Конспект уроку на тему: "Ukraine. Kyiv"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 
Книш Анна АнатоліївнаКниш Анна Анатоліївна, 
вчитель англійської мови  
КУ Сумська  ЗОШ І-ІІІ ступенів № 27
 

Мета: ввести нову лексику з теми. Поглибиги знания учнів про свою країну. Тренувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні. Практикувати в аудіюванні. Навчати учнів працювати в групах. Розвивати культуру мовлення та навички письма. Удосконалювати техніку читання. Виховувати дбайливе ставлення до пам'яток культури.

Обладнання: підручник, карта України, аудіододаток, ілюстрації визначних місць Києва.

                                       Пepeбiг уроку

 I. Організаційна частина.

1. Привітання.

 

 - Good afternoon, children.

- Good afternoon.

2.Повідомлення теми та мети.

Т: Today we are going to prepare for journey around Ukraine. We'll travel next time. We'll go by bus. But first of all we need tickets. You shouldn't pay money for these tickets. You should answer some my questions to get a ticket. Let's start.

З.Мовна розминка.

(Вчитель ставить запитання, учні відповідають та одержують квитки для подорожі

Т:  - What day is it today?

-   What month is it now?

-   What season is it now?

-   What are spring months?

-   What is the weather like today?

-    Do you like today's weather?

-    Is it warm or cold today?

-    Is the sun shining now?

-    What is your favourite season?

-    What season comes after spring?

-    Do you like travelling?

-    What is your favourite kind of travelling?

-    What kinds of travelling do you know?

-    What holiday did you celebrate some days ago?

-    Is Easter a national holiday in Ukraine?

-    How long do people celebrate Easter?

-    Do you like sport?

-    What is your favourite kind of sport?

-    What games do you like to play?

-    What is blessed in church on Easter?

 II.Основна частина уроку

 

1. Активізація  вивчених ЛО.

      Т: You have got the tickets. So, you should take some other things with you. Look at these words: a camera, a passport, a ticket, a towel, a book, a radio, a suitcase, warm clothes, an umbrella, a basket, a tent, a map, money, a telephone, a cup, a pet, a ball, a table, a pen, a chair, a box, a lamp, a carpet, a toy, a rabbit.

       Some of them are necessary. Some of them are sometimes necessary. And some of them are not necessary.

Work in groups.

1) Find and choose necessary things.

2) Find and choose sometimes necessary things.

 3)Find and choose not necessary things.

     T: Don't forget about necessary things, when you prepare your suitcase for the journey.

2. Практикування навичок читання.

Т: Let's remember some information about Ukraine.

Учні читають текст ланцюжком i перекладають, вправа 1,с. 166.

3.      Робота в парах.

Т: You can see the scrambled questions. Put the words in the logical order to make up the questions and answer them. (Дано 5 речень з розкиданих слів. Потрібно правильно побудувати питания та дати на нього відповідь.)

1)   Is/main/what/the/national/holiday /Ukraine/in?       -   What   is   the   main national holiday in Ukraine?   (Independence Day)

2)    The/what/official/is/in/country/our/state/language?   - What is the official state language in our country?   (Ukrainian)

4)  Population/Ukraine/of/the/is/what? -  What   is   the   population   of Ukraine?   (more than 39 million.)

5)    Ukraine/river/is/the/main/what/in?  - What   is   the   main   river   in Ukraine?   (The Dnieper)

6)  Situated/where/Ukraine/is?   - Where is Ukraine situated?   (in the centre of Europe)

Гра «Мікрофон»

(Один учень з мікрофоном ходить по класу і задає цікаві  питання)

4.   Фізкультхвилинка.

5.   Розвиток діалогічного мовлення.

1)  (Вчитель   ставить   запитання, а   учні   відповідають. На   дошці прикріплені ілюстрації Києва)

Т:  - What is the capital of Ukraine? Is Kyiv your native town?

-    Have you ever been to Kyiv?

-    Where is Kyiv situated?

-    Is it a new or an old city?

-    Is it beautiful?

-    Who was the founder of Kyiv?

-    What places of interest in Kyiv do you know?

-    What places of interest can you see in these pictures?

2) Work in groups.

 

T:   What   do   you   know   about   the   sights   of  Kyiv? Read   the descriptions and name the sights.

A)    It is the main and the most beautiful street in the city. A lot of chestnut trees grow along this street. These trees are the symbol of the city.

B) It's a big monastery with many ancient churches and museums. It is famous for its underground caves. Thousands of Christians from different countries of the world come to visit it every year.

С) It is one of the oldest streets in Kyiv. Nowadays this street is a traditional place for concerts, art festivals city holidays.

3) Work in pairs:

T: Put the phrases of the dialogue in the logical order. Make up the dialogue and act it out.

-     What country are you from?

-    What is the capital of your country?

-    Is Ukraine an independent country?

-    Are there any national symbols in our country?

-    Do you live in Kyiv?

A)  Yes, it became independent in 1991

B) I'm from Ukraine.

C) Our national symbols are the state flag, the state emblem and the state anthem.

D) No, I live in Poltava

E) The capital of our country is Kyiv, an ancient and beautiful city.

 

б.Робота з підручником

Вправа 2, c.164 (переклад  речень, письмово)

 

7. Закріплення вивченого матеріалу

 

Т: True/False

Listen to my statements and say true or false. If the sentence is false, correct it.

-   Kyiv is situated on the picturesque banks of the river Dnieper. (T)

-   The streets of Kyiv are lined up with chestnut trees. (T)

-   The population of Ukraine is 52 million. (F)

-   The people of Ukraine are proud of their capital. (T)

-   The main river of Ukraine is the Dniester. (F)

-   There are 20 regions in Ukraine. (F)

-   St. Sophia Cathedral was built by Prince Yaroslav the Wise. (T) I

-   Ukraine is washed by the Irish Sea. (F)

-   Khreschatyk is the Kyivite's favourite street. (T)

-   Our country is a nice place to live and to travel in. (T)         

 

III. Заключна частина.

l) Підбиття підсумків уроку

2) Домашне завдання.                                                               

Вправа 5,с.164-166 (усно), поторити слова, с. 164

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –