Конспект уроку на тему: "Числівники прості, складні і складені, їх творення. Написання складених числівників"

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Лихолат Ольга Володимирівна,

вчитель української мови та літератури

Конюхівської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Козівського району

Тернопільської області


Мета уроку. Поглибити і систематизувати знання учнів про  числівники, що означають  цілі і дробові числа, а також про  збірні числівники; пояснити відмінність між числівниками простими, складними і складеними; удосконалювати вміння   розпізнавати  числівники в текстах та реченнях, правильно вживати в мовленні числівники у формах непрямих відмінків   (у тому числі дробові та збірні), записувати складені числівники; розвивати культуру усного й писемного мовлення; виховувати любов до рідного слова, дбайливе ставлення до краси  природи  і духовних надбань нашого народу.

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, картки роздаткові.

ХІД УРОКУ

І  Організація класу.

1.  Ознайомлення з девізом уроку.

  В рідній мові своїй

  Мусиш вивчити кожне слівце,

  Доглядати його,

  Як старий садівник деревце.

                                 Б. Чалий

2. «Мозковий штурм»

(Бліц-опитування: продовж речення)

-На попередніх уроках ми вивчали…

-Числівником називається…..

-У реченні числівники виступають…                                                                                                           

-За значенням числівники поділяються..

-Кількісні числівники означають

3. Усно. Прослухати текст, вказати числівники

Півмісяця тому почалася за календарем весна. Але кругом ще лежать сніги. Та перші птахи  вже поселилися у свої  шпаківні, принісши на своїх крилах весняний подих. От і висвистують пісні: одна, друга, третя…

Вчитель. Діти, сьогодні ви маєте своєрідні залікові карточки. На них є крони дерев безлистяні, як узимку. За кожну правильну відповідь, ви отримаєте певну кількість балів. Кожен бал – то один зелений листочок. Ви прикрашатимете свої деревця (може, скоріше весна настане), а в кінці уроку  отримана кількість листочків стане вашим балом у журналі.

4. Робота в групах.

1 група Скласти і записати 4 речення з цілими числівниками на тему «Мій клас»

2 група «Мамина помічниця» (використати дробові числівники)

3група «На екскурсії» (використати збірні числівники)

4група «Урок фізкультури» (використати порядкові числівники)

                            (1б.)

ІІ Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ Опрацювання нового матеріалу.

6. Робота з підручником

 *  Опрацювання таблиці на сторінці 192.

*   Усне виконання вправи №454

Вправа №458;   Звернути увагу на розділ «Це цікаво»

7. Розподільний вибірковий  диктант.

(Записати у три колонки: цілі дробові та збірні числівники.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Визначити, які вони за будовою)      

Кажуть, що дзвіницю Києво-Печерської  лаври будували дванадцятеро братів. Що збудують за рі к– а воно ввійде в землю.Так п`ять  років будували..

Щоразу одна  п`ята будівлі під землею опинялася. Один брат не витримав, кинув і пішов собі. Одинадцятеро працювали далі. На шостий рік  збудували баню, на ній золоте яблуко і хрест. Усю ніч люди стояли на колінах і молилися. На світанку вся дзвіниця вийшла із землі і вперлася хрестом у самі хмари. Тоді дві треті  стін  вкрили   білим кам`яним візерунком, а одну третю пофарбували блакитним.    (1б

8. Закінчіть речення. Числівники підкресліть, визначте які  вони  за будовою?                                                                       

Тарас Григорович Шевченко народився………(9.03.1814)

Великдень цьогоріч припадає на …….(4.04)

Благовіщення святкуємо завжди…..(7.04)

Дівчата записали від бабусь 21 гаївку.

                                    ( по 1 б.)

9. «Відгадай загадки»   Знайди числівники. (по 1 б.)

У мене ніжка одна, чобітків не маю, хоч я і без голови, шапку надіваю.      (Гриб)

Що за очі: одне світить удень, друге – опівночі?  (Сонце,  місяць)

Біжать  чотири брати, та один одного не  можуть догнати. (Колеса)

Чи може  два дні підряд іти дощ?

(Ні, бо між днями буде  ще ніч)

Скільки кроків  зробить горобець  за сто років?

(Ніскільки, бо він літає)

Шкір  має сім,  а сльози пускає всім.     (Цибуля)

10. «Весела перерва» Виписати числівники.

          - Позич мені, будь ласка, п’ятдесят копійок.

          - На жаль, у мене тільки десять.

          - Ну то позич десять, а сорок будеш винний.

          - Петре. Назви сім хижих  звірів.

         - Три леви і чотири тигри.

11. Що означає вислів «Пекти раків» ?

 Пригадайте, що  таке фразеологізми?

«Творчий диктант»  (вписати у фразеологізми потрібні числівники, усно скласти з ними речення )

…(7) пятниць на тиждень. До …(3)півнів. Як своїх… (5) пальців.

… (1) оком  глянути. Здерти…(7) шкур  Як …(2) краплі води….. …(2) чоботи – пара.

                                                   (2 б.)

12.Фізкультхвилинка.

  (вчитель називає числівники, учні піднімають руки  вгору,  прикметники – вбік,  а іменники – вперед.

     Стотисячний, семиденний, п’ятиденка, двадцятип`ятимільйонний, восьмирічка, столітній,  трьохтисячний, п’ятнадцятирічний.

   На яких уроках ви найчастіше зустрічаєтеся з числівниками?

13. «Німий диктант» (записати вирази)

4+12=16               25:10=2,5                3,5:100 0,35

                                                   ( 1б. )

14. Зупинка «Орфографічна»

Вставити пропущені букви, текст на дошці.

До Червоної книги України внесено понад сто п’ятдесят видів рослин і вісімдесят п’ять видів тварин готується до друку нове видання, в якому їхня кількість буде значно збільшена.

Погіршення екологічної ситуації  в Україні згубно впливає на здоров’я населення Тривалість життя наших людей на шість років нижча, ніж у більшості розвинених країн.

                                                    ( 2 б.)

15. Конкурс « Поетичний»

 Учні зачитують складені ними віршики, в яких використані числівники.         (2б. )

ІV Узагальнення вивченого

16.Тестові завдання  (2б.)

1.  За будовою числівники поділяються на

а) якісні, відносні, присвійні;

б) тверді, м’які, мішані;

в) прості. складні, складені;

г) кількісні, збірні, дробові

2.    У якому рядку всі числівники дробові?

а) перший, чотирнадцятий, десятий;;

б) дві третіх, сім восьмих, п’ять цілих дві десятих;

в) шестеро, десятеро, двадцять двоє;

г) п’ять, вісім, одинадцять.

3. У котрому  рядку всі слова числівники:

а) сімнадцятий, півтора, сто, тисяча;

б) сотник, раз, кільканадцять, мільйон 

в) двома, удвох, сто сорок

г) шестирічний, двогорбий, вісім.  

4.У якому рядку всі слова числівники?

а) вп’яте, по-п’яте, п’ятеро;

б) обоє, троє, чотири;

в) багато, пара, трьохзначний;

г) стільки, семеро, вперше.

V.Підведення  підсумків уроку

(«Мікрофон»)

Що нового дізнався на уроці?

Чого я навчився?

VІ Оголошення і аргументація оцінок

VІІ Завдання  додому.

Параграф 50

Вправа  № 465, 456

Скласти невеликий діалог із використанням числівників.

                 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.