текст. Визначте тип і стиль мовлення. Перекажіть текст, використовуючи лише називні речення.

Зразок:

На землю впали краплини дощу. — Перші краплини.

Повівав холодний вітерець. Насувалися білі, наче молочні, хмари. Рано бігли мишасті коненята. Дорога була слизька. На обидва боки дороги, скільки оком кинеш, розстелилось поле, вкрите снігом, мов скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами. Чорне вороння сідало громадами на сніг і знов здіймалося з місця. Вітер дужчав. Насунули снігові хмари і оповили небо. Посипав сніжок!

Холодний вітерець.

Білі хмари.

Слизька дорога.

Снігове поле.

Твердий сніг.

Чорне вороння.

Вітер.

Снігові хмари.

Сніг.

Хвилинка «Культура мовлення»

Правильно не приймати участь, а брати участь. Дієслово приймати буде слушним там, де воно має значення «одержувати», «перебирати».

Робота в парах

Пара 1: складіть опис пори року, коли народилися ваші мами.

Пара 2: складіть опис маминого обличчя в різних ситуаціях: коли вона спокійна; зосереджена; сердита, використовуючи називні речення.

Пара 3: опишіть кількома називними реченнями

свою вулицю взимку, влітку, восени, навесні.

Поетична п 'ятихвилинка

Випишіть із тексту називні речення. Які з цих речень поширені, а які — непоширені?

Вітер. Злива. Безсоння.

Гасне літо зелене.

Падають на підвіконня

Жовті долоні клена.

Серце щемить від болю.

Вмиті безсонням очі.

Я, а поряд зі мною —

Чорна безодня ночі. (В. Шинкарук.)

VI. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

— Чим відмінні називні речення від інших видів односкладних?

— Які члени можуть бути в називних реченнях?

— Де вони використовуються в мовленні?

VII. Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал підручника,

2. Уявіть, що ви — пасажири поїзда. За вікном пробігають різноманітні краєвиди. Відтворіть їх за допомогою номінативних речень (можна використати інші види односкладних речень).

 

Любов Плахотнюк, учитель УМЛ СЗШ І—III ст. № 4 м. Хмільника, Вінницька обл.

Плахотнюк Л. Неозначено-особові речення. 8 клас.//Українська мова та література. – 2013. – №10.– С.11-12.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –