Конспект уроку на тему: «Прислівник. Узагальнення і систематизація знань учнів з теми»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Латанська Анжела Володимирівна,
учитель української мови та літератури,
Іллінецького навчально-виховного комплексу 
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №2»
(м. Іллінці, Вінницька область)


Мета: Узагальнити і систематизувати, закріпити знання учнів про прислівник; вдосконалювати навички розбору, правопису, розвивати кмітливість, інтерес до мовних явищ, виховувати культуру мови, любов до художнього слова.

Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань з елементами контролю, умінь, навичок.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

Вступне слово.

Подивіться, будь ласка, у вікно. Як гарно на дворі. Нарешті зима вступила у свої володіння. Ще вчора був дощ, а сьогодні лежить пухкий сніжок. А чи помітили ви, як він падав? Як саме? (легко, тихо, спокійно). А до якої частини мови належать ці слова? Правильно. До прислівника. Чи можемо ми обійтися без цієї частини мови? Ні. Отже, ви зрозуміли, що тема нашого уроку: «Прислівник як частина мови». Про нього ви вже знаєте все, а наше завдання систематизувати і узагальнити знання отримані з цієї теми.

ІІ. Записуємо тему уроку.

Узагальнення і систематизація знань з теми: «Прислівник».

ІІІ. Фронтальна бесіда.

1.  Що таке прислівник?

2.  Чим він відрізняється від інших частин мови? (незмінністю)

3. Отже, епіграфом будуть слова Д.Білоуса із поезії «Дорогі злитки»

Прислівник звик незмінюваний в мові,

Ознаки різні виражать при слові.

-  Яка синтаксична роль прислівника? (виконує роль обставин)

-  Що спільного між прислівником і дієприслівником? (незмінність)

4.    На які розряди поділяється прислівник?

а) (спосіб дії, місце дії, час дії, причино дії, мета дії);

б) ознака іншої ознаки (міра і ступінь);

в) ознака предмета

5.  Якими способами творяться прислівники?

Завдання: Визначити спосіб творення слів

І р. Несподівано;

І р. Повсякчас — злиття основ;

ІІІ р. Повік-віків – складання

6.  А що є у прислівника і у прикметника однакового?

Ступінь порівняння

7.   А скільки їх є? А які?

Як творяться прислівники вищого ступеня:

а) проста форма -ш -іш, складена — значно, багато;

б) найвищий ступінь — проста + най для підсилення — як, -що.

8.  Але як пишуться прислівники з префіксами -най, -якнай, -щонай?

Разом

Бесіда. При творенні вищого ступеня порівняння прислівників за допомогою суфіксів -ш -іш відбувається чергування.

9.  Ми так добре впорались зі всім, нам залишилось розібрати прислівник як частину мови.

Завдання: записати, підкреслити прислівники, один з прислівників розібрати як частину мови.

Виховуй культуру мови

Будь уважний у розмові. Не говори голосно. Коротко, ясно, яскраво, образно, барвисто висловлюй свої думки. Чітко і правильно записуй кожне слово, речення. «Краще менше та краще», - говорить народна мудрість.

Краще — прислівник, вищий ступінь порівняння, проста форма, розряд

за значенням, спосіб дії, у реченні виступає обставиною.

10.   Давайте трішки відпочинемо і зробимо невеличку перерву. Я прочитаю вам віршик, а ви знайдете у ньому прислівники і поясните мені, яку цікавинку ви помітили у цих словах. І заразом провіримо ваш музичний слух.

Запізнився мимохіть,

Тобто по неволі

Вас відвідав мимохідь

Вже по добрій волі

Це однозвучні прислівники, але їх можна розрізнити тільки за значенням Мимохіть - бо не хотів, мимо волі Мимохідь – бо мимо ходив.

Завдання: Записати слова, роз приділити їх у три стовпчики. У перший, що пишуться окремо, у другий - через дефіс, а в третій - разом.

Раз у раз,

один по одному,

 сам на сам,

з боку на бік

Віч-на-віч, де-не-де, будь- що-будь, по-українськи, з діда-прадіда, хтозна-де, часто-густо, по-п'яте, як-от, давним-давно

Недостатньо, ушестеро, начетверо, вгорі, ніяково, несподівано, пошепки, знизу, зростання, спросоння

Висновок: які правила написання прислівників слід добре пам’ятати?

-   дефіс у прислівниках;

-   написання прислівників разом, окремо;

-  и, і в прислівниках;

-  не, ні з прислівниками.

11. Бесіда. Скажіть, будь ласка, ви любите дивитись телевізор? А хто з дикторів телебачення вам найбільше подобається? А чи звертали ви увагу на мову телеведучих? Як вони говорять?

Уявімо ситуацію. Ось ти головний редактор телеканалу «Студія 1 + 1», а я прийшла найматися на роботу. Щоб перевірити мою вимову, даєш мені слова, щоб я їх прочитала.

ВАШЧЕ, ВИШЧЕ, ВСЕРІМНО, СМАШНО,

ТАМА, ТУТА, ТАМЕЧКИ, ТУТЕЧКИ,

ОСЬДЕЧКИ, ГОСЬДЕЧКИ, БАГАЦЬКО

-  Приймаєте мене на роботу? А чому?

-  Що не так я зробила?

-   А щоб ви мені порадили? Чим зумовлені мої помилки? (незнанням теми, діалекти)

12.  Додатково: (записані на дошці слова прочитати і зробити висновок)

Дочиста, сповна, водночас, босоніж, голіруч, байдуже, слідом, шкода, завжди.

Завдання на спостережливість. Який висновок ми зробимо, прочитавши ці слова?

Висновок. Ці прислівники мають подвійний наголос і не буде помилкою, якщо ми будемо вимовляти їх босоніж

13.   Лінгвістичні ігри.

1.   Який прислівник однаково читається зліва і право і справа наліво, синонім до нього тепер? (зараз)

2.    Який прислівник вживається з серцем? (натщесерце)

3.   Які прислівники запитують про себе? Як пишемо? (щотижня, щогодини, щомісяця, щороку, щоденно)

4.    Назвіть 5 днів тижня. Не згадуйте при цьому ні числа, ні назв днів. Які прислівники ви використовуєте? Як ми ці прислівники записуємо?

(позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)

5. Що таке завтра, а було вчора? (сьогодні)

6.  Хто знає найбільше прислів’їв, фразеологізмів із прислівниками, де вживалися прислівники із ступенем порівняння

Більше діла, (менше слів)

Тихіше води, (нижче трави)

Раніше встанеш — (більше зробиш)

Краще пізно, як ніколи

Краще, менше та краще

Краще гірка правда, ніж солодка брехня

Усюди добре, а дома найкраще

IV.Підсумки уроку.

-      Як треба працювати на уроці, щоб мати глибокі знання? Дайте відповідь на запитання, вживаючи прислівники. (Щоденно треба вчитися наполегливо, старанно, сумлінно, добре, залюбки, охоче.)

-     Оцінювання знань учнів. Коментування оцінок.

V.Домашнє завдання.

Твір-мініатюра «Мій робочий день», використовуючи прислівники.

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.