Конспект уроку на тему: «Зимовий пейзаж. Побудова пейзажної роботи «Зимова казка».

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Веремійчук Л.П,
учитель вищої категорії,
учитель методист Іллінецького НВК
«ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія №2»


Мета уроку

-  ознайомити учнів з творчістю української художниці Крістіни Жілінскайте;

-  закріпити знання про поняття жанру пейзаж та його видів;

-  поглибити в учнів навички застосування правил лінійної перспективи;

-  розвивати навички учнів у передачі глибини простору;

-  розвивати творчу уяву та образне мислення;

-  виховувати вміння помічати природу рідного краю у різні пори року.

Завдання:

1.     Ознайомлення з:

-  творчістю художника;

-  виражальними засобами пейзажу;

-  участь у бесіді;

-  спостереження за сприйманням нового матеріалу;

2.     Практична творча робота (побудова пейзажної роботи).

Обладнання

-  DVD диск (відеоматеріали для уроку);

-  репродукція картини К.Жілінскайте  «Немирів. Зима в маєтку М.Щербатової»;

-  фотографії;

-  таблиці з елементами пейзажу;

-  ілюстрації із зображенням куточків природи;

-  зразок учителя на папері та на дошці;

-  роботи однолітків;

-  аудіоматеріал – супровід до уроку (підбір музичних творів);

Матеріали:

-  альбом-посібник, олівець, гумка.

Методи і прийоми: бесіда,  організація сприймання, демонстрація  наочності, спостереження, порівняльний аналіз, стимулювання творчої діяльності учнів.

Види діяльності учнів: сприймання, пізнавальна діяльність, художньо-практична творча.

Тип уроку: засвоєння нових знань та застосування набутих умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційна частина..

Урок почався. Посміхнись.

На малювання налаштуйсь.

Всю свою творчість ти збери й майстерність, волю не забудься.

ІІ. Повідомлення теми та мети, завдань уроку.

ІІІ. Актуалізація та корегування знань.

«Голуби злетілися біленькі,

Мабуть, їм хтось хліба накришив, -

То в ночі пройшов сніжок легенький

 І все довкіл запорошив.»

 

«Надійшли морози, пухова перина

Ріки закували, очі убирає,

І березам коси біла скатертина –

Інеєм прибрали. Ні кінця, ні краю.»

-  А хто знає приказки про зиму?

Учні:

1.  Грудень рік  кінчає, а зиму починає.

2.  Січень – року початок, а зими середина.

-  А ось загадка:

«Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі,

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця,

Рукавом махне –

Сріблом все вкриває»                  (Зима)

-  Отже, тема нашого уроку – зимонька.

Назвіть характерні ознаки зими.

-  Якого кольору зима?

-  Які стоять взимку дерева?

IV. Робота над темою уроку.

Сприйняття мистецтва.

Зима – казкова пора року. В ній багато краси, загадковості і веселих розваг. Земля вкрита снігом, небо мерехтить сніжинками, навіть сонечко взимку наче в казці.

-  Подивіться, як гарно художники зображували зимовий  пейзаж.

-  Ще геніальний Леонардо да Вінчі писав: « У наставницю я взяв собі природу, учительку усіх учителів…».

Перегляд зображень репродукції картин (DVDдиск).

-  Як види пейзажу ви знаєте?

Поява цього жанру в мистецтві сягає давніх часів. В українському мистецтві пейзаж став самостійним як жанр і формувався у XVII ст. , а особливо розвинувся в ХІХ ст. Багато українських художників працювало в цьому жанрі і залишили нам чудові  живописні полотна.  Сьогодні ми познайомимося з творчістю художниці, яка багато сил і майстерності вклала в розвиток українського пейзажного жанру.  Крістіна Жілінскайте вінницька майстриня, в художній  манері якої у неповторному орнаменті переплелися  барвисті ниточки, єднають її з литовською землею із землею українською, її другою батьківщиною.

