Конспект практичного заняття на тему: «Міфи та релігія Стародавнього Єгипту»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Суркова Інна Володимирівна,
учитель історії
Коростенської ЗОШ № 9,
вища категорія


Мета:

 -  навчити учнів аналізувати давньоєгипетську міфологію, характеризувати релігійні уявлення єгиптян; застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття «мумія», «пантеон», «саркофаг»;

- розвивати вміння використовувати історичні джерела для пошуку відповідей на поставлене запитання;

- створити умови для виховання поваги до історичного минулого народів.

Після цього уроку учні зможуть:

-         аналізувати давньоєгипетську міфологію;

-         характеризувати релігійні уявлення єгиптян;

-         пояснювати на прикладах терміни «мумія», «пантеон», «саркофаг»;

-         порівнювати міфологію первісних людей та давніх єгиптян;

-         аналізувати історичні джерела з даної теми;

-         дискутувати та висловлювати власну думку щодо питань, які розглядаються під час уроку.

Тип уроку: застосування набутих знань.

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України» О. І. Пометун, П. В. Мороз, Ю. Б. Малієнко, атлас для 6 класу, настінна карта «Стародавній Єгипет», дидактичні матеріали підготовлені учителем та учнями до практичного заняття.

ХІД УРОКУ

I. Організація навчальної діяльності

Учитель дає можливість учням розшифрувати ребус, в якому зашифрована тема уроку, оголошує її, нагадує про особливості практичного заняття й правила, яких необхідно дотримуватись учням [Додаток 1].

II. Актуалізація опорних знань

Метод «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися»

Учитель пропонує учням пригадати, що вони вже знають із теми, яка розглядається, поставити запитання та знайти на них відповіді протягом уроку. Результати своєї роботи учні, об’єднавшись у пари, можуть викласти у таблиці:

Що знаємо

Про що хочемо дізнатися

Про що дізналися

 

 

 

 

III. Проведення практичного заняття

1.     Релігійні вірування давніх єгиптян

Розповідь учителя

Як і всі давні народи, єгиптяни своїх богів поєднували із силами природи. Добробут єгиптян повністю залежав від річки Ніл. Єгиптяни мали безліч богів і богинь. У кожній місцевості поклонялися власним богам, однак були божества єдині для всієї країни. Боги об’єднувались у велику родину – пантеон.

При роботі з терміном використовується вправа «Плутослови» [Додаток 2].

Далі учням пропонується в групах опрацювати 1 пункт параграфа № 14 та написати сенкан [Додаток3]:

1 група пише сенкан про бога Нілу Хапі

2 група – про бога землі Геба

3 група – про богиню неба Нут

Об’єктом уваги 4 групи стає бог мудрості Тот

5 група  –  про богиню радості та заступницю жіночої вроди Бастет

6 група – про Анубіса

7 група – про богиню правосуддя Маат.

В кінці своєї роботи учні оголошують свої сенкани.

Прийом «Лекція зі стопами»

Особливості його використання в технології критичного мислення полягає в тім, що вона читається дозовано. Після кожної значеннєвої частини обов’язково робиться зупинка. Під час «стопа» іде обговорення або проблемне питання.

Розповідь вчителя

Жителі Стародавнього Єгипту надавали особливого значення тому, що відбувається з душею після смерті людини. Життя, як вважали єгиптяни, - лише тимчасове перебування на цьому світі, мить порівняно з вічним існуванням душі в потойбічному світі. Для потойбічного життя не тільки готували тіло померлого, перетворюючи його на мумію, але й споруджували «будинки вічності» - піраміди та гробниці. Оскільки для єгиптян загробне життя було таким же реальним, як і земне, тому померлого забезпечували речами, якими він звик користуватись за життя: одягом, їжею, прикрасами. Військовому клали зброю, землеробу – мотику, писцеві – глиняні таблички.

Обговорення:

1.     Які схожі на єгипетські форми релігійних вірувань про потойбічне життя вам відомі?

2.     Про що в них розповідається?

Робота з терміном

Вправа «Мозкова атака» [ Додаток 4].

-         Що може означати слово «мумія»?

Учні по-черзі висловлюють свої міркування

Мумія – забальзамоване тіло людини або тварини.

Саркофаг – кам’яна скриня із зображеними магічними символами та заклинаннями, у якому розміщувалася труна з тілом померлого.

2. Міфологія Давнього Єгипту

Розповідь вчителя

         Вивчення вмісту гробниць дало можливість ученим відтворити багато сторін життя Стародавнього Єгипту. Отже, й бог  Озіріс, що царював у царстві мертвих, був одним із найбільш шанованих.

(далі розповідається легенда про воскресіння Озіріса)

Обговорення:

-         В яких відомих вам релігіях існує розповідь про воскресіння?

-         Чому, на вашу думку, добро не можливо перемогти?

Розповідь учителя:   

Озіріса зображали поміж дерев у вигляді людини із зеленою шкірою. Єгиптяни вважали, що кожного року Озіріс помирає та відроджується до нового життя. Сета зображали зі звіриним обличчям, вогненним волоссям і червоними від запалення очами. Народився Сет за три дня до Нового року, тому єгиптяни вважали цей день нещасливим.

Обговорення:

-         з якими порами року можна пов’язати періоди панування Сета на Землі та воскресіння Озіріса?

Розповідь учителя:

Жителі Єгипту вірили, що підземне царство розташоване далеко на заході і, щоб без перешкод дійти до Озіріса, потрібно знати багато заклинань. Їх записували жерці до «Книги мертвих». Діставшись до «Великого Будинку Двох Істин», де царював Озіріс, померлий поставав перед його справедливим судом.

Робота з джерелом, на якому зображено суд Озіріса, яке розташоване в частині «Книги мертвих».

Вправа «Розгляд та маркування»

Виконуючи завдання, діти розглядають зображення фрески і роблять припущення, про що відбувається під час суду Озіріса, і, що можливо відбудеться далі [Додаток 5].

Робота з підручником

Завдання: опрацювати текст розташований на стор. 65, виконуючи за системою вправи «Інсерт» [Додаток 6] .

IV. Закріплення нових знань

Відбувається прийомом переплутаних логічних ланцюгів,  що ефективно використовується при перевірці знань. Пропонується учням  записані на дошці або картках 5- 6 персоналій, які пригадувались на уроці. Учням потрібно відновити порядок, пояснити його[Додаток 7].

V. Підсумки уроку

Учитель пропонує учням самостійно підбити підсумки уроку, відповівши одним реченням на запитання: «У чому ви вбачаєте важливість проведеного уроку?». На поставлене запитання по черзі учні відповідають.

VI. Домашнє завдання

Творче завдання. Складіть кросворд або ребус за матеріалом вивченої теми.

Підготуйтесь до уроку тематичного контролю знань з теми «Стародавній Єгипет».

ДОДАТКИ:

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –