Конспект уроку на тему: «Прикметник. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Прийдун Світлана Михайлівна,
вчитель початкових класів
Бишківського НВК "ЗНЗ І - ІІ ступенів - ДНЗ"
Козівського району
Тернопільської області

Мета: закріпити знання учнів про прикметник як частину мови,  його значення у мовленні, зв’язок з іменником; формувати пізнавальну самостійність з допомогою взаємодії учнів у парах, групах; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи й рідного краю.

Обладнання: таблиця, картки для індивідуальної роботи з диференційованими завданнями, картки для роботи в групах, речення для зорового диктанту, комп’ютер, тематичний словник школяра К. Прищепи та В, Лук’яненко

Тип уроку:  урок узагальнення й систематизації знань.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (взаємоперевірка).

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

П ри км ме ет тн ик

–  В якому слові можуть бути такі з’єднання?(Прикметник)

–  Запишіть його. Складіть із цим словом речення. Яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією?

–  Чи здогадались ви, яку частину мови ми починаємо вивчати?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми повторимо все, що знаємо про  прикметник як частину мови. Будемо спостерігати і робити висновки про роль прикметників у мовленні. Виховувати любов до природи й рідного краю.

V. Робота над повторенням і узагальненням.

1.Теоретичне завдання. Вправа «Мозковий штурм»

  •  Яку частину мови називають прикметником? Наведіть приклади.
  • На які питання він відповідає?
  • На які ознаки вказують прикметники?
  • З якою частиною мови пов’язаний прикметник?
  • За чим змінюються прикметники?
  • Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
  • Яку роль відіграють прикметники в мовленні?(Збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити свою думку).

2. Робота з таблицею .

Прикметник

Називає ознаку предмета.

Який? Яка? Яке? Які?

В реченні – другорядний член.

Змінюється за числами (однина, множина), в однині за родами.

Чол. рід                            Жін. рід                              Середн. рід

-ий, -ій                              -а, -я                                  -е, -є

Прикметник завжди стоїть у тому числі, роді і відмінку, що й іменник, з яким він                    зв’язаний.    

3. Робота з підручником .

    а ) Вправа190 (в парах).  

  • Які слова в загадках допомогли знайти відгадки?
  • До якої частини мови вони належать?

б) Колективна робота над віршем «Прикметник» (за вправою191) .

  • Чому прикметник має таку назву?(Означає прикмети іменників).
  • Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?(Ознака предмета)
  • Запишіть одну строфу вірша, багату на прикметники. Прикметники підкресліть хвилястою лінією.

Словникова робота

Пояснити значення слів щире(справжнє),погідне(безхмарне).

Знайти в словнику значення слова лагідне (робота в парах).

4. Фізкультхвилинка (під музичний супровід)

5. Зоровий диктант.

Село Бишки – це стародавній і прекрасний куточок Козівщини.

  Назвіть орфограми в реченні.

   Запишіть речення, знайдіть прикметники, підкресліть їх. Визначте рід і число .

6. Гра «Підбери ознаку». Вправа «Криголам».

Бишки – мальовниче село, в якому живуть працьовиті люди. А окрасою їхніх дворів є ніжні троянди, гордовиті майори, пишні чорнобривці.

    До кожної букви в слові троянда доберіть слова – назви ознак, які можуть охарактеризувати цю квітку.

Передаючи один одному мікрофон, діти по черзі називають прикметник. Той учень, який неправильно назвав прикметник, сідає за парту.

Т- тендітна,

Р - розкішна,

О - особлива,

Я - яскрава,

Н- ніжна,

Д - дивовижна,

А – ароматна.

7. Самостійна робота (на картках).

Різнорівневі завдання.

1-й рівень

Підкресли прикметники, визнач рід, число.

Місцеві жителі Бишок пишаються героїчним минулим.

2-й рівень.

Склади речення зі слів. Визнач рід і число прикметників.

Невеличка, Манілка, плакучих верб, вабить красою, річка.

3-й рівень

Прочитай словосполучення. Добери антоніми. З одним із словосполучень склади речення. Визнач рід і число прикметників.

Малий ліс –

Широка ріка -

VІ. Творча робота. Робота в групах.

       1.Підготовчий етап

   – У кожного з вас  на парті твір-мініатюра. Потрібно відредагувати його, використовуючи прикметники. Давайте пригадаємо правила роботи в групі.

  • Перед початком роботи оберіть лідера.
  • Уважно слухайте та читайте завдання.
  • Говоріть по черзі, не перебивайте один одного.
  • Працюйте так, щоб не заважати іншим.
  • Дотримуйтесь правил піднятої руки.

     2. Робота в групах «Дослідження і зіставлення»

Осінь

    На Козівщину прийшла осінь. Дерева одягли вбрання і раз у раз обсипають нас листям. Відцвіли квіти – айстри, хризантеми. Ранками падають роси на ще зелені трави.

    3. Контроль роботи в групах

     Виступи представника кожної групи. Учні класу задають додаткові питання з даної теми.

VІІ. Закріплення матеріалу.

Тестове опитування

1.Вкажи «зайве» слово

а) ясна;  б) гаряче ; в) сонечко;

2.Визнач прикметники, що стоять у множині.

а) чарівний; б) цікаві; в) рідні;

3.Визнач число і рід у словосполученні теплий день

а) одн., чол. р.;    б) одн., жін.р.;  в) мн., чол. р.

4.Вкажи сполучення слів,у яких допущено помилку.

а) дрімучий ліс; б) швидка струмок; в) червоне яблуко.

5.У реченні

Конвалія росте на лісових галявинах.

прикметник виступає

а) підметом; б) присудком; в) другорядним членом речення.

VІІІ. Хвилинка творчості

–       А зараз послухайте «Казку про прикметник», яку написала учениця нашого класу Лупиніс Оксана.

Жив-був на світі прикметник. У нього було багато друзів іменників. Вони супроводжували прикметника скрізь, підтримували його, без них він не знав якого він роду і в якому числі стоїть.

 Але одного разу прикметник вирішив, що йому не потрібні друзі-іменники, і пішов шукати собі нових товаришів. По дорозі він зустрів дієслово і вирішив подружитися з ним. Але з цього нічого не вийшло, бо дієслово не захотіло прийняти таку дружбу.

Потім прикметник вирішив приятелювати з числівником. Та і ця дружба закінчилась невдачею.

Засмучений прикметник вирішив вибачитись перед іменниками. Ті його пробачили. І з того часу прикметник та іменник – друзі «не розлий вода».

ІХ. Підсумок уроку. Метод «Коло вільних думок»

  –   Сподобався вам урок чи не сподобався?

  –    Чому? 

  –    Навіщо потрібні ці знання?

  –     Де використовують прикметники?

Х. Домашнє завдання (диференційовано).

С. 97, Впр. 193.

Скласти твір-розповідь на основі власних спостережень « Рідне село».

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.