Народилася вона 15 лютого 1958 року у Литві. Там навчалась у школі. А потім доля пов’язала її з Україно. У 1982 році вона закінчила Львівський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва, залишилась в Україні. Учасниця республіканських  та міжнародних виставок, численних живописно-графічних пленерів у містах: Кам’янець-Подільському,  Немирові, Хмільнику, Вінниці.

-  Погляньте на її роботу «Немирів. Зима  в маєтку  М.Щербатової». зверніть увагу на її манеру зображення, колір снігу, величність і таємничість зимового пейзажу. Ми відчуваємо настрій  самої картини: тиша, зимовий день на заході, тіні від дерев, будинку, занесені  снігом  лавочки, вузенькі алеї: все манить і захоплює.

-  Давайте  розглянемо малюнки однолітків і порівняємо їх з творами мистецтва.

-  Чим вони відрізняються?

-  Давайте пригадаємо:

  • вхід у композицію  - вільне місце у нижній частині  пейзажної роботи;
  • розміщення предметів методом  загородження;
  • ближчі предмети на картині  розміщені  нижче, ніж ті, що знаходять далі.

-  Все це дає нам можливість передати глибину простору.

Навчальна вправа: учень біля дошки рукою проводить уявні лінії «малюючи» парти від найближчої до останньої; звернути увагу учнів на те, як піднімається рука з кожною наступною партою.

Навчальна гра «Чарівні лінії»

А тепер спробуємо деякий час поринути у казку.

Уявимо собі, що дошка це чарівна картина. Добрим чарівником в нас буде: (обираємо учня). Учень малює лінію горизонту, зображує кілька дерев по всій  площині землі.

-  У нас гарний ліс, розкішні дерева. Але є ще й злий чарівник.

Обираємо злого чарівника. Він виходить і стирає на дошці  всі дерева, залишаючи на передньому плані одне дерево.

-  Як врятувати ліс?

Підказка: використати дві  чарівні лінії.

-  Хто допоможе  ялинкам?

Учні, використовуючи точку  сходження відновлюють зображення дерев, правильно відзначаючи висоту ялинок в залежності від їх віддаленості.

Учні малюють «Свою ялинку», по черзі виходячи до дошки.

Правило лінійної перспективи.

Казка закінчилася. Добро перемогло. А ми повинні пригадати правило, за яким відтворюється  довкілля:

Чим ближче розміщено предмет, тим він …(більший), чим далі – тим він … (менший).

Отже, лінійна перспектива – це спосіб зображення предметів з урахуванням зміни  їхньої величини, зумовленої віддаленням цих предметів  від глядача.

V. Педагогічний малюнок.

1. Трохи вище середини формату аркуша проведемо лінію горизонту.

2. Визначаємо місцезнаходження та габаритні розміри основних об’єктів  зображення: дерева, кущі.

3. Намічаємо контури річки та дерев.

4. Деталізуємо зображення на передньому плані.

VI. Демонстрація  кращих учнівських робіт на задану тему з коментарем.

VII. Фізкультхвилинка – щоб наші руки були вправними та майстерними, треба їх потренувати.

Щоб не втомлювались очі,

Працювали, щоб охоче,

Поверніться, потягніться,

Одне одному усміхніться,

Потренуйте свої руки

І візьмемся до науки.

VIIІ. Практична робота.

Виконання побудови навчально-практичної роботи «Зимова казка».

ІХ. Підсумок уроку.

 В альбомі посібнику виконуємо тестові завдання:

1.     Спосіб зображення предметів з урахуванням зміни їхньої величини, зумовленої віддаленням цих предметів від глядача:

а) ракурс;

б) фактура;

в) лінійна перспектива.

2.     Для відтворення глибин простору використовується:

а) метод загородження;

б) пропорції;

в) колорит.

3.     Зовнішній вигляд, обрис предмета - це:

а) пропорції;

б) силует;

в) форма.

4.     З яким художником ми познайомились на уроці?

  •    Аналіз учнівських робіт з коментарем досягнень та характерних помилок у виконанні.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович