Конспект уроку на тему: "Поняття про слова – назви предметів (іменники). Постановка до слова питання."

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Бурдова Оксана Іванівна, 
вчитель Іллінецького НВК
«ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія №2»


Тема: Поняття про слова – назви предметів ( іменники ). Постановка до слова питання.

Мета:   Навчати учнів розпізнавати іменники за питаннями хто? що?;

поглиблювати знання учнів про слова – назви предметів;  

розвивати вміння ставити запитання до слів, збагачувати

словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця  «Назва предмета»

Хід уроку

I Організаційний момент

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок.

В  країну чудової української мови.

II     Актуалізація опорних знань

П1. Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, до нас на урок завітав Незнайко.

Давайте з ним привітаємось:

- Здрастуй, Незнайку!

- Давайте вимовимо звуки у слові Незнайко.

- Назвіть букви, якими записано слово Незнайко.

Позначте  каліграфічно звуки буквами  Н е з н а й к о

Запишіть слово, підберіть слово з протилежним значенням

Незнайко – Знайко.

-Пригадаймо для Незнайки, про що ми говорили на минулому уроці. ( Вчилися ставити запитання до назв предметів, та назв істот )

- Сьогодні ми будем продовжувати працювати над словами назвами предметів, будемо вчитися і вчити Незнайка ставити питання до слів, дізнаємось, як одним словом називаються слова, що називають  предмети, працюватимемо зі словниковими словами, будем вчити Незнайка бути працьовитим і працелюбним.

III  Вивчення нового матеріалу.

 Незнайко йшов до нас довгою дорогою і на своєму шляху зустрічав багато цікавого. Йому хотілося дізнатися, що це?

Але все у нього було невпопад. Допоможемо йому? (На дошці предметні малюнки).

Діти ставлять питання і називають предмети.

Завдання для дівчаток. Випишіть слова, що відповідають на запитання що?

Завдання для хлопчиків. Випишіть слова що відповідають на запитання хто?

Перевірка завдання.

Висновок: Слова, які відповідають на питання що? –назви неістот.

Слова, які відповідають на питання хто?- назви істот .

- Слова, до яких ми ставимо питання хто? що? Називають предмети, дають їм ім’я.

- Як ви думаєте, як слова можна назвати по-іншому – одним словом (іменнники).

2. Робота з підручником. Читання правил.

Ходив Незнайко довго, заблукав до лісу і зустрів там

 Коли відгадаєте загадку, то дізнаєтесь кого.

3. Робота над загадкою.

Буркотливий, вайлуватий

По лісу блукає, меду шукає

Так це ведмідь. Ведмідь – великий, хижий звір, укритий густою бурою або білою шерстю.(Виставляю малюнки).

Цікаво знати: Ведмеді люблять солодке, у них навіть можуть боліти зуби, якщо вони занадто зловживають солодощами.

Незнайко все мандрував і  по дорозі знайшов такі карточки. Допоможемо Незнайкові прочитати слова.

 Ведмедь. Видмідь. Ведмідь.

-Як ви думаєте, яке слово написане правильно?

Поділимо на склади. Який склад наголошений. Е без наголосу вимовляється близько до и. Можна допустити помилку, бо наголосом це слово не перевіряється, а перевіряється словником.

Музична фізкультхвилинка «Веселі звірята»

4. Інтерактивна вправа «Добери пару»

                                              бурий

                                              синій

                                              боязкий

                                              колючий

           Ведмідь                   білий

                                              хижий

                                              великий

                                              стиглий

                                              полярний

                                              м’ятний

5. Робота в парах

На партах лежать карточки.

Завдання: Складіть речення зі слів, підкресліть іменники, поставте питання. Перевірка. Учні зачитують речення. Роблять висновок, що у кожного ряду вийшла розповідь.

 IV  Підсумок уроку

-            Діти, як ви вважаєте, Незнайко зрозумів, що таке іменник?

-            На які питання відповідає?

Пограємо гру «Хто?, що?»

Школа, тигр, книжка, зима, хлопчик, корова, кошеня,

Літак, тракторист, трактор.

V Домашнє завдання

Вивчити правило с.66, вправа (ваза).

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –