Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Мельник Світлана Миколаївна,
вчитель початкових класів
НВК №9 ім. А.М. Трояна
м. Кам'янця-Подільського Хмельницької області
Мета: закріпити вміння учнів виділяти в словах звук [ж], робити звуко - буквений аналіз слів, розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення, навики читання, збагачувати словниковий запас; виховувати щедрість, гостинність, бажання і вміння ділитися зі своїми друзями, бережливе ставлення до тварин.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1. Позитивна настанова на роботу.
- Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Привітайтеся.
- Спочатку сідають дівчатка, а потім хлопчики. Спочатку краса, а тоді сила.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен учень так старався,
до уроку готувався,
тож девіз тепер згадаймо
і урок наш починаймо.
(Красиво читаємо, чітко розповідаємо. Мову свою розвиваємо).
2. Активізація пізнавальної діяльності.
- А тепер подивіться на дошку, тут зображено обличчя: на одному радість, на іншому розгубленість, ще на одному здивованість . Виберіть те, яке вам до вподоби.
- Яке вам обличчя сподобалось найбільше?
- Звичайно, веселе.
- І сьогодні я дуже рада працювати з вами, хоча на вулиці і зима, але мене будуть зігрівати на уроці ваші теплі усмішки і гарячі, добрі серця.
3. Створення ситуації очікуваного успіху.
- Діти, а яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок?
- Чим хочете займатися на уроці читання?
(Читати, вчити скоромовки, складати моделі слів).
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці продовжимо роботу над буквою «Ж» і будемо читати уривок казки. Ми будемо багато працювати і вам слід бути уважними, слухняними, старанними, спостережливими. І обов’язково усміхненими, як ось це обличчя.
ІІІ. Мовна розминка.
1. Подорож різними видами транспорту.
- А тепер, діти, будьте уважні, ми зараз будемо подорожувати. Сядемо на пароплав і попливемо морем. Ось ми допливаємо до пристані і кажемо: -у-у-у-у-
А тепер пересядемо на поїзд і поїдемо поїздом: -чух-чух-чух.
Добре було їхати поїздом, але захотілося нам пересісти на мотоцикла і поїхати далі: -р-р-р. Дуже захотілося на конику поскакати: -цок-цок-цок.
Потім пересісти на велосипеди: -дзінь-дзінь-дзінь,
І так ми приїхали до школи, у свій клас.
2. Гра «Слово навпаки».
- Я читаю слово зліва направо ,а ви мені - справа наліво:
Куж, куж, куж-…(жук, жук, жук).
Жув, жув, жув-… (вуж, вуж, вуж)
Риж, риж, риж-.. .(жир, жир, жир).
Який звук є у кожному слові?
3. Читання за стрілками.
БУ |
АЗ |
КУ |
ЧА |
ЩОБ |
МІЙ |
ЧИ |
ТИ |
|
|
|
|
|
|
|
|
ДУ |
БУ |
ВИВ |
ТИ |
СА |
УСЕ |
ТА |
|
4. Слова граються у віднімання.
На уроці математики ми часто виконуємо приклади із віднімання. А сьогодні спробуємо віднімати букви на уроці читання. Може хтось пам’ятає, як називаються числа при відніманні? Тож давайте спробуємо відняти букви у словах і подивимось що у нас вийде.
Брат, бра.
Косар, коса.
Страва, трава.
Умова, мова.
Перон, перо.
Злак, лак.
5. Читання чистомовки.
«Жатка в полі жито жне, жатку жайвір дожене»
(Жатка - це пристрій, який прикріплюється до трактора або комбайна і косить траву (пшеницю)
6. Звуко-буквений аналіз слів (діти працюють біля дошки).
ЛИСИЦЯ, ЖУРАВЕЛЬ, ДРУЗІ.
- Скільки складів у даних словах?
- Який перший склад у слові «голуб»? Який це буде склад?
- Який перший склад у слові «білка»? Це буде відкритий чи закритий склад?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Я знаю, що ви дуже любити слухати казки. А чи знаєте ви їх? От зараз і перевіримо.
- Робота із загадками.
1 . Сидів він на віконечку,
Як маленьке сонечко.
Від діда з бабусею утік,
Побіг у ліс і раптом зник. ( Колобок )
2 . Знесла яєчко золоте,
Зраділи дуже дід і баба.
Ви, діти, знаєте її -
Та це ж ( Курочка Ряба ).
3 . Із якої казки я,
Бичок – третячок ?
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. ( Солом’яний бичок )
- Молодці,діти ! Я бачу ви знаєте ці казочки. А звідки вони взялися? Ми не знаємо автора.
У цих казках не має одного автора. Адже йшли вони до нас із давніх – давен, переказувалися від одного покоління до іншого .І тому вони мають одну назву –
народні казки.
4. Ознайомлення з головними героями.
Казка з якою ми познайомимось на цьому уроці заховалася ось в цих словах: сичЛика та раЖувель. якщо Ви зможете правильно переставити літери, то прочитаєте заголовок казки – Так, казка яку ми будемо на цьому уроці читати називається «Лисичка та Журавель».
- Діти, в яких казках можна зустріти хитру лисичку?
- Подивіться уважно на малюнок і скажіть як вона виглядає?
- А де живе лисичка? (Якщо вона живе у лісі, то це буде дика тварина, тому що вона сама собі здобуває їжу і будує житло.
А тепер уважно подивіться на малюнок журавля. Який він? Що ви знаєте про журавля.? Як в народі називають журавлів?
- Скажіть, це перелітній чи зимуючий птах?
Діти, ми маємо пам’ятати що звірі і птахи ще наші помічники та друзі, і наше основне завдання їм допомагати і ні в якому разі не знищувати, не вбивати.
5. Робота з букварем.
- Розгорніть, будь ласка, свої букварики на сторінці 104
а) Опрацювання колонки слів у букварику
б) Словникова робота: пояснювання слів, читання хором, «ланцюжком»
У тексті зустрічаються важкі слова , які ми прочитаємо разом:
Вгощу, гостину, зазирати, погордувати, навстоячки, розгнівалася, запросини, випорожнити.
в) Читання казки вчителем .
Дійові особи сьогоднішньої казки, яку ми прочитаємо, пропонують нам прослідкувати і зрозуміти: чому в народі кажуть «як посолиш, так і їстимеш». Тобто, як пригостиш, так само тобі і віддячать.
- Хто дійові особи у цій казці?
- Якими словами запрошувала лисичка журавля до себе в гості?
- З якої посудини пригощала лисичка журавля?
- Діти, може, хтось із вас знає, яка у нас в Україні існує традиція приймати гостей? Як ваша мама приймає гостей? ( здавна наш народ цінує дружбу і засуджує вороже ставлення один до одного).
6. Різновиди читання.
а) Читання за вчителем. «Луною».
б) Читання по рядах по реченню.
в) Читання ланцюжком
7. Гімнастика очей.
Міцно заплющити очі на 3-5 секунд. Розплющити очі на 3-5 секунд. Повторити 3 рази. Часто кліпати очима протягом 30 секунд. Подивитися перед собою в далечінь 2-3 секунди. перевести погляд на кінчик носа на 3-5 секунд. Повторити 3 рази. Потерти долоні одна об одну. Прикрити ними заплющені очі на хвилинку.
8. Продовження читання казки.
Вибіркове читання( Я читаю початок, а діти закінчують речення)
- Чи вважала лисичка журавля насправді своїм другом?
- Ми з вами прочитали уривок казки, а може хто знає її продовження?
Фізкультхвилинка.
У поле, у поле крокуємо ми.
Бо там із журавликом зустрінемось ми.
Далі до лісу підемо ми тихо.
Щоб не зробити ніякого лиха.
Потім підемо до куми лисички.
Побачити її гостинні звички.
V Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в парах.
- Я знаю, що всі ви любити складати пазли. Зараз на уроці ви парами, допомагаючи один одному, складете пазли, на яких зможете прочитати назви українських народних казок.
-Ми з вами склали цілий вінок українських казочок. Ці казки ми обов’язково прочитаємо на уроках читання..
2. Театралізація казки «Лисичка та журавель».
- Сьогодні ми не тільки читали казку, сьогодні я вас запрошую до театру.
- А чи доводилось вам бувати у театрі?
- Зараз ми з вами з’ясуємо, що означає слово «театр».
а) Робота із словником.
- Ви ще маленькі і у вашому житті будуть зустрічатись багато нових, незнайомих слів. І щоб дізнатися, що вони означають, завжди прийде на допомогу ось такий словник.
І ми з’ясуємо значення слова «театр». (Театр це установа, здійснює сценічні вистави певним колективом артистів).
б) Показ казки «Лисиця і журавель» - артистами в нашому театрі будуть хлопчик і дівчинка.
в) Робота з прислів’ям.
Здавна наш народ цінує дружбу і засуджує ворожнечу між людьми. Про дружбу складено багато пісень, прислів’їв, віршів.
«Яке частування - таке і дякування»
- Як ви розумієте це прислів’я.
г) Робота в групах. Піктограма казки «Лисичка і Журавель».
11. Підсумок уроку.
- Яку казку ми читали?
- Чого вчить ця казка?
- Чи справжніми друзями були лисичка і журавель
Вдома ви придумаєте своє закінчення до казки, щоб герої були гостинними і справжніми друзями.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran