Конспект уроку на тему: "Для чого створено Червону книгу України. Червонокнижні рослини рідного краю"

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Прийдун Світлана Михайлівна,
вчитель початкових класів
Бишківського НВК "ЗНЗ І - ІІ ступенів - ДНЗ"

Козівського району
Тернопільської області

Мета: розповісти учням про Червону книгу, про червонокнижні рослини рідного краю, виховувати бережливе ставлення до природи, прагнення охороняти її, бути її другом.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дивний світ навколо мене

Хочу я його пізнати.

Буду я старанно в школі

Всі науки я вивчати.

ІІ. Фенологічні спостереження.

-         Яка зараз пора року?

-         Який місяць?

-         Яке число?

-         Тепло чи холодно на дворі?

-         Який стан неба?

-         Яка температура повітря?

-         Чи були опади  протягом дня?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Слухання оповідання В. Сухомлинського «Чому Оля не зірвала квітки?»

Рано-вранці першокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила квітку ромашку.

Ой, яка красива квітка! Оля вже простягла руку, щоб зірвати й понести її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в краплинці горить сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя – все в краплинці. Задивилась Оля на краплинку роси й не зірвала квітки.

  • Чому ж Оля не зірвала квітки?
  • Як потрібно ставитись до зелених насаджень, квітів?
  • Як ви ставитесь до навколишньої природи?

Фізкультхвилинка.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.     Розповідь учителя з елементами бесіди.

Як добре, що на землі є рослини, бо без них не було б життя.

-  Яке значення мають рослини для тварин? (Рослини дають кисень, є притулком, їжею, ліками).

-   А яке значення мають рослини для людини? (Люди отримують кисень, ліки, їжу, тканини – льон і бавовна).

Поміркуємо разом: Чи буде «приємно» природі, якщо зриваючи яблука ми зламаємо гілку? Чи гуляючи лісом, зірвемо красиву квітку? Чи впіймаємо незвичайного метелика?...Так природі буде боляче. Бо кожна зламана гілка, зірвана квітка, спійманий метелик – це маленька рана завдана природі.

А тепер поговоримо про великі рани, які завдають природі. З давніх-давен люди будують міста, села, прокладають залізні і шосейні дороги. Все це є необхідністю для людини. Та на жаль, господарська діяльність людей змінює умови життя рослин. Наприклад, на місті лісу будують заводи, риють кар’єр, на місці лугу влаштовують ферми. Багато дикорослих рослин гине,так поступово людина ніби наступає на природу. Тому деякі рослини потребують охорони і вони занесені до Червоної книги. Ця книга називається так тому, що червони колір – сигнал небезпеки. Червону книгу заснував Міжнародний союз охорони природи, у 1966 р. В кожної країни є своя Червона книга. В Україні вона видана в 1980 р., рослини і тварини занесені в цю книгу, охороняються законом. 

2.   Презентація червонокнижних рослин рідного краю.

3.   Робота з підручником.

Опрацювання статті. С. 76

-   Які дикорослі рослини з гарними квітами вам найбільше подобаються?

-    Як ви розумієте прислів’я: «Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи, нема лісу – посади»?

Фізкультхвилинка.

4.     Робота в зошитах.

V. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

Вікторина «Назви квітку».

1.     На стебелинці волохатій,

Шість пелюсток лілуватих.

Гарна квітка – навіть в сні,

Усміхається мені.

(Сон-трава)

2.     Я найперший розцвітаю серед гаю,

І білий, наче, сніг, я колір маю.

Хто я? Відгадайте, не зривайте, не топчіть.

Хочу довго-довго жить.

То хто ж я?

(Підсніжник)

3.     Лікувальну силу маю,

Жовтим цвітом розцвітаю.

Називають ключ весни.

Як я звуся? Ти скажи.

(Первоцвіт)

4.     З води росте, на воді сидить,

У воду дивиться.

(Латаття)

5.     Цвіте травневою порою,

Її знайдем в затінку лісовім,

На стебелинці, як намистинки в ряд,

Квіти духмяні висять.

(Конвалія)

6.     Стоять красуні на воді,

Вінки в них білі й золоті.

(Латаття)

7.     У проміннях сонця ніжних,

Край веселого струмка,

Білий росяний підсніжник,

Раптом блиснув з-під сніжка.

О такий малий неначе,

Ледь прокинувся від сну,

Тихий-тихий, а одначе

Він привів до нас весну!

От йому вже друзів треба –

І гляди, під берестком,

Мов на землю впало небо –

Сині проліски кругом.

VI. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон»

Я дізнався…

Я хочу знати…

Я можу…

Мені було…

Бережіть красу природи. Бо тільки краса може врятувати світ. Один мудрець сказав такі слова: «Я зірвав квітку – і вона зів’яла, спіймав метелика – і він помер у мене на долонях. І тоді я зрозумів, що торкнутись до прекрасного можна тільки душею».

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